Sunteți pe pagina 1din 15

„Iepurașul de Paști”

Profesor: Horga Adela


Grădinița cu Program Prelungit Nr. 28
Data: 10.04.2017
PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 10.04.2017
GRUPA: mare
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit Nr. 28 ”Nufărul”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ”Vin sărbătorile pascale!”
DOMENIUL DE CUNOAȘTERE: DȘ
TEMA: ”Iepurașul de Paști”
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic – concurs
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare a cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor
SCOP: sistematizarea și consolidarea cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor
referitoare la numerația în concentrul 1-10 (șir crescător/descrescător; raportare
număr/cantitate și invers; vecinii numerelor; numeralul ordinal; rezolvare de probleme
– ghicitori)

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive:
- Să numere conștient în limitele 1-10 în ordine crescătoare și descrescătoare,
recunoscând/așezând grupe cu 1 -10 elemente și cifrele corespunzătoare;
- Să raporteze cantitatea la număr/cifră și invers;
- Să identifice vecinii (mai mici/mai mari) ai numerelor în limitele 1-10;
- Să precizeze locul unui element în șirul (numeric) format utilizând numerarul
ordinal;
- Să exerseze raționamente logice prin rezolvare de probleme – ghicitori;
Socio-afective:
- Să participe activ şi afectiv la activitate dând dovadă de: inițiativă, cooperare şi
interes în realizarea unui scop comun;
- Să manifeste sentimente de bucurie, curiozitate, satisfacție în legătură cu jocul
desfășurat;
Psiho-motorii:
- Să utilizeze corect instrumentarul și materialele puse la dispoziție;

SARCINA DIDACTICĂ:
- recunoașterea și denumirea cifrelor în intervalul 1-10 prin numărare
conștientă în ordine crescătoare și descrescătoare; identificarea și folosirea corectă a
numeralului ordinal; realizarea corespondenței număr – cantitate și invers;
identificarea vecinilor (mai mari/mai mici) ai numerelor în concentrul 1-10; rezolvarea
problemelor –ghicitori; cooperarea cu ceilalți în realizarea unui scop comun

REGULILE JOCULUI:
Pe rând, câte un copil din fiecare echipă va extrage un plic colorat trimis de
familia iepurașilor. Clovnul Adelici va citi sarcina, iar participanții la joc o vor rezolva
pentru a ajuta urechiații să afle care este adevăratul ”Iepuraș de Paști”.
Dacă rezolvă corect sarcinile, preșcolarii vor fi aplaudați , salutați de clovn, iar
echipa lor și iepurașii, pe rând, vor primi câte un ou colorat. Aceștia vor încerca să
ajungă, susținuți de cele două echipe, cu ouăle la Căsuța Iepurașilor, iar cine reușește
acest lucru va fi numit adevăratul ”Iepuraș de Paști”.
Familia iepurașilor mulțumește copiilor pentru ajutor, îi recompensează cu o
”piramidă” de ouă și un joc al prieteniei – ”Umbrela prieteniei”.

ELEMENTE DE JOC:
- ”Povestea Iepurașului de Paști”, mânuirea materialelor, versuri mobilizatoare,
competiția, închiderea/deschiderea ochilor, bătăi din palme, aplauze, surprize,
recompense

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversația, explicația, observația, demonstrația, instructajul,
jocul, exercițiul, metoda ”Ghicitorile”, metoda ”Piramida”, surpriza.
Mijloace didactice: personajul surpriză – Clovnul Adelici, accesorii clovn (tobă,
ciocan, fluier), decor poveste (cortină reprezentând o poieniță, familia iepurașilor, coș
cu ouă colorate, copaci, iarbă, apă, buturugă, gard, căsuța iepurașilor, animale din
pluș (vulpe, veveriță), plicuri colorate, tablă magnetică, jetoane cu cifre, flori, insecte,
baloane cu ghicitori, ”Piramida ouălor de Paști” – cartoane colorate sub formă de
ouă, inscripționate cu cifre (1-10), ”Umbrela prieteniei”, diplome ”Magicienii
cifrelor”, ouă de ciocolată

METODE DE EVALUARE:
- verificare orală, aprecieri individuale și colective, observarea
comportamentului copiilor, analiza răspunsurilor, evaluarea formativă individuală și
de grup, aplauze, recompense
FORME DE ORGANIZARE: frontală, pe grupuri
DURATA: 35-40 minute
BIBLIOGRAFIE:
- Curriculum pentru învățământul preșcolar, Ed. DPH, București, 2009
- Glava, A., Chiș, O., Tătaru, L., Piramida cunoașterii – Repere metodice în
aplicarea curriculumului preșcolar , Ed. Diamant, Pitești, 2014
- Breben, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M., Metode interactive de grup – ghid
metodic – 60 de metode și 200 de aplicații practice pentru învățământul preșcolar, Ed.
Arves, Craiova 2002
- Revista Învățământului Preșcolar și Primar, Nr. 1-2/2017, Ed. Arlequin, 2017
- Revista Învățământului Preșcolar și Primar, Nr. 3-4/2014, Ed. Arlequin, 2014
ETAPELE CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII
ACTIVITĂŢII DIDACTICE
Moment Pentru asigurarea bunei desfășurări a activității
organizatoric se vor crea condiții corespunzătoare:
- aerisirea sălii de grupă
- pregătirea materialului, la îndemână
- așezarea scăunelelor în două semicercuri, față în
față, între ele aflându-se un decor de poveste, o
familie de iepurași, o tablă magnetică și o masă cu
material didactic
Copiii intră în sală pe melodia cântecului
Explicația
”Primăvara” și se grupează după ecusoane în două
echipe (Fluturași și Floricele) ecusoane
Captarea atenției Captarea atenției se realizează prin personajul –
Observația
surpriză: clovnul Adelici care a sosit împreună cu
Explicația
familia iepurașilor. Ei doresc să fie ajutați să Surpriza
descopere care dintre cei șase ”copii” este
clovn
adevăratul Iepuraș de Paști, care aduce surprize familie
iepurași
copiilor.
decor poveste
Pentru acest lucru clovnul și iepurașii au adus un plicuri colorate
coș cu plicuri colorate în care se află sarcini de
coș cu ouă
rezolvat și un coș cu ouă colorate care trebuie să colorate
ajungă în Căsuța Iepurașilor. (Anexa 1)

Anunțarea temei și a Copiii vor fi anunțați că astăzi vom ajuta familia


obiectivelor Explicația
iepurașilor să descopere adevăratul Iepuraș de
Paști, rezolvând niște sarcini matematice: vom Conversația
număra crescător/descrescător, ne jucăm cu
mulțimi, cu cifre, cu vecinii cifrelor, vom ordona
elemente și vom rezolva probleme.
Jocul se numește: ”Iepurașul de Paști”
1-2 copii repetă titlul jocului pentru fixare.
Reactualizarea Se realizează câteva exerciții frontale de
cunoștințelor Conversația
actualizare a cunoștințelor anterioare.
”Pentru că timpul trece, Exercițiul
Să numărăm până la 10! (șir crescător)
Și-apoi ușor, ușor…
Să numărăm descrescător!”(șir descrescător)
”Câte picioare are iepurașul? Dar urechi?
”Câte degete avem la o mână? Dar la două mâini?
Dirijarea învățării • Prezentarea regulilor jocului

”Astăzi vom desfășura un joc-concurs pe echipe: Explicația


echipa Florilor și echipa Fluturașilor” Conversația
Vom lucra în echipă, va trebui să cooperați între
Instructajul
voi.
Pe rând, câte un copil din fiecare echipă va
alege un plic colorat adus de iepurași. Clovnul va
citi sarcina matematică. Participanții la joc vor
încerca să o rezolve, ajutând echipa și iepurașul să
câștige câte un ou colorat pe care va trebui să îl
așeze în coșul de Paști aflat în Căsuța Iepurașilor.
Acel iepuraș care va depăși obstacolele și va reuși
să ajungă cu ouăle în Căsuță va fi numit
”adevăratul Iepuraș de Paști”.
Copiii vor asculta cu atenție întrebările, se vor
ajuta între ei în rezolvarea sarcinilor și vor formula
răspunsuri în propoziții, când vor fi solicitați de
educatoare.
Copiii care răspund corect vor fi aplaudați,
recompensați cu un salut ”Bate palma!” din partea
clovnului și cu un ou colorat de Paști.
• Executarea jocului de probă

Se va executa un joc de probă în afara Jocul


Demonstrația
concursului. Câte un copil din fiecare echipă va lua
un plic colorat. Clovnul citește sarcinile, urmând ca plicuri colorate
acestea să fie rezolvate, pe rând, de cei doi jetoane cu cifre
participanți.
Răspunsurile corecte sunt aplaudate și
recompensate.
Fluturi: voi bate din palme de un număr de ori,
iar un copil va extrage cifra corespunzătoare
numărului de bătăi auzite. (3)
Flori: voi bate din palme de un număr de ori, iar
un copil va extrage cifra corespunzătoare
numărului de bătăi auzite. (5)
Se urmărește modul de aplicare a regulilor de
joc și modul de realizare a sarcinii.
Jocul
• Desfășurarea jocului propriu-zis

Clovnul: ”Haideți, jocul să-l pornim,


Toți bine să ne simțim!
De răspunde fiecare,
Bucuria va fi mare!”

PROBA 1:
Fluturi: Copiii vor avea de așezat cifrele în ordine jetoane cu cifre
crescătoare (1-10)
Clovnul va ascunde două cifre (3,8), iar copiii tablă
magnetică
vor completa șirul numeric cu cifrele care lipsesc.
Flori: Copiii vor avea de așezat cifrele în ordine
descrescătoare (10-1)
Clovnul va ascunde două cifre (4,7), iar copiii vor
completa șirul numeric cu cifrele care lipsesc.

PROBA 2:
Vă voi prezenta ciupercuțe din poiană cu mai multe
cortină cu
buline pe pălărioare. poieniță
Fluturi: Numărați bulinele de pe pălărioara
jetoane cu cifre
ciupercuței mici și așezați sub ea cifra
corespunzătoare numărului de buline. (5)
Flori: Numărați bulinele de pe pălărioara
ciupercuței mari și așezați sub ea cifra
corespunzătoare numărului de buline. (10)

PROBA 3:
Fluturi: Copiii vor fi solicitați să așeze pe tabla tablă
magnetică
magnetică tot atâtea insecte câte arată cifra (6)
Flori: Copiii vor fi solicitați să așeze pe tabla jetoane cu
insecte/flori
magnetică tot atâtea flori câte arată cifra (8)

PROBA 4:
Fluturi: Găsiți și așezați corect vecinii cifrelor 3 și
tablă
7! magnetică
Care dintre vecini este mai mare/mai mic?
jetoane cu cifre
Flori: Găsiți și așezați corect vecinii cifrelor 2 și 8!
Care dintre vecini este mai mare/mai mic?

PROBA 5:
Le voi prezenta copiilor 10 flori aliniate orizontal.
Voi solicita preșcolarilor să inspecteze șirul pentru tablă
a observa faptul că pe două flori se află așezați magnetică

fluturași și să răspundă pe a câta floare s-a așezat jetoane cu flori


fiecare fluturele, folosind corect numeralul ordinal.
Surpriza
Fluturi: A câta floare are așezat pe petalele sale un
fluture? (a patra, a șasea)
Ce culoare are a noua floare?
Flori: A câta floare are așezat pe petalele sale un
fluture? (a cincea, a șaptea)
Ce culoare are a patra floare?

Pe parcursul jocului educatoarea face precizări


privind calitatea îndeplinirii sarcinilor și
reamintește criteriile de reușită.
Educatoarea va interveni la nevoie pentru
respectarea regulilor și încadrarea în timp, Explicația

accentuând caracterul de întrecere. Instructajul


De asemenea, se acordă atenție verbalizării
Conversația
acțiunilor și utilizării limbajului matematic specific.

Obținerea PROBA 6:
performanței Complicarea jocului se va face prin Metoda
„Ghicitori”
diversificarea exercițiilor/sarcinilor: utilizarea
”Ghicitorilor”. baloane
colorate
Câte un copil din fiecare echipă alege un balon, îl
sparge și răspunde sarcinii aflate în interiorul
acestuia.
Ascultați cu atenție versurile și dați răspunsul
corect:
Fluturi:
1. Trei broscuțe stau la soare,
Una în apă sare.
Acum privește spre mal…
Câte broaște-au mai rămas? (3-1=2)
2. Cinci iepurași,
Mici și drăgălași
Aleagă pe câmpie.
Încă unul vine!
Câți iepurași, pe câmpie
Aleargă după păpădie? (5+1=6)

Flori:
3. Cinci petale floarea are,
Una s-a scuturat.
Câte au mai rămas?(5-1=4)

4. Pe o creangă stau la sfat


Șapte vrăbii și-un bondar.
Socotește acuma, dragă,
Câți, în total, sunt pe cracă?(7+1=8) (Anexa 2)
Asigurarea retenției Prin intermediul jocului ”Umbrela prieteniei”, Metoda
şi a transferului ”Piramida”
copiii sunt solicitați să formeze: ”piramida” ouălor
de Paști. Fiecare copil își va inspecta cifra de pe Conversația
ecusonul propriu și se va așeza în ”piramidă” pe
Explicația
locul indicat de acesta.
”umbrela
Vom concluziona faptul că am format mai multe
prieteniei”
șiruri crescătoare (1,2,3,4); (5,6,7);(8,9) pe trei
”ouă”
nivele, iar în vârful piramidei se află cifra ”10”.
colorate, din
(Anexa 3) carton, cu cifre

Evaluare Se fac aprecieri colective și individuale.


Clovnul și familia iepurașilor mulțumesc celor Conversația

două echipe pentru ajutor. Recompense


Se repetă titlul jocului și scopul său. (diplome, ouă
de ciocolată)
Toți copiii sunt recompensați de către
adevăratul ”Iepuraș de Paști” cu ouă de ciocolată
și de către clovn cu diplome de ”Magicieni ai
cifrelor”
Încheierea activității Așezați în ”piramida” ouălor de Paști și sub
Jocul
”umbrela prieteniei”, copiii cântă veseli ”cântecul
”ouă” din
prieteniei”: carton, cu cifre
”umbrela
”Prieteni, prieteni….. 1,2,3…..
prieteniei”
Toți de-aici sunt prietenii mei!
Și tu mi-ești prieten!
Și tu mi-ești prieten!
Și tu mi-ești prieten!
Prieteni, prieteni….. 1,2,3…..
Toți de-aici sunt prietenii mei!” (Anexa 3)
Anexa 1

Iepurașul de Paști
A fost odată o familie de iepurași:
mama, tata şi cei cinci copii ai lor.
Părinții nu știau care din cei cinci copii
va fi adevăratul Iepuraş de Paşti.
Atunci, mama a luat un coş cu cinci ouă,
a chemat copilașii în jurul ei şi a început să
spună celui mare:

- Ia un ou din coș şi du-l în grădină, acolo unde copiii au pregătit cuiburile.


Primul iepuraș a luat oul de aur şi a fugit cu el în pădure, peste râu, prin
poiană, peste câmpie, până a ajuns la grădină. Când să sară însă gardul, iepuraşul a
făcut un salt prea mare, oul i-a scăpat şi s-a spart:
Iepuraș, iepuraș,
În grădină n-ai intrat,
Nu eşti tu cel aşteptat!
Al doilea iepuraş a luat oul de argint, a fugit cu el în pădure, peste râu, prin
poiană şi când a ajuns în câmpie s-a întâlnit cu o vulpe.
- Dă-mi, te rog oul să-l privesc mai bine, n-am văzut niciodată o astfel de minunăţie.
- Bine, ţi-l arat!
- Vino până la vizuina mea ca să le arat şi puilor minunăţia de ou. Puii de vulpe, cum
au văzut oul , au început să se joace cu el până când oul s-a spart:
Iepuraş, iepuraş,
În grădină n-ai intrat,
Nu eşti tu cel aşteptat!
Cel de-al treilea iepuraş a luat oul de ciocolată, a fugit prin pădure, peste râu
şi în poiană a întâlnit o veveriţă care zbura voioasă. Aceasta l-a întrebat:
- E oul bun?
- Nu ştiu, eu îl duc doar copiilor.
- Lasă-mă să-l privesc şi să gust puţin din el, spuse veveriţa. Dar pentru că oul a fost
atât de bun, veveriţa l-a mâncat pe tot.
Iepuraş, iepuraş,
În grădină n-ai intrat,
Nu eşti tu cel așteptat!
Un alt iepuraș luă oul verde. Fugi prin pădure şi când ajunse la râu, vrând să-
l treacă peste un trunchi de copac, începu să se oglindească în apă ca într-o oglindă şi
uitând de ou, îl scăpă în apă:
Iepuraș, iepuraș,
În grădină n-ai intrat,
Nu ești tu cel așteptat!
Atunci, al cincilea iepuraș, cel mai mic, a luat oul roșu. A alergat cu el prin
pădure, a ajuns la râu, l-a traversat cu mare atenție; a întâlnit veverița, care a sărit
după el o bucată de drum, dar iepurașul îi spune să îl lase în pace deoarece se
grăbește; a văzut şi vulpea, dar aceasta era ocupată, se juca cu puii ei.
Așa a ajuns iepurașul cu bine în grădina casei, a făcut un salt potrivit, a sărit
gardul şi cu mare atenție a pus ouăle în cuibulețele pregătite de copii în iarbă:
Iepuraș, iepuraș,
În grădină ai intrat,
Tu erai cel așteptat!
Anexa 2

Ascultați cu atenție versurile și dați răspunsul corect:

1. Trei broscuțe stau la soare,


Una în apă sare.
Acum privește spre mal…
Câte broaște-au mai rămas? (3-1=2)

2. Cinci iepurași,
Mici și drăgălași
Aleagă pe câmpie.
Încă unul vine!
Câți iepurași, pe câmpie
Aleargă după păpădie? (5+1=6)

3. Cinci petale floarea are,


Una s-a scuturat.
Câte au mai rămas?(5-1=4)

4. Pe o creangă stau la sfat


Șapte vrăbii și-un bondar.
Socotește acuma, dragă,
Câți, în total, sunt pe cracă?(7+1=8)
Anexa 3

Identificați cifra de pe ecusonul propriu și așezați-vă în ”piramida” ouălor de Paști pe


locul indicat de acesta.
- Ce am obținut? (Mai multe șiruri crescătoare: <1,2,3,4>;<5,6,7>;<8,9> și cifra 10
în vârful piramidei)

Cântecul prieteniei:

”Prieteni, prieteni….. 1,2,3…..


Toți de-aici sunt prietenii mei!
Și tu mi-ești prieten!
Și tu mi-ești prieten!
Și tu mi-ești prieten!
Prieteni, prieteni….. 1,2,3…..
Toți de-aici sunt prietenii mei!”

S-ar putea să vă placă și