Sunteți pe pagina 1din 6

Grădiniţa cu P.P. Nr.

5 VASLUI

GRUPA “Piticii Voinici”

Prof. înv.preşcolar Macovei Cristina


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Prof. Înv. Preşcolar Cristina Macovei

NIVELUL /GRUPA: Mică Nr.1 „ Piticii Voinici”


TEMA ANUALĂ: ,,Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
TEMA PROIECTULUI: „La mulți ani, copile!”
TEMA ZILEI: „Dreptul meu - o copilărie fericită!”
MESAJUL ZILEI: ” Dreptul meu- o copilărie fericită”
TIPUL ACTIVITĂŢII: verificare şi sistematizare a cunoştinţelor, şi deprinderilor;
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată DOS (EPS)+DEC(AAP);
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic/ pictură
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Verificarea şi sistematizarea cunoştinţelor privind drepturile şi
îndatoririle copiilor; Valorificarea deprinderilor de lucru însuşite în realizarea lucrării
plastice.
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE(ADE)
DOS-DEC ,,Dreptul meu- o copilărie fericită”
Mijloc de realizare:Educaţie pentru societate- joc didactic
Activitate artistico-plastică –pictură.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să cunoască drepturile copilului (dreptul la o familie, dreptul la educaţie,
dreptul la joc etc.) ;
- să analizeze cazurile prezentate argumentându-şi acordul sau dezacordul;
- să manifeste toleranţă, prietenie, grijă faţă de ceilalţi;
- să adopte măsuri juste de rezolvare a unor situaţii ;
- să înţeleagă şi să accepte diversitatea copiilor;
- să obţina flori folosind procedeul dactilopictură- cu ajutorul palmelor;
- să respecte etapele de lucru pentru realizarea unor produse simple;
- să lucreze curat şi ordonat;
- să analizeze respectând planul dat, lucrările colegilor.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE : jocul didactic, povestirea ,” Mâna oarbă”, „Moşul cu pălărie”,
problematizarea, explicaţia, exerciţiul.
MIJLOACE DIDACTICE : păpuşi, cutia cu surprize, cub, imagini sugestive, calculator, CD,
baloane, “microfonul magic”, coli lipite, acuarele, flipchart etc.
FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri, individual.

BIBLIOGRAFIE:
***Didactica activităţilor instructiv-educative pentru învăţamântul preprimar, Editura
Didactica Nova, Craiova, 2005;
***Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6⁄ 7 ani ), M.E.C.T, 2008
*** Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga, Mihaela – “Metode interactive de
grup” – ghid metodic, Editura Arves, 2002;
***Culea, Laurenţia; Sesovici, Angela; ş.a.- “Activitatea integrată din grădiniţă (Ghid pentru
cadrele didactice din învăţământul preuniversitar)” -Ed. Didactica Publishing House,
Bucureşti, 2008.
EVENIMENTUL CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DIDACTIC
Metode şi Mijloace de Forma de
procedee învăţământ organizare

0. 1. 2. 3. 4. 5.

1. Moment Se creează un climat educaţional favorabil. Conversaţia Frontal Observarea


organizatoric Intrarea copiilor în sala de grupă. sistematică

Se realizează prin introducerea, prezentarea unor păpuşi Surpriza Păpuşi Frontal


care cântă şi dansează De ele se apropie o fetiţă (păpuşă
2.Captarea Dramatizare Cutia
îmbrăcată cu haine peticite) şi le roagă să o primească şi
atenţiei surprizelor
pe ea în jocul lor. Păpuşile-fetiţe o resping. Păpuşa Conversaţia
necăjită pleacă plângând. Apare o păpuşă cu pielea Pălăria
neagră care doreşte să se joace cu ele. Povestea se repetă,
păpuşa este respinsă. Educatoarea pune păpuşile deoparte
şi le arată copiiilor o cutie surpriză pe care o vor folosi la
activitatea de astăzi, cutie adusă de păpuşa cu haine
peticite care doreşte să-i înveţe pe copii că trebuie să fie
mai buni. În cutie se găsesc mai multe obiecte: o pălărie,
imagini cu copii în diferite situaţii ( triste sau fericite), o
scrisoare-fluviu, recompense pentru copii.

TRANZIŢIE: ,, Bat din palme clap,clap,clap””


3. Anunţarea temei şi a Se propune desfăşurarea jocului ,,Dreptul meu- o
obiectivelor activităţii copilărie fericită”.
Expunerea Frontal Observarea
Se prezintă obiectivele urmărite într-un mod sistematică
accesibil copiilor. Pornind de la situaţia prezentată la
începutul activităţii,copiii vor trebui să dea răspunsuri la Explicaţia
anumite întrebări, să rezolve anumite situaţii, să participe
la joc.

Se poartă o scurtă discuţie despre modul în


care au procedat cele două păpuşi. Copiii sunt
4. Dirijarea învăţării Scrisoare – Frontal Observarea
întrebaţi cum ar proceda ei într-o astfel de
fluviu sistematică
situaţie. „ -Au procedat corect cele două fetiţe?

Li se explică copiilor că ei fac parte dintre Demonstraţia


copiii fericiţi care au foarte multe drepturi şi
sunt enumerate câteva dintre acestea. Acuarele
a) Explicarea şi demonstrarea jocului:
Problematiza
Sunt prezentate regulile de joc : rea
 Copiii vor extrage dintr-un coş imagini;
 Folosindu-se de o pălărie, educatoarea va alege
pe rând, câte un copil , care va alege o imagine şi Frontal
va numi ce drept este reprezentat în imagine sau Observarea
este încălcat; sistematică
Panou,
 Copiii care răspund corect, vor merge la măsuţă
imagini-
unde se află o scrisoare-fluviu pentru copiii din
întreaga lume, unde vor „picta” prin amprentare,
o floare- mânuţă.
Executarea jocului de probă: Coş cu
Folosindu-se o pălărie, se alege un copil folosindu-se imagini
Frontal Aprecieri
formula:“ Moşul are pălărie, moşul ăsta multe ştie”. Dacă
Pălărie de grup
nu se primeşte un răspuns corect se foloseşte formula Moşul
„ Moşul are pălărie, Moşul ăsta nu prea ştie” şi se cere
ajutorul altui copil. Copilul extrage o imagine, numeşte cu pălărie
Cutia cu
dreptul prezentat sau încălcat, apoi pune imaginea pe un surprize
panou. Dacă răspunsul este corect, merge la măsuţă, îşi
îmbibă mâinile în acuarelă şi îşi imprimă amprenta
palmei în dreptul tulpinii cu numele lui.
Aprecieri
Educatoarea oferă explicaţii suplimentare dacă situaţia o
verbale
impune.
Imagini Frontal
c) Desfăşurarea propriu-zisă a jocului:
Aplauze
Varianta I: „ Numeşte dreptul prezentat/încălcat”
Copilul extrage o imagine, numeşte dreptul prezentat sau
încălcat, apoi pune imaginea pe un panou. Dacă
răspunsul este corect, merge la măsuţă, îşi îmbibă Exerciţiul
mâinile în acuarelă şi îşi imprimă amprenta palmei în
dreptul tulpinii cu numele lui.

Varianta II „Cubul cu sentimente”


Pe un cu sunt lipite imagini cu „Emotiocon” în diferite
stări: trist, vesel, nervos, plângând, bătăuş,curios. Copiii Problematiza Cub
aruncă cubul şi în funcţie de Zâmbăriciul nimerit spun o rea
situaţie când a fost trist, vesel...
Varianta III „Microfonul călător” Frontal Aprecieri
Educatoarea scoate un microfon, folosind versurile: verbale
Individual
” Microfonul călătorește și la ..... se oprește” , va alege
Baloane
un copil care va un sparge balon în care se găsește o
situație-problemă căreia trebuie să-i găsească o rezolvare
Microfon
şi va răspunde la micofon,

Tranziţie: „Toţi copiii pământului”

6. Obţinerea Copiii merg la măsuţe şi evaluează Scrisoarea-fluviu. Turul galeriei Scrisoarea Frontal Evaluare
performanţei Ei află că au realizat acea scrisoare pentru copiii lumii şi fluviu globală
cu ajutorul educatoarei vom scrie nişte mesaje- drepturi Conversaţia
ale copiilor.
Explicaţia
Copiii audiază melodia „ Cântec pentru Maya” şi
dansează.

7. Încheierea activităţii În finalul activităţii se fac aprecieri generale asupra Conversaţia Ecusoane Frontal
desfăşurării activităţii. Apreciri
Copiii primesc recompense. Bomboane
stimulative,
aplauze.

S-ar putea să vă placă și