Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Grupa: nivel I (3-5 ani)


Domeniul de activitate: Domeniul limbii şi comunicare
Tema activităţii:” Spune ce ştii”
Forma de realizare : Joc didactic
Tipul de activitate: Consolidare de cunoştinţe
Scop:
- Îmbogăţirea şi activizarea vocabularului, dezvoltarea deprinderii de
exprimare orală corectă şi coerentă.
Obiective operaţionale:
 Să denumească poveştile recunoscute pe baza imaginilor;
 Să identifice personajele folosind suportul intuitiv;
 Să reproducă un fragment din poveste indicată;
 Să desprindă morala din poveste
Sarcina didactică:
 Identificarea personajelor şi denumirea poveştii;
 Reproducerea unor fragmente din poveste;
Regule jocului :
Grupa va fi împărţită în două echipe. Pe rând, câte un reprezentant al
fiecărei echipe trage un bileţel. Educatoarea citeşte sarcina scrisă pe acesta,
copilul răspunde sau actionează în funcţie de cerinţă. Dacă se descurcă mai greu,
poate fi ajutat de un copil din echipa sa. Copiii din cealaltă echipă vor aprecia
răspunsurile prin ridicarea cartonaşelor cu feţe vesele şi triste. Educatoarea va
acorda buline.
Elemente de joc: Aplauze, mişcare, recompense.
Strategia didactică:
 Metode şi procedee : conversaţia, explicatia, exerciţiul, jocul
 Material didactic : jetoane cu personaje din poveşti, siluete ale
personajelor, măşti, planşă cu personaje din poveşti, fişe
Durata : 20-25 minute
Bibliografie :
*** „Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani)”, M.E.C.T , 2008;
- Mitu, Florica; Antonovici, Ştefania, „ Jocuri didactice integrate pentru
învăţământul preşcolar”, Ed. Humanitas, Buc., 2005;
- Preda, Viorica şi colab.,”Ghid pentru proiecte tematice”, Ed. Humanitas
Educational, Buc., 2005
Desfăşurarea activităţii

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategia Evaluare


didactic didactică
1 2 3 4
1.Organizarea Aşezarea scăunelelor pe două
activităţii rânduri (pentru cele două echipe)
2. Captarea Le arăt un pachet frumos legat şi le Conversaţia Probă orală de
atenţiei spun că l-am primit de la Zână Frontală observare şi
Primăvara. Îl desfacem şi găsim Cutia cu descoperire a
siluete şi jetoane cu personaje din siluete materialului
poveşti, un plic cu medalioane şi o didactic]
casetă cu surprize.
3 Anunţarea - Astăzi vom desfăşura un joc care Explicaţia Observarea
temei şi a se numeşte „ Spune ce ştii”. Vom Frontal comportamentu-
obiectivelor folosi materialele aduse de Zâna lui, a receptării
Primăvara. Să povestiţi frumos, să explicaţiei
rezolvaţi sarcinele de pe bileţele şi,
la sfârşitul jocului, vom deschide
caseta cu surprize.
4. Dirijarea Invit copiii să îşi aleagă câte un Observarea
învăţării medalion şi formăm două echipe: comportamentu-
echipa florilor şi echipa fluturaşilor. Explicaţia lui copiilor
Le explic regulile jocului: câte un Conversatia
copil din fiecare echipă va veni la
masa educatoarei şi va trage un Exerciţiul
bileţel. Dacă nu reuşeşte să
îndeplinescă sarcina dată, poate fi Pe grupe
ajutat de un coleg din echipă. Siluete ale
Răspunsul va fi apreciat de copiii din personaje-
cealaltă echipă prin ridicarea lor
discurilor cu feţe vesele sau triste şi
prin aplauze. Răspunsurile bune vor
primi bulinuţe roşii.
Jocul de probă
- Echipa fluturaşilor : - Alege
personajelor din povestea „Capra
cu trei iezi”.
- Echipa florilor: - Alege personajele
din povestea „ Ursul păcălit de
vulpe”
Jocul propiu-zis:
Proba 1
- Echipa fluturaşilor : - Alege Conversaţia Analiza şi
jetoanele care reprezintă aprecierea
elementele din poveste cu care s-a Exerciţiul răspunsurilor.
întâlnit fata moşneagului.
- Echipa florilor: - Alege jetoanele Pe grupe Corectarea
care reprezintă pericolele la care a răspunsurilor
fost supus cocoşul În perechi greşite.
Proba 2 Individual
- Echipa fluturaşilor : - Folosind
măştile, redaţi fragmentul din Jetoane cu
povestea „ Ursul păcălit de vulpe”, personajele
în care ursul îi cere vulpii peşte. din poveşti,
Echipa florilor: - Redaţi convorbirea măşti,
dintre lupul îmbrăcat în bunicuţă şi elemente de
Scufiţa Roşie decor
Proba 3 (fântâna,
- Echipa fluturaşilor : - Redă prin cuptorul,
gesturi cum a ajutat fata moşului părul,
căţeluşa, părul, fântâna şi cuptorul. câţeluşa),
- Echipa florilor: - Redă prin gesturi cutia cu
cum a reuşit vulpea să fure peştele bileţele,
Proba 4 buline.
- Echipa fluturaşilor : - Alege
jetoanele cu imaginea animalelor
cu care s-a întâlnit Turtiţa şi spune
sfârşitul poveştii
- Echipa florilor: - Alege jetoanele
cu imaginea animalelor care s-au
adăpostit în „Căsuţa din oală” şi
spune sfârşitul poveştii.
Proba 5
- Încercuiţi cu albastru personajele
care fac fapte bune şi cu roşu pe
cele care fac fapte rele.
Proba 6
- Ascultă ghicitoarea şi recunoaşte
personajul :
- De acasă a fost gonită
Şi în pădure părăsită.
La pitici găsi ea casă
Şi a rămas cea mai frumoasă
- Erau cu toţi la mama trei
Şi mama se mândrea cu ei
Crud şi rău le-a fost destinul
Din trei mai rămasă unul.
Ştiţi voi, copilaşii mei,
Cine i-a mâncat pe ei?
Proba 7
Ce le cântă capra iezilor la plecare?
Ce-i cântă Turtiţa iepuraşului?
Numărăm bulinele şi stabilim echipa
câştigătoare

5.Obţinerea Rezolvarea fişei de evaluare: Exerciţiul Analiza fişelor


performanţei - Încercuieşte obiectul sub care s-a Fişa Corectarea
ascuns iedul mijlociu şi imaginea Frontal greşelilor.
care reprezintă sfârşitul poveştii.
6.Evaluarea Se fac aprecieri asupra modului în Conversaţie Apreciere orală
care s-au comportat şi au participat Frontal
la activitate.
-Ce joc am jucat noi astăzi?

S-ar putea să vă placă și