Sunteți pe pagina 1din 19

ISI KANDUNGAN

PERKARA MUKA SURAT


1. Prakata 2

2. Pengenalan 3

3. Strategi (Grafik) 4

4. Pendekatan (Grafik) 5

5. Kaedah (Grafik) 6

6. Teknik (Grafik) 7

7. Teknik Pengajaran Kemahiran Bahasa 8

8. Teknik Mengajar Karangan 9

9. Rancangan Pelajaran Harian 10

10. Refleksi 13

11. Bibliografi 14

12. Lampiran 15

1
PRAKATA

Alhamdulillah syukur kehadrat Allah kerana dengan ilimpah kurniaNya


yang memberikan kesihatan kepada saya membolehkan saya melaksanakan
tugasan yang telah diberikan.

Melalui tugasan ini saya dapat mengetahui segala strategi, teknik dan
kaedah dalam pengajaran Bahasa Melayu yang akan saya aplikasikan ketika
melaksanakan sesi pengajaran dan pembelajaran kelak.

Disamping itu saya juga ingin mengucapkan ribuan terima kasih kepada
bapa, suami, pensyarah dan rakan-rakan yang telah memberi galakkan dan
tunjuk ajar untuk melaksanakan tugasan ini,

Saya berharap dengan usaha yang telah saya lakukan hasil tugasan ini
dapat memuaskan hati semua pihak. Saya juga mengambil kesempatan
memohon ampun dan maaf jika ada terdapat kekurangan di mana-mana
sepanjang saya melaksanakan tugasan ini.

2
PENGENALAN

Sebagai seorang guru adalah menjadi tanggungjawab kita menyampaikan


ilmu kepada murid-murid. Bagi merealisasikan amanah yang diberi, kita perlulah
menggunakan strategi, pendekatan, kaedah dan teknik yang bersesuaian agar
objektif pengajaran yang telah dirancang tercapai. Strategi bermaksud tindakan
yang harus dilakukan bagi merealisasikan objektif yang telah dirancang semasa
proses pengajaran dan pembelajaran. Manakala pendekatan bermaksud satu
set andaian yang membentuk sifat bahasa, pengajaran dan pembelajaran yang
dijalankan. Kaedah pula bermaksud langkah pengajaran yang tersusun dan
berkesinambungan secara sistematik bagi mencapai objektif pengajaran. Teknik
merupakan satu bentuk pelaksanaan aktiviti yang direalisasikan di dalam bilik
daerjah. Oleh itu, penggunaan pendekatan, kaedah dan teknik perlu
bersesuaian dengan aktiviti dan objektif yang telah dirancang. Penggunaan
teknik, strategi, kaedah dan pendekatan yang tepat dapat membantu menarik
minat minat murid di samping dapat melibatkan murid dalam aktiviti yang telah
dirancang.

3
TEKNIK
Cara atau langkah yang digunakan untuk
mencapai matlamat yang maksimum
semasa menyampaikan sesuatu
pengajaran

STRATEGI

Konsep yang telah dirancang untuk


dilaksana untuk mencapai maklamat KAEDAH
Cara atau langkah tindakan yang Prosedur yang terdiri daripada peringkat-
harus dibuat untuk mencapai peringkat dan langkjah-langkah yang
objektif pengajaran dan tersusun dan harus dipatuhi dengan betul
pembelajaran untuk mencapai matlamat.

PENDEKATAN
Aspek yang digunakan untuk mendekati
atau memulakan proses pengajaran

4
Pendekatan Berpusatkan Murid Pembelajaran Berasaskan Projek
Murid yang memainkan peranan Murid mengalami situasi pembelajaran
semasa proses pengajaran melalui projek yang dibuat
Pendekatan Berpusatkan Bahan Pendekatan Berasaskan Masalah
Utamakan penggunaan bahan Murid menjalani proses pengajaran dengan
sepenuhnyauntuk mencapai objektif menyelesaikan masalah yang diberi

PENGALAMAN
EKLETIK BAHASA
Gabungan dua INDUKTIF
pendekatan iaitu Murid diberi contoh dan
induktif dan deduktif melalui contoh yang
diberi guru menerangkan
konsep.

KOMUNIKATIF
DEDUKTIF
Tertumpu kepada PENDEKATAN Murid diterangkan
murid dan foKus
konsep dan diikuti
kepada kemahiran Satu set andaian yang beberapa contoh
interaksi dan membentuk sifat bahasa yang berkaitan
komunikasi pengajaran dan pembelajaran
yang dijalankan

Pendekatan Kemahiran Menulis Pendekatan LEA


(Pengalaman Bahasa)
Pendekatan pengalaman bahasa yang member penekanan
kepada pengalaman dan pengetahuan sedia ada.

PEMBELAJARAN
BAHASA

Pembelajaran Berasaskan
Pembelajaran Berasaskan Situasi Pembelajaran Berasaskan
Aktiviti Penggunaan bahan serta Permainan
Murid bergerak secara fizikal gerakan tingkah laku murid Pengajaran dan pembelajaran
dan mental untuk membuat menjayakan proses dilaksanakan dalam benruk
tugasan dalam aktiviti pembelajaran bahasa permainan

5
Kaedah Bahasa Kaedah Natural Kaedah
Komuniti Diasas oleh Tracey Fonatik/Linguistik
Diasaskan oleh Charles A. Terell (1977) Kaedah pengajaran
Curran Kaedah tradisi dalam yang dimulakan
Anggap murid sebagai pengajaran bahasa dengan menyebut
manusia yang ada emosi, bunyi , perkataan,
perasaan, pengetahuan frasa dan ayat.

Kaedah Ajuk Hafaz


Pembelajaran secara
mengajuk atau Kaedah Eklektik
menghafaz sebutan kata Gabungan cirri-ciri
dan ayat yang tepat. yang baik dari kaedah-
KAEDAH kaedah lain
Satu perancangan bagi
melaksanakan pengajaran
Kaedah Audio yang teratur dan sistematik
Lingual
Gabungan kemahiran Kaedah Tatabahasa
mendengar (audio) Terjemahan
dan kemahiran Kaedah klasik untuk
bertutur (lingual). kemahiran menulis
(ejaan, penulisan dan
Kaedah Linguistik tatabahasa).
Kaedah membandingkan
dua bahasa iaitu bahasa
yang dipelajari dan
bahasa yang telah Kaedah Terus
diketahui. Kaedah Oral-Aural Merujuk kepada
Kaedah yang kaedah pengajaran
menggunakan dialog untuk menguasai
Kaedah Komunikatif
untuk dihafaz dan bahasa pertama
Mementingkan
diikuti secara ajukan secara natural.
kecekapan berbahasa
dan kecekapan
menggunakan unsure-
unsur bahasa yang
melibatkan kognitif dan
interaksi.

6
Teknik Soal Jawab
Guru kemukakan
soalanberkaitan isi
pelajaran dan murid Teknik Permainan
Teknik Latih Tubi perlu beri tindak balas Bahasa
Aktiviti pengulangan fakta- yang sewajarnya Satu cara mempelajari
fakta atau kecekapan yang bahasa melalui teknik
dipelajari permainan

Teknik Main Peranan


Melakonkan sesuatu Teknik Bercerita
situasi, masalah atau Satu cara
TEKNIK
peristiwa yang mempelajari
Pemilihan langkah-langkah, cara
dianggap penting. bahasa melalui
penyampaian dan bahan bantu
mengajar yang sesuai. teknik permainan

Teknik Hafazan Teknik Perbincangan


Murid menghafal Suatu aktiviti
ayat-ayat yang mengulas pendapat
diberi dan idea mengenai
sesuatu topik/tajuk

Teknik Teknik Penyelesaian


Lakonan/Drama Masalah
Melatih murid Mengaplikasi
mengaplikasikan kemahiran,prinsip dan
kemahiran bahasa teori yang diplajari
malalui watak yang untuk menyelesaikan
diberi masalah

7
Teknik RADAR

Pelajar menghubungkait apa


yang diketahui dengan
perkara baru.
R – Read / Membaca
Membaca petikan yang
Teknik Membaca KWLH diberikan Teknik SQ3R
A – Anlogise / Menganalogi
Pelajar tentukan konsep, S – Survey / Tinjau
K – Know / Ketahui
idea, tempat berhubungkait - Membaca secara pantas
- Catat pengetahuan
dan ada persamaan - Fokus kepada bahan yang
sedia ada sebelum
D – Discuss / Berbicang berkaitan
membaca
Murid dan guru berbincang - Menggunakan teknik skimming
W – What / Apa
persamaan dan perbandingan dan
- Catat apa yang ingin
A – Apply / Aplikasi scanning
diketahui
Bincang tentang perkara yang Q – Question / Penyoalan
L – Learned / Belajar
dibandingkan - Murid menyenaraikan beberapa
- Catat isi penting
R – Review / Research soalan
H – How / Bagaimana
Menyemak Menyelidik - Soalan berdasarkan perkara
- Catat bagaimana
Membuat rumusan perkara yang
dapatkan maklumat
yang telah dibincangkan ingin diketahui
- Soalan berkaitan dengan tajuk
- Panduan kepada jawapan
sebenar
R – Read / Membaca
Lingkaran Soalan - Membaca dan member tumpuan
- Mencari jawapan berdasarkan
Teknik Pengajaran soalan
Bentuk soalan yang member Kemahiran - Senaraikan maklumat tambahan
tumpuan kepada skop-skop Membaca - Menaakul maklumat yang
tertentu dibaca
R – Recite / Imbas Kembali
- Ingat semula maklumat yang
dibaca
Tatacerita
- Senaraikan maklumat yang
Teater Pembaca berkaitan
Berdasarkan pengalaman - Menjawab semua soalan
yang pernah dilalui oleh - Beri jawapan kepada soalan
Sekumpulan pelajar murid dan disampaikan asal
menghayati, membaca skrip melalui cerita yang R – Review / Baca Semula
cerita dengan sebutan, nada bermakna - Membaca semula soalan dan
dan intonasi yang betul jawapan
- Mengesahkan jawapan (imbas
kembali)
Bimbingan Menjangka - Jawapan berdasarkan fakta dan
maklumat dari teks.
Bimbingan yang diberi oleh - Pastikan maklumat dan fakta
guru untuk murid membaca tidak tertinggal
dan memahami
8
Kemahiran Mencari Isi

 Tentukan fakta, maklumat dan


datayang ingin disampaikan
 Menyusun isi mengikut keutamaan
 Fakta ynag dihuraikan perlu dinyatkan
contoh-contoh berkaitan
 Susunan isi eprlu jelas, kemas dan
menepati tajuk

Menggunakan Bahan Ransangan

Penggunaan bahan-bahan untuk melatih murid


menulis karangan:
Teknik  Bahan-bahan bercetak
Sajak, lirik lagu, karangan, cerpen dan novel
Mengajar  Bahan Gambar
Grafik, peta, carta, gambar tunggal, gambar
Karangan bersiri, poster, kartun dan jadual
 Bahan Rakaman
Perbualan, ceramah, deklamasi sajak dan
sebagainya

Cara-cara Menulis Karangan

 Pengenalan
Perlu ada pembukaan dan pendahuluan
yang menarik untuk galakkan pembaca
membaca
 Isi Karangan
Isi menepati tajuk dan disusun denagn
teratur, sistematik dan berkaitan
 Penutup Karangan
Penutup perlu ringkas, padat dan menarik
agar dapat member kepuasan kepada
pembaca
9
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 11 September 2012 (Selasa)


Masa : 10:45 – 11:45 pagi
Kelas : 1 Cerdas
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Alam Indah dan Selamat
Tajuk : Kisah Sang Kancil dan Murai
Fokus Utama : Standard kandungan : 2.3
Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar,
sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Standard pembelajaran : 2.3.2
Membaca kuat ayat tunggal dan ayat majmuk dengan
lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul
mengikut tanda baca
Fokus Sampingan : Standard kandungan : 3.7
Menghasilkan penulisan kreatif dalam pelbagai genre
dengan betul .
Standard pembelajaran : 3.7.1
Menghasilkan penulisan berbentuk naratif secara terkawal
dengan betul.
Objektif : Pada akhir pengajaran, murid-murid dapat:-
1. Membaca cerita dengan lancar, sebutan yang jelas
dan sebutan yang betul.
2. Membina ayat berdasarkan gambar yang diberi dengan
betul.
Kemahiran bahasa : Membaca dan menulis
Sistem Bahasa : Tatabahasa
Pengisian Kurikulum: Ilmu : Pendidikan Moral Nilai : Tolong-menolong
KBT : Menjana Idea
Bahan Bantu Belajar : Kad-kad gambar, kad manila dan lembaran kerja

10
Langkah Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan Catatan
pembelajaran
Set Induksi Kad Gambar 1. Murid dipilih secara rawak. Kad-kad gambar
(5 minit) Murid ditunjukkan gambar
haiwan.

2. Murid melakonkan
pergerakkan haiwan
berdasarkan gambar.

3. Murid dipilih secara rawak


untuk menyebut jawapan
berdasarkan lakonan yang
ditunjukkan.

4. Guru menerang tajuk


pengajaran pada hari ini.

Langkah 1 Membina ayat 1. Murid ditunjukkan kad-kad Kad-kad gambar


(10 minit) gambar.

2. Murid dipilih secara rawak


menyusun semula gambar
mengikut urutan.

3. Murid dipilih secara rawak


membina ayat berdasarkan
gambar.

Langkah 2 Tenik Teater 1. Murid dipilih secara rawak. Kad-kad gambar


(15 minit) Bercerita
2. Murid diberi dialog Teks cerita
berdasarkan gambar.

3. Tiga orang murid lain


berlakon mengikut dialog
yang dibaca.

4. Langkah diulang dengan


memanggil murid lain.

11
Langkah Isi Kandungan Aktiviti pengajaran dan Catatan
pembelajaran
Langkah 3 Membina ayat 1. Murid ditunjukkan kad-kad Kad-kad gambar
(10 minit) ayat.
Kad-kad ayat
2. Murid membaca kad-kad
ayat yang ditunjukkan.

3. Murid-murid memadankan
kad-kad ayat dengan
gambar yang betul.

Langkah 4 Menulis Cerita 1. Murid dibahagi kepada lima Lembaran Kerja


(15 minit) kumpulan kecil.
Kad-kad ayat
2. Murid diminta berbincang
dalam kumpulan Kad-kad jawapan
melengkapkan ayat
berdasarkan gambar. Pen Marker

3. Wakil dari setiap kumpulan


menampal jawapan yang
telah dibincangkan.

4. Murid membaca ayat-ayat


yang telah lengkap.

5. Murid disoal tentang


pengajaran dari cerita yang
diberi.
Penutup Pantun 1. Murid diberi 1 pantun yang Buah cempedak di
(5 minit) mengandungi nilai yang atas rumah,
baik. Ambil galah di atas
batu,
2. Murid menyanyikan lagu Kalau kita ada
‘Rasa Sayang’ dan masalah,
melafazkan pantun melalui Pasti rakan sedia
nyanyian. membantu.

3. Murid disoal tentang


kemahiran yang mereka
pelajari.

12
Refleksi

Kerja kursus pendek ini iaitu Pengajaran Kemahiran Bhasa Melayu


(BMM3104)yang bermula dari 4 Ogos 2012 hingga 6 September 2012
memerlukan pembacaan, pengumpulan maklumat yang lengkap, Sebaik sahaja
saya mendapat tugasan ini, saya telah berusaha menggumpulkan maklumat
yang diperlukan dan berkolaborasi dengan pensyarah pembimbing dan juga
rakan-rakan.

Saya Berjaya mendapat maklumat dari pelbagai buku, daripada rakan dan
juga dari sumber internet. Semasa melaksanakan tugasan ini, ada kalanya saya
menghadapi sedikit masalah memahami tajuk dan skp yang diberi. Di samping
itu, saya juga agak keliru dengan maklumat yang saya perolehi. Kadang-kala
maklumat yang saya perolehi tidak begitu jelas dan kurang tepat. Ada kalanya
internet yang saya gunakan menghadapi gangguan menyebabkan bahan-bahan
yang dicari atau di muat turun tergendala.

Setelah saya melaksanakan tugasan yang diberi banyak ilmu


pengetahuan yang saya perolehi berkaitan kaedah, teknik dan pendekatan
pengajaran Bahasa Melayu. Kini saya telah ketahui beberapa kaedah, teknik
dan pendekatan yang sesuai untuk mengajar Bahasa Melayu. Pengetahuan
yang saya perolehi akan saya aplikasikan dalam proses pengajaran yang akan
saya laksanakan kelak.

Saya juga mendapati bahawa kaedah, teknik dan pendekatan yang


hendak digunakan perlulah selaras dan bersesuaian dengan tahap pemikiran
murid-murid. Oleh itu, sebagai seorang guru saya perlu menitik beratkan tahap
pemikiran dan pengusaan murid-murid agar objektif yang dipilih bersesuaian dan
mencapai sasaran.

13
BIBLIOGRAFI

Arbak Othman (1985) "Mengajar Tatabahasa", Dewan Bahasa & Pustaka, Kuala
Lumpur.

Ee Ah Meng (1987) "Pedagogi Untuk Bakal Guru", Fajar Bakti, Petaling Jaya.

Kamarudin Husin (1988) "Pedagogi Bahasa", Longman (M), Kuala Lumpur.

Tuan Jah Tuan Yusof (2012) “Pengajaran Kemahiran Bahasa Melayu,”


Penerbitan Multimedia, Selangor

http://www.slideshare.net/Dr22s/strategi-pendekatan-pp-272853

http://www.slideshare.net/artventure/bme-3102-konsep-strategi-pendekatan-
kaedah-kump-syafiq-presentation
http://www.slideshare.net/artventure/bme-3102-konsep-pendekatan-kump-saufi-
presentation

14
LAMPIRAN

 2. PENDEKATAN Parera (1986) : Pendekatan merupakan satu latar belakang falsafah


atau pandangan mengenai idea utama yang hendak dibahaskan dan merupakan satu
aksioma (pernyataan yang diterima umum dan menjadi asas kepada sesuatu huraian).
Kamarudin Hj. Husin (1988) : satu kumpulan andaian yang saling berkait tentang hakikat
bahasa, hakikat pengajaran bahasa dan hakikat pembelajaran bahasa
 3. Jenis-jenis Pendekatan : Pendekatan Induktif Pendekatan Deduktif Pendekatan
Eklektik Pendekatan Komunikatif Pendekatan Interaksional Pendekatan Pengalaman
Bahasa Pendekatan Bersepadu
 4. KAEDAH Mangantar Simanjuntak (1982) : satu rencana (prosedur) yang
menyeluruh untuk mengajar sesuatu bahan bahasa, yang secara keseluruhannya mestilah
didasarkan kepada pendekatan yang di gunakan. Parera (1986 ) : satu rancangan
menyeluruh untuk menyampaikan secara teratur bahan-bahan bahasa, tidak ada bahagian-
bahagiannya yang saling bertentangan dan semuanya berdasarkan kepada pendekatan
Ishak Ramly (2006) : satu rancangan tentang apa yang akan dilaksanakan sesuai dengan
situasi bagi mencapai sesuatu objektif pengajaran.
 5. Jenis-jenis kaedah : (menurut Kamarudin Hj. Husin,1988 ) Kaedah terus Kaedah
semulajadi Kaedah askar atau tentera Kaedah ajuk-hafaz Kaedah linguistik Kaedah oral-
aural Kaedah terjemahan Kaedah psikologi Kaedah kod-kognitif Kaedah khusus
 6. 1. Kaedah Terus : Menurut Salleh Mohd Akib (1975), kaedah terus ini ialah kaedah
pengajaran secara perbualan untuk memperkenalkan bahasa kedua kepada kanak-kanak.
menurut Kamarudin Hj. Husin (1988), kaedah ini mengutamakan prinsip mengajar
berdasarkan psikologi kanak-kanak. Kaedah ini disampaikan berdasarkan empat perkara
asas iaitu: Perhubungan secara langsung antara perkataan dengan benda atau ayat dengan
fikiran atau sebaliknya. Pengajaran harus dikaitkan dengan pengalaman-pengalaman
sedia ada. timbulkan perasaan ingin tahu kanak-kanak melalui soalan-soalan yang telah
dirancangkan. mengutamakan bahasa lisan, tidak mempelajari undang-undang tentang
bahasa yang hendak dipelajari, mengutamakan sebutan yang betul, ulangan dan
pengukuhan harus dibanyakkan, dan mempelajari sesuatu yang mudah sebelum sesuatu
yang kompleks.
 7. 2. Kaedah Semulajadi : hampir sama dengan kaedah Terus. Pengajaran dimulakan
dengan soalan-soalan yang berhubung dengan objek dan gambar. Perkataan-perkataan
yang baru diterangkan dengan menggunakan perkataan-perkataan yang telah diketahui
oleh murid. Terjemahan tidak langsung digunakan. 3. Kaedah Oral-Aural : kaedah
mendengar dan kemudiannya bertutur. menggunakan dialog untuk dihafaz dan diikuti
secara ajukan. Latih tubi dan dialog dijalankan dalam cara yang realistik memberi
perhatian kepada intonasi yang betul. 4. Kaedah Linguistik : Kaedah ini membolehkan
kanak-kanak menggunakan bahasa yang telah diketahuinya untuk mempelajari bahasa
baru dari segi bunyi. memulakan aktiviti dengan latihan pendengaran kemudian diikuti
oleh aktiviti menyebut. Pengajaran tatabahasa dilakukan mengikut pendekatan Induktif
(Kamarudin Hj. Husin,1988).

15
 8. TEKNIK Kamus Dewan (edisi ketiga) : kaedah mencipta sesuatu hasil seni seperti
muzik, karang-mengarang dan sebagainya. Edward M. Anthony : satu muslihat atau
strategi atau taktik yang digunakan oleh guru untuk mencapai hasil segera yang
maksimum pada waktu mengajar sesuatu bahagian bahasa tertentu. Kamaruddin Hj.
Husin & Siti Hajar Hj. Abdul Aziz : pengendalian suatu organisasi yang benar-benar
berlaku di dalam bilik darjah di mana ia digunakan untuk mencapai sesuatu objektif.
 9. Jenis-jenis teknik : (menurut Kamarudin Hj. Husin,1988 ) Teknik main peranan
Teknik permainan bahasa Teknik latih tubi Teknik bercerita Teknik inkuiri Teknik
perbahasan Teknik kuiz Teknik sumbangsaran Teknik soal jawab Teknik simulasi Teknik
drama Teknik perbincangan
 10. Teknik berbincang teknik pengajaran yang berbentuk perbualan dan ia dilakukan
di kalangan kanak-kanak di bawah penyeliaan dan kawalan guru. Teknik brainstorming
teknik yang berbentuk perbincangan Kanak-kanak digalakkan berfikir secara kreatif dan
aktif untuk menghuraikan pendapatnya. Teknik soal jawab teknik yang kerap digunakan
oleh guru. Ia mewujudkan interaksi antara guru dengan kanak-kanak. Teknik ini
dilaksanakan dengan cara guru bertanyakan soalan dan kanak-kanak akan menjawab
soalan tersebut. Mempunyai aras kesukaran soalan
 11. 4. Teknik main peranan teknik yang melibatkan gambaran-gambaran murid
terhadap sesuatu situasi atau keadaan dan melakonkannya tanpa sebarang bantuan skrip.
pengalaman secara spontan. 5. Teknik bercerita Guru memilih cerita yang sesuai dengan
kanak-kanak dan isi pengajaran yang hendak disampaikan. Guru bercerita dalam keadaan
yang selesa dan berikan penekanan kepada aspek-aspek bahasa yang hendap diajarkan. 6.
Teknik tunjuk cara sesuai digunakan terutama dalam proses pengajaran yang memerlukan
kanak-kanak bertutur dengan menggunakan ayat-ayat yang betul dan sempurna. Di
samping menunjuk cara, kanak-kanak diminta untuk menerangkannya melalui bahasa
yang baik. Sebelum kanak-kanak menunjuk cara, guru perlulah menerangkan maksud
tunjuk cara tersebut dan perkara-perkara yang harus dicakapkan.
 12. 7. Teknik penyelesaian masalah teknik pembelajaran yang dilaksanakan di bawah
penyeliyaan guru. Kanak-kanak diberi masalah dan cuba menyelesaikan masalah
tersebut. 8. Teknik latih tubi pengulangan fakta-fakta yang telah dipelajari. Tujuannya
adalah untuk mencapai taraf penguasaan kemahiran tersebut dan di samping itu, untuk
menjamin kekekalannya. 9. Teknik permainan bahasa guru membentuk satu situasi yang
memerlukan kanak-kanak menggunakan bahasa yang ada pada mereka untuk
menyelesaikan tugas-tugas permainan yang diberi.
 13. Secara keseluruhannya, pendekatan adalah bersifat aksiomatik dan
menggambarkan hakikat bahasa dan proses belajar bahasa yang dijadikan landasan untuk
menyusun kaedah mengajar. Kaedah pula adalah bersifat prosedur dan teknik merupakan
perlaksanaan kaedah dalam kelas.
 14. Sumber : Kamaruddin haji Husin (1988) Teknik : Bercerita Brainstorming Soal
jawab Berbincang Permainan bahasa Teknik : Penyelesaian masalah Tunjuk cara Latih
tubi Soal jawab Teknik : Main peranan Bercerita Lakonan/ drama Tunjuk cara Teknik :
Berbincang Brainstorming Soal jawab Kaedah : Linguistik Oral-aural Terus Kaedah :
Linguistik Oral-aural Semulajadi Terus Kaedah : Linguistik Semulajadi Terus Kaedah :
Terus atau semulajadi Oral-aural Linguistik Fonetik Bahasa sebagai satu komunikasi
Pengajaran lebih kepada dialog Situasi yang menyerupai keadaan sebenar Gabungan
induktif dan deduktif Pengajaran mengikut kebolehan dan kemampuan kanak-kanak

16
Umum kepada khusus Pengajaran berdasarkan hukum Kemukakan genelisasi Khusus
kepada umum Pengajaran mendapatkan hukum Banyak menggunakan contoh Pendekatan
Komunikatif Pendekatan Eklektik Pendekatan Deduktif Pendekatan Induktif
 15. Pendekatan Induktif dipelopori oleh aliran pemikiran behaviorisme dimulai
dengan contoh-contoh khusus kpd kesimpulan umum memberi peluang kepada pelajar
membuat kesimpulan sendiri bermatlamatkan kepada pembentukan kebiasaan &
menekankan kpd pengulangan utk mendapatkan hukum
 16. Konsep-konsep pndktn induktif : Mempelbagaikan perbendaharaan kata untuk
mendapatkan hukum Memperkenalkan pengetahuan & pengalaman Mengakumulasikan
maklumat utk m’btk hukum Membentuk kesimpulan drpd cth-cth tertentu
 17. Pendekatan Deduktif Pendekatan ini selaras dengan teori pembelajaran Gestalt
pengajaran dengan mengemukakan generalisasi dan kemudian diikuti oleh contoh-
contoh. bematlamatkan pemerolehan struktur kognitif Pendekatan ini lebih banyak
menekankan aspek tulisan
 18. Prinsip-prinsip pndktn deduktif Generalisasi pada permulaan pengajaran mestilah
dinyatakan secara eksplisit Cth-cth yang digunakan mestilah sesuai dan mencukupi Cth
tdk hrs datang dr guru shj ttp juga dr murid Cth msti btl spy murid dpt meniru &
mghslkan cth yg lain Pemahaman generalisasi murid msti dinilai melalui pelbgai cara
 19. Kelebihan: Cara yang mudah untuk menyampaikan isi pelajaran. Menjimatkan
masa dan tenaga, tidak perlu membuat banyak persediaan. Pendekatan ini patut dan
sesuai digunakan oleh kerana secara tradisinya, guru patut memberikan penerangan
sebelum memulakan pengajaran dan pembelajaran.
 20. Pendekatan Eklektik Pendekatan eklektik merupakan gabungan daripada dua
pendekatan lain iaitu pendekatan deduktif dan induktif. Pendekatan eklektik bermaksud
pengajaran disampaikan dengan menggabungkan semua atau sebahagian daripada ciri-
ciri sesuatu kaedah ke dalam kaedah yang baru.
 21. Pengajaran eklektik amat penting dalam membantu meningkatkan kemahiran
mengeja dan juga kemahiran membaca dalam kalangan kanak-kanak. Pendekatan
eklektik digunakan apabila sesuatu pengajaran memerlukan guru menggunakan berbagai-
bagai pendekatan tidak hanya dengan penggunaan satu bidang pendekatan yang mirip
kepada satu teori sahaja.
 22. Teori eklektik berpegang kepada satu fahaman bahawa kaedah yang baik diterap
dari berbagai-bagai sistem dan pendekatan. Pendekatan eklektik merupakan satu usaha
bagi menyatukan cara hubungan yang rapat di antara berbagai-bagai pendekatan. Usaha
ini juga berkaitan dengan cara bagi merapatkan ke arah satu pertemuan yang baik dalam
penggunaan pendekatan tersebut
 23. Cara yang demikian merupakan satu permulaan bagi menggabungkan kaedah yang
pelbagai itu ke arah satu sistem yang munasabah untuk dilaksanakan ke dalam proses
pengajaran. Walau bagaimanapun penggabungan tidak boleh disamakan dengan teori
eklektik, tetapi di antara satu kaedah dalam teori eklektik adalah penggabungan.
 24. Pendekatan komunikatif Fokus kpd aktiviti berinteraksi dan berkomunikasi Tujuan
: - Guna bhs yg betul semasa komunikasi - Membentuk satu tatacara yang berkesan bagi
mengajar empat kemahiran bahasa iaitu membaca, memahami, menulis dan bertutur
 25. Peringkat-peringkat dlm pelaksanaan pengajaran : Aktiviti prakomunikatif Aktiviti
komunikatif

17
 26. Secara ringkasnya …… penekanan kepada fungsi dan struktur secara serentak
boleh menyatakan perasaan atau fikiran mereka berbeza dengan pendekatan tradisional
yang hanya mementingkan kepada aspek tatabahasa dan perbendaharaan kata semata-
mata.
ISI KANDUNGAN

PERKARA MUKA SURAT


13. Prakata 1

14. Pengenalan 2

15. Strategi (Grafik) 3

16. Pendekatan (Grafik) 4

17. Kaedah (Grafik) 5

18. Teknik (Grafik) 6

19. Rancangan Pelajaran Harian 7

20. Pemilihan Teknik Bercerita 10

21. Rumusan 10

22. Bibliografi 11

23. Lampiran 12

18
19

S-ar putea să vă placă și