Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: 20.03.1018
Clasa: IV –a
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul: Explorarea textului: „Casa părintească” de Spiridon Vangheli
Tipul lecției: Mixt
Unitatea de învăţare: Responsabilitate
Competențe specifice:
Perceperea mesajului citit/audiat prin receptarea adecvată a universului emoțional și estetic al
textelor literare și utilitatea textelor nonliterare.
Manifestarea interesului și a preferințelor pentru lectură.
Obiective operaţionale:
O1. Să recepteze informații noi despre scriitorul Spiridon Vangheli.
O2. Să identifice în enunțuri părțile de propoziție studiate;
O3. Să alcătuiască planul simplu de idei prin completarea hărții textului;
O4. Să exprime dragostea față de casa părintească.
Resurse și strategii: Explicația, conversația, interogarea, păianjenul, lectura expresivă, fișe cu
informații, harta textului, fișe de lucru, metoda 6 de ce?;
Forme de organizare: Individual, pe grupe, frontal.
Bibliografie: Manualul pentru clasa a IV-a de Limba română, Mariana Marin, Tatiana Niculcea,
ed. Cartier educațional, Chișinău, 2017.
Etape Activitatea învățătorului și a elevilor Timp Resurse și
alocat strategii
Evocare Se salută elevii.
Se atașează la tablă un soare în mijlocul căruia este
scris cuvântul „Casa părintească”, iar razele acestuia 5 min Păianjenul
trebuie completate cu câmpul lexical a expresiei
„Casa părintească”.
Anexa 1.
Realizarea Învățătoarea anunță tema nouă:
sensului Astăzi vom completa lista operelor studiate cu un text
nou care este scris de marele autor Spiridon Vangheli,
și anume textul „Casa Părintească”.

Se invită în fața clasei 6 voluntari.


Fiecare din ei vor primi o fișă cu informații referitoare Fișe cu
la viața și activitatea lui Spiridon Vangheli. În așa 2 min informații
mod ei vor primi sarcina de a aranja în ordine
cronologică datele. Anexa 2.

Asociați titlul textului cu cuvintele ce le-am notat pe 1 min


soarele nostru.

În continuare elevii primesc sarcina de a da citire


cuvintelor cheie din chenarul de la pagina 104. Se va 2 min
explica sensul cuvintelor cheie și apoi se va solicita ca Conversația
elevii să încerce să facă unele prezicări a ceea despre Explicația
ce va fi textul în baza cuvintelor cheie.
5 min Lectura
Lectura textului. expresivă
Se va explora textul citit în baza întrebărilor:
- Unde și când se desfășoară acțiunea?
- De ce a fost nevoit Sandu să plece de acasă? 3 min
- Cum a procedat tatăl băiatului pentru a-i salva Interogarea
viața?
- Ce boală l-a încărunțit pe Sandu?
- Ce sentimente a trăit mama așteptându-și fiul?
Se anexează la tablă Harta textului:
Elevii vor nota: Harta
Titlul: textului
Autorul: 4 min
Locul:
Timpul:
Personajele:
Intriga:
Conținutul:
Soluții:
Concluzia:
Morala:

Se va solicita ca în continuare elevii să explice sensul


figurilor de stil: Explicația
Graiul s-a întors 5 min
Alb-dalb
Câinele îl aștepta
Plic înflorit
Dacă ar fi rândunică.
Reflecție Lucru pe grupe
Grupul I
Mama are mâinile ca de pâine, par fără putere, dar
ele pot fi pernă pentru prunci... are mers de pasăre, 7 min Fișe de
părul ei îmi apare ca plantele plutitoare, ochii ei sunt lucru
pace adâncă. (Gheorghe Tomozei „Părinții”)
Selectați îmbinările Subiect + Atribut, determinați
numărul și genul lor.
Selectați figurile de stil și numițile.
Grupul II
Explicați următoarele enunțuri:
-E mut, săracul!
A sclipuit parale
Să fi fost rândunică gasea drumul spre casă.
Dar cum să cuprindă casa?
Grupul III
Caracterizați personajele:
Mama, fiul, tata.
Grupul IV
Alcătuiți diamantul pentru cuvintele cheie ale textului.
Grupul V
Comentați citatul în 5-7 propoziții: Tot ce sunt sau
sper să devin îi datorez mamei.

Metoda 6 De ce?
Pornind de la ideea: Dorul de casa părintească este
cea mai mare boală din lume!, alcătuiți 6 întrebări 6 min
care să înceapă cu întrebarea De ce și corespunzător
dați răspuns la întrebări. Eliminați întrebările după ce Metoda 6
ați răspuns și citiți textul obținut. De ce?

Extensie Fiecare elev pe rând se va exprima cu referire la ce Conversația


semnifică pentru el dorul de casa părintească. 5 min
Tema pentru acasă:
Să povestească textul în baza întrebărilor și a hărții
textului.

Grupul I
Mama are mâinile ca de pâine, par fără putere, dar ele pot fi pernă pentru prunci... are mers de
pasăre, părul ei îmi apare ca plantele plutitoare, ochii ei sunt pace adâncă. (Gheorghe Tomozei
„Părinții”)
Selectați îmbinările Subiect + Atribut, determinați numărul și genul lor.
Selectați figurile de stil și numițile.

Grupul II
Explicați următoarele enunțuri:
-E mut, săracul!
A sclipuit parale
Să fi fost rândunică gasea drumul spre casă.
Dar cum să cuprindă casa?

Grupul III
Caracterizați personajele:
Mama, fiul, tata.

Grupul IV
Alcătuiți diamantul pentru cuvintele cheie ale textului.

Grupul V
Comentați citatul în 5-7 propoziții: Tot ce sunt sau sper să devin îi datorez mamei.

S-ar putea să vă placă și