Sunteți pe pagina 1din 8

PLAN DE LECŢIE

Data: 25.03.2008
Clasa: a VI-a
Disciplina: Informatica Optional
Tema : Editoare de texte – Lucrul cu tabele
Tipul lecţiei: insusirea de noi cunostinte
Profesor: Nae Raluca

Obiective cadru:

- dezvoltarea deprinderilor moderne de utilizator;


- cunoaşterea modului de utilizare a unui instrumentar informatic;
- înţelegerea conexiunii dintre tehnologia informaţiei / utilizarea calculatorului şi
societate.

Obiective operaţionale:

cognitive:
 să cunoască şi să aplice modalităţile de lansare a comenzilor Dezvoltarea
deprinderilor moderne de utilizator;
 Dezvoltarea gândirii logice;
 Consolidarea deprinderilor de muncă independentă;
 Cunoaşterea modului de utilizare a instrumentelor informatice;
 să cunoască modul de lansare în execuţie a editorului Microsoft Word;
 să cunoască optiunile meniurilor Word;

psiho-motorii:
 să utilizeze corect noţiunile teoretice însuşite;
 să realizeze aplicaţii utilizând editorului Microsoft Word;
afective:
 să manifeste interes pentru lecţie;
 să conştientizeze necesitatea folosirii editorului de texte Microsoft Word
 Să definească noţiunea de tabel
 Să realizeze crearea şi editarea tabelelor

Strategii didactice:
Metode de învăţământ: Conversaţia, explicaţia, expunere, problematizare
Mijloace de învăţământ: calculatorul, fişe de lucru, set de aplicaţii
Forme de organizare: Frontală, individuală.
Forma de evaluare: continuă.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA DESFĂŞURATĂ DE ACTIVITATEA


LECŢIEI PROFESOR DESFĂŞURATĂ DE ELEVI

1.Moment Voi verifica prezenţa şi asigur condiţiile necesare desfăşurării Elevii pregătesc caietele pentru
organiza- corespunzătoare ale lecţiei. lecţie.
toric.

2.Anunţarea Elevii vor fi anunţaţi că pe parcursul lecţiei vor învăţa cum Elevii ascultă şi notează în
subiectului. se realizeaza „ Lucrul cu tabele” caiete.

3.Dirijarea În foarte multe documente apare necesitatea organizării


învăţării. datelor sub forma unui tabel, pentru a sintetiza şi prezenta
într-un mod organizat un volum de date omogene.
Un tabel este o grilă dreptunghiulară cu anumit număr
de linii şi coloane. Casetele grilei sunt numite celule.
O celulă este independentă de celelalte ţi poate conţine:
- text; - formule;
- numere; - ecuaţii;
- imagini;
Un tabel este caracterizat de: structură şi conţinut.
Există 2 moduri de creare a unui tabel:
- se introduc datele tabelului într-un anumit format, după
care se vor transforma într-un tabel;
- se creează structura unui tabel, după care celulele se
completează cu date.
Pentru crearea unui tabel se poate folosi meniul Table:
1. din meniul Table se alege una din opţiunile: Elevii ascultă şi notează în
a) draw table: cursorul îşi schimbă forma din săgeată în caiete.
creion şi permite desenarea tabelului;
Elevii primesc fise de
observare,cu fereastra Tables and
Borders.

b) insert table: determină apariţia casetei de dialog, care


permite stabilirea nuărului de coloane, numărul de linii, a
lăţimii coloanelor şi în plus formatarea tabelului.
2. Folosind butonul din bara de butoane.

Elevii ascultă şi notează în


caiete.

si se selecteaza cu ajutorul mouse-lui numarul de coloane si


de linii.

Se fac aprecieri individuale.


Încheierea
lecţiei
FISA DE OBSERVARE

Fixeaza numarul
de coloane

Fixeaza numarul
de linii

Se poate
alege un
format
predefinit
FISA DE OBSERVARE

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

1. – traseaza liniile tabelului 11. – aliniaza central continutul celulelor


2. – sterge liniile tabelului 12. – aliniaza in partea de jos continutul celulelor
3. – seteaza grosimea liniilor din tabel 13. – distribuie linii la distanta egala
4. – seteaza grosimea liniilor din tabel 14. – distribuie coloane echidistant
5. – coloreaza liniile din tabel 15. – activeaza optiunea pentru formate prestabilite
6. – afiseaza sau ascunde liniile din tabel 16. – schimba orientarea continutului celulelor
7. – umple liniile din tabel cu o anumita culoare sau 17. – sorteaza continutul celulelor pe coloane( crescator
model si descrescator)
8. – uneste celulele selectate 18. – insumeaza celulele ce contin numere
9. – divezeaza celulele selectate
10. – aliniaza la partea de sus continutul celulelor
FISA DE OBSERVARE
CATEGORIA DIN
CARE FACE
PARTE TABELUL

STILUL
TABELULUI

VIZUALIZAREA
INAINTEA
VALIDARII
MODELULUI DE
TABEL ARATA
ULTIMUL
RAND

ARATA

PRIMU
L
RAND

ARATA
ARATA ULTIMA
PRIMA COLOAN
COLOAN A
A
FISA DE LUCRU
1
12 M E N I U
D E S E N A R E T A B E L
10 I M B I N A R E
6 I N S E R A R E
5 C E L U L E
9 S E L E C T A R E

8 S T E R G E R E
4 R A N D U R I
2 T A B E L
3 C O L O A N E
S O R T A R E 7
a) Un tabel poate fi inserat cu ajutorul meniului 1
b) Ce se insereaza daca dam clic pe meniul TABLE 2
c) Un tabel este format din 3 si 4
d) Unitatea de baza a tabelului o reprezinta 5
e) Cum se numeste operatia prin care intr-un document se
introduce un tabel 6
f) 7 deschide o fereastra de dialog care permite alegerea
datelor din tabel
g) Aceasta optiune 8 permite stergerea randului sau a
coloanei
h) Operatia prin care se „innegreste” o linie , coloana sau
tabel se numeste 9
i) Uneste celulele selectate 10
j) Deschide o fereastra de instrumente care permite
inserarea si formatarea tabelelor 11
k) TABLE este un 12 din bara de meniuri
FISA DE LUCRU
1
12

10
6
5
9

8
4
2
3
7
a) Un tabel poate fi inserat cu ajutorul meniului 1
b) Ce se insereaza daca dam clic pe meniul TABLE 2
c) Un tabel este format din 3 si 4
d) Unitatea de baza a tabelului o reprezinta 5
e) Cum se numeste operatia prin care intr-un document se
introduce un tabel 6
f) 7 deschide o fereastra de dialog care permite alegerea
datelor din tabel
g) Aceasta optiune 8 permite stergerea randului sau a
coloanei
h) Operatia prin care se „innegreste” o linie , coloana sau
tabel se numeste 9
i) Uneste celulele selectate 10
j) Deschide o fereastra de instrumente care permite
inserarea si formatarea tabelelor 11
k) TABLE este un 12 din bara de meniuri

S-ar putea să vă placă și