Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
CLASA a XI a
PROFESOR: NERISANU RALUCA ANDREEA
SAPTAMANA: 30
ARIE CURRICULARĂ: OM SI SOCIETATE
DISCIPLINA: ECONOMIE
PROIECT DE LECTIE
UNITATEA DE ÎNVATARE: Economia deschisă
CONTINUT: Ce presupune presedentia UE?
TIPUL LECTIEI: mixta
COMPETENTE GENERALE:
1. Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din
viaţa reală
2. Aplicarea cunoştinţelor specifice ştiinţelor sociale în rezolvarea unor situaţii-problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare
3. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice, în cadrul diferitelor grupuri
4. Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în schimbare
5. Participarea la luarea deciziilor şi la rezovarea problemelor comunităţii
COMPETENTE SPECIFICE:
3.1. Utilizarea cunoştinţelor economice în rezolvarea unor sarcini de lucru prin cooperare cu ceilalţi
4.4 Identificarea tendinţelor de integrare şi globalizare, specifice dinamicii economice actuale
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 – sa explice ce presupune presedentia UE in cativa termeni
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Resurse procedurale:
METODE ŞI PROCEDEE: prelegere, expunere, brainstorming, problematizarea, explicatia, conversatia euristică
TIP DE INTERACTIUNE: dirijat - dependent
MOD DE GRUPARE: frontal
Resurse materiale
MIJLOACE DE INVATĂMÂNT: manualul, tabla, creta
EVALUARE: formativă, orală, frontală
FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observatia sistematică, discutia
BIBIOLGRAFIE: “Economie”, Dorel Ailenei, Elena Balan, Editura Humanitas, 2012, Manual pentru clasa a XI.
3’ Captarea atenţiei Expunerea unor exemple din viata reala care sa relationeze cu
UE.