Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA: C.S.E.I. “P.P.Neveanu”


DATA: 16.05.2018 COMPETENTE OPERATIONALE:
DISCIPLINA: Educatie senzoro-motorie
si O.1- sa identifice diferite tipuri de comportamente din viata
Psihomorica cotidiana
ARIA CURRICULARA: Științe ale naturii O.2- sa desprinda din texte si imagini comportamentele
PROF.: Ileana Popa sanatoase si
CLASA: aVa cele de risc argumentand alegerea facuta
TEMA: Cum ne comportam O.3 - sa asocieze propozitia scrisa pe bilet cu imaginea pe care
civilizat în o
societate reprezinta
TITLUL: Eu si oglinda mea O.4 - sa grupeze imaginile cu diferitele tipuri de
TIPUL LECTIEI: Insusire de noi cunostinte comportamente dupa
SCOP: Insusirea unui categoria din care fac parte:”Asa da”, “Asa nu”
comportament O.5 - sa exemplifice alte trei exemple de comportamente
adecvat in mediul social sanatoase,
altele decat cele prezentate
COMPETENTE GENERALE:
Exersarea comportamentelor şi atitudinilor formate în METODE DIDACTICE SI PROCEDEE:
activităţi de tip integrative Explicatia, conversatia, exercitiul, munca individuala,jocul
didactic
COMPETENTE DE REFERINTA:
Formarea de conduite preventive în spaţiul natural şi social MIJLOACE DIDACTICE:
imagini, bilete cu propozitii, tabla, plansa, banda adeziva, fisa
de lucru

BIBLIOGRAFIE:
Ilie, M.D. – „Elemente de pedagogie generala“ (Ed. Mirton –
Timisoara, 2005)
Cerghit, I. – “Terapia educationala integrata” ( Ed. Pro Humanitate –
Bucuresti 1997)
Paunescu, C-tin. – “Didactica” – (E.D.P. – Bucuresti 1997

Nr. Evenimentele Ob. Continutul Strategii Obs


crt lectiei Metode si Mijloace de Forme de
procedee invatare organizare
1. Organizarea - se pregătesc condiţiile necesare pentru o bună conversatia frontal
invatarii desfăşurare a activităţii;
2. Captarea O.1 Se angreneaza elevii cu o scurta povestire Catelul in sala oglizilor conversatia frontal
atentiei si se discuta despre cele doua cazuri. Catelul vesel a avut o
experienta frumoasa cel suparacios o experinta neplacută. „Din
scurta povestire putem vedea ca modul in care noi ne purtam ii
determina si pe cei din jur sa se poarte la fel cu noi. La fel cum am
privi in oglinda.„cum se poarta ceilalti cu tine?, dar tu?
3. Anuntarea Se anunta intr-o maniera simpla si clara tema si obiectivele Conversatia frontal
obiectivelor si activitatii.
a subiectului “Astazi vom trece in revista cateva exemple de comportamente si
le vom grupa pe doua categorii: “Asa da” pentru faptele bune si Explicatia
“Asa nu” pentru faptele rele.
4. Desfasurarea Se explica elevilor ca activitatea se va desfasura sub forma de joc. Individual
activitatii Fiecare elev primeste una sau doua imagini cu diferite tipuri de conversatia Panouri
O.2 comportamente. Intr-un bol sunt asezate bilete cu caracteristicile Bilete cu
diferitelor tipuri de comportamente. Cate un elev extrage un bilet propozitii
O.3 citeste propozitia in fata clasei iar elevul care are imaginea Imagini
corespunzatoare se ridica si o aseaza pe panou alaturi de
O.4 propozitie. Imaginea este asezata pe panoul corespunzator tipului explicatia
de comportament pe care il reprezinta.
Prin sondaj pentru fiecare tip de comportament, cate un elev va
argumenta raspunsul. La sfarsitul jocului vor exista doua panouri.
Pe unul se vor regasi faptele bune si tipuri de comportament bune jocul didactic
de urmat iar pe panoul al doilea vor fi grupate faptele rele care ar
trebui eliminate din comportament. Modul in care ne comportam
5. Intensificare O.5 Fiecare elev este solicitat sa dea exemple de alte comportamente Fisa de individual
a retentiei sanatoase cunoscute, argumentand raspunsul. Ofer fise cu imagini conversatia lucru
similare celor de pe panou/tabla si solicit elevilor sa marcheze cu
rosu imaginile ce contin comportamente negative si cu verde pe
cele pozitive
6. Incheierea Formularea unor judecati de valoare asupra modului de conversatia
activitatii desfasurare a lectiei si a modului de implicare a elevilor. front
Se fac aprecieri despre modul in care elevii s-au implicat in
desfasurarea jocului, despre felul in care si-au argumentat
raspunsurile.