Sunteți pe pagina 1din 5

Bahneanu Catalina-Anca

Grupa 923, FIA

PROIECT DE LECTIE

A. DATE GENERALE

Disciplina: Educatie tehnologica


Clasa: a V-a
Unitatea de invatare: Educatie tehnologica si aplicatii practice
Titlul lectiei: Factorii de mediu care influenteaza cultivarea plantelor
Scopul lectiei: insusirea cunostintelor privind factorii de mediu care influenteaza cultivarea plantelor
Tipul lectiei: lectie mixta
Locul de desfasurare: sala de clasa
Durata lectiei: 50 minute
Continutul activitatii de instruire:
Cod Arii de continut Subarii de contitut
C1 1.Notiuni de baza 1.1. Descrierea factorilor
C2 2. Caracteristici 2.1. Caracteristicile fiecarui factor in parte
Obiective operationale: La finalul lectiei, elevii vor fi capabili:
O1: Sa identifice toti factorii de mediu care influenteaza cultivarea plantelor.
O2: Sa descrie corect fiecare factor in parte.

Cod Obiective O1 O2
C1 X
C2 X

Metode si procedee de instruire: conversatia, explicatia, descrierea, problematizarea, exercitiul


Mijloace de invatamant:
Cod Denumirea resursei materiale
FL Fisa de lucru
AP Aplicatii practice
T Test de evaluare

Bibliografie: Elena C. Neamtu, V. Halbac (2017). Educatie tehnologica si aplicatii practice – clasa a V-a. Bucuresti:
Editura Ascendia Design.
B. DESFASURAREA LECTIEI

Etapele lectiei Strategia didactica


si
evenimentele
instruirii. Activitatea profesorului Activitatea Metode de Mijloace de Forme de Evaluare
elevilor instruire instruire organizare a
Continut.
activitatii
Obiective elevilor
operationale.
1.Organizarea Noteaza absentii. Comunica
clasei pentru profesorului
Pregateste computerul si videoproiectorul. Conversatia - Frontala -
lectie (2 min) absentii.
Creeaza conditii psihologice necesare inceperii
Preiau sarcinile
lectiei.
propuse de
professor.
2.Verificarea
Prezinta tema
cunostintelor - Individuala Orala
pentru acasa.
anterioare (10 Verifica, prin sondaj, tema pentru acasa.
min) Conversatia

3.Transmiterea Capteaza atentia elevilor, adresandu-le intrebarile: Asculta si urmaresc Conversatie - Frontala -
noilor cu atentie cele
Care credeti ca sunt factorii care influenteaza
cunostinte (30 spuse de professor.
cultivarea plantelor?
min) Problematizare
In ce mod credeti ca infuenteaza acestia?
Explicatia
Evidentiaza astfel importanta acestor factori in Ofera raspunsuri la Expunerea
cultivarea plantelor si nu numai. intrebarile
profesorului.
Vine cu explicatii suplimentare la raspunsurile
elevilor.

Comunicarea Enunta si scrie pe table titlul lectiei: Factorii de Elevii isi noteaza Expunerea - Frontala -
titlului lectiei si mediu care influenteaza cultivarea plantelor si titlul lectiei si retin
Explicatia
a obiectivelor comunica elevilor obiectivele operationale. obiectivele
operationale operationale
Le prezinta elevilor structura lectiei.

C1 Le prezinta elevilor care sunt factorii de mediu care Elevii urmaresc cu Expunerea Frontala -
influenteaza cultivarea plantelor: lumina, aerul, atentie descrierea
O1: Sa
apa, temperature, aerul, substantele prezentata de
identifice toti profesor. FL
nutritive(hrana), relieful, solul, vantul,
factorii de
activitatea omului Sunt atenti la Descrierea
mediu care
explicatiile
influenteaza Pe baza fisei de lucru explica factorii de mediu. Explicatia
profesorului.
cultivarea
Explica in ce mod influenteaza acestea. Identifica pe fisa de
plantelor lucru factorii de
mediu.

C2 Prezinta elevilor in detaliu fiecare factor de mediu in


parte.
O2: Sa descrie Asculta explicatia Descrierea AP
corect fiecare
Explicatia
factor in parte
Propune elevilor o aplicatie practica: Sa aseze cate
zece boabe de grau pe patru farfurioare cu apa. O
farfurioara se va aseza la lumina, alta la un loc
intunecat, a treia intr-o incapere incalzita, iar ultima
intr-o incapere racoroasa. Dupa zece zile vor analiza
cum a fost influentata cresterea plantelor si
consemneaza intr-o fisa de observatie.

Obtinerea Adreseaza intrebarile: Raspund la Explicatia Frontala -


performantei intrebarile
Care sunt factorii de mediu care influenteaza Conversatia -
profesorului.
cresterea plantelor?
Adreseaza intrebari
Cum influenteaza fiecare in parte?
suplimentare.
Care sunt caracteristicile factorilor de mediu?

Asigurarea Confirma raspunsurile corecte si intervene, daca este Asculta si retin Conversatia - Frontala -
conexiunii cazul, cu explicatii suplimentare. explicatiile
Explicatia
inverse suplimentare

4.Sistematizarea Le imparte elevilor un test pentru verificarea Elevii sunt atenti la


si consolidarea cunstintelor constituit din 3 itemi: de completare, cu indicatiile
Explicatia T Frontala Scrisa
cunostintelor(8 alegere duala, cu alegere multipla. profesorului si
min) adreseaza intrebari Individuala
Le explica baremul de notare.
in cazul in care au
Asigurarea Exercitiul
Raspunde la intrebarile adresate de catre elevi. nelamuriri. Rezolva
retentiei si
testul.Noteaza
transferului Comunica elevilor tema de casa. tema.
celor invatate.