Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE LECŢIE

DISCIPLINA MATEMATICĂ

CLASA A II-A si A IV-A

INVATATOARE :BARITCHI ALINA-COSMINA


PROIECT DE LECTIE

Data:11.05.2011 Data:11.05.2011
Clasa:a II-a Clasa:a IV-a
Invatatoare:Baritchi Alina-Cosmina Invatatoare:Baritchi Alina-Cosmina
Scoala:Gimnaziala Almasu Scoala:Gimnaziala Almasu
Aria curriculara:Matematica si Stiinte ale Aria curriculara:Matematica si Stiinte ale
naturii naturii
Disciplina:Matematica Disciplina:Matematica
Unitatea de invatare:Masurare si unitati de Unitatea de invatare:Masurare si masura
masura
Subiectul:Masurarea timpului .Ceasul. Subiectul:Unitati de masurat
timpul.Transformari.
Tipul lectiei:transmitere si insusire de Tipul lectiei:consolidare de priceperi si
cunostinte deprinderi
Scopul:Cunoasterea notiunilor teoretice Scopul:Consolidarea cunostintelor
referitoare la unitati de masura pentru timp. referitoare la unitati de masura pentru timp.
Obiective operationale: Obiective operationale:
-sa recunoasca instrumente pt. -sa raspunda corect la intrebari despre
masurarea timpului; unitatile de masura invatate;
-sa citeasca ora corect pe cadranul -sa efectueze oral si-n scris
diferitelor tipuri de ceasuri; transformarile si exercitiile cu unitati de
-sa pozitioneze corect limbile masura pt. timp;
ceasului,indicand ora corecta; -sa rezolve corect probleme cu unitati
-sa ordoneze cronologic anumite de masura;
imagini; -sa estimeze si sa masoare anumite
-sa compare duratele anumitor evenimente;
activitati; -sa aleaga varianta corecta pt.
-sa transforme orele in minute si intrebari tip grila;
invers; -sa sa gaseasca valorile de adevar a
-sa rezolve exercitii si probleme cu unor enunturi date;
unitati de masura pt. timp; -sa participe cu interes la lectie.
-sa participe afectiv la lectie.

Resurse:a)procedurale:instructajul Resurse :a)procedurale:conversatia,observa


verbal,explicatia,joc tia,explicatia,exercitiul,problematizarea,acti
didactic,exercitiul,problematizarea,convers vitatea independenta,joc didactic.
atia,expunerea,munca independenta. b)materiale:manual,caiete,
b)materiale:diferite tipuri de planse,creioana, fise de lucru.
ceasuri,fise de
lucru,caiete,manuale,creioane colorate. c)organizatorice:individual,frontal, in
c)organizatorice:frontal, pe perechi.
grupe,individual.
Bibliografie: Bibliografie:
 Curriculum pt. clasa I si a II-  Programe scolare pt. clasa a IV-
a,Bucuresti,2003; a,Bucuresti 2005;
 Metodica predarii matemeticii;  Matematica-Ghidul
 Ghid metodologic pt. aplicarea invatatorului,ed. Iulian 2008;
programelor de matematica,ciclul  Culegere de ex. Si
primar,Bucuresti,2001. probleme,ed.Paralele 45, 2009-2010

SCENARIUL ACTIVITATII
ETAPELE LECTIEI ETAPELE LECTIEI
1.Moment organizatoric 1.Moment organizatoric
-se stabileste ordinea si disciplina in sala de -se stabileste ordinea si disciplina;
clasa; -se pregatesc materialele necesare.
-se pregatesc materialele necesare pt. lectie.
2.Verificarea cunostintelor anterioare 2.Verificarea cunostintelor anterioare
-verific tema scrisa cantitativ si calitativ; -verific tema de casa frontal;
Activitate indirecta Activitate directa
-verific cunostintele prin fisa -intrebari si transformari orale;
independenta-Adevarat/fals(Anexa 1). ,,Care este unitatea principala pt.
(Explic modul de lucru,amintesc timpul masurarea timpului?’’
necesar.) ,,Care sunt multiplii secundei?’’
,,1 ora=---min 1 sapt=---zile
1 zi =---ore 1 luna=---zile
1 min=---sec 1 an=---luni
-verific modul de lucru in lant.
3.Captarea atentiei 3.Captarea atentiei
Activitate indirecta Activitate directa
-au de citit poezia scrisa pe coala flichart -ghicitoare: La masurat timpul avem....
despre Mos Timp.(Anexa 2) (secunda)(Anexa 3).
Activitate directa
-citesc apoi tare poezia si le spun ca azi -asculta si ei poezia Mos Timp de la cls.
trebuie sa-i demonstreze lui Mos Timp ca aII-a.
stiu toate raspunsurile la intrebari.
-ghicitoare(Anexa 4)N-are maini si totusi
bate...(ceasul);se selecteaza ceasul de pe
catedra si spune la ce se foloseste.
4.Anuntarea temei si a obiectivelor 4.Anuntarea temei si a obiectivelor
-anunt titlul si obiectivele; -anunt ca in aceasta zi vor face
-scriu titlul la tabla,,Masurarea
transformari,vor rezolva exercitii,probleme
timpului.Ceasul.”apoi elevii in caiete. cu unitatile de masura pentru timp.
-scriu titlul la tabla si-n caieteTimpul-
transformari,exercitii si probleme.
5.Dirijarea invatarii 5.Dirijarea consolidarii
Activitate directa Activitate indirecta
-intuirea imaginii din manual pag.88 ,,De -fisa de lucru in perechi(Anexa 5);
ce avem nevoie de ceas?’’ -explic modul de lucru.
-se parcurg apoi urmatoarele etape:
 Intuirea cadranului(la cateva tipuri
de ceasuri si a impartirii lui in 12
parti care indica scurgerea unei ore)
 Intuirea acelor orare(se explica ca
limba scurta a ceasului arata ora iar
cea lunga minutele)
 Intuirea orelor(ora exacta-numerele
de la 0 la
12),minutelor(punctuletelor)(In
timp ce limba mica se misca de la o
cifra la alta mai incet, limba
mare,,alearga’’pe cadran pana ce
ajunge in dreptul cifrei 12;atunci
spunem ca avem ora exacta;cand
limba mare se misca de la un
punctisor la altul spunem ca a trecut
un minut;de jur imprejurul
cadranului avem 60 de puncte.
,,Cate minute vom avea?’’
-exercitii practice:cer elevilor sa spuna
si sa indice ora ceruta pe ceas.
-se scrie pe tabla:
1 ora=60 minute
Orele si minutele sunt unitati care
masoara trecerea timpului.
Instrumentul pentru masurarea cat mai
exacta a timpului este ceasul.
 Intuirea zilei
-elevii enumera activitati pe care le
desfasoara intr-ozi si se diferentiaza ziua de
noapte.Se explica elevilor ca o zi se
compune dintr-o zi lumina cand soarele se
afla pe cer si o noaptecand soarele
apune.Ziua incepe la miezul noptii-ora 0
cand ambele limbi se afla la ora 12.Spunem
ca am ajuns la miezul zilei atunci cand
ambele limbi se afla din nou la 12;din acest -verific modul de lucru.
moment orele se citesc 12,13,14...
Activitate indirecta Activitate directa
-fisa de lucru(Anexa 10)in perechi; -exercitiile si problema de pe coala flichart.
-explic modul de lucru. (Anexa 6).
-elevii rezolva la tabla.
6.Fixarea cunostintelor: 6.Fixarea consolidarii:
Activitate directa Activitate indirecta
 Joc:Alege varianta  Fisa de lucru independenta(Anexa
corecta(Anexa 7) 8)
Activitate indirecta -explic modul de lucru.
 Fisa de lucru
independenta(Anexa 9)
-explic modul de lucru,timpul necesar.
7.Incheierea activitatii 7.Incheierea activitatii
-verific cateva fise prin sondaj; --verific cateva fise prin sondaj;
-aprecieri verbale si acordarea de -aprecieri verbale si acordarea de
calificative; calificative;
-tema de casa exercitiul 3 pag.89. -tema de casa problema 4 pag.107.
Anexa 1
Joc: Adevarat/Fals
1. Unitatea principala pentru masurat lungimea este: Kilogramul;
Litrul;
Metrul;
2. Cu ajutorul cântarului pentru bebelusi putem cântari un elefant.
3. Lungimea gardului bunicii este de 200m. Pentru a-l reface s-au
cumparat 150 m sârma. Mai trebuie 20m.
4. Instrumentele pentru masurat lungimea pot fi: Sticla de 1 l;
Cana gradată;
Ruleta;
Metrul liniar;
5. Cu ajutorul riglei pot masura lungimea soselei Pitesti- Stefanesti.
6. Cu ajutorul cănii gradate pot masura exact cât lapte trebuie adaugat la
prajitura.
7. Pentru a compara masa a doua corpuri, putem folosi balanta.
8. Pentru a cântari un sac de grau folosim cantarul electronic.
9. Unitatea principala pentru masa corpurilor este kilogramul.
10.Patru sticle de bere de jumatate de litru inseamna acelasi lucru cu
doua sticle de 1 litru.
11. Pentru o perdea, bunica are nevoie de 30m matase. Daca a cumparat
20m, ii mai trebuie 10m.
12. Un sac in care intra 20 kg grau si 20 kg porumb cântăreste 40kg.
13.Capacitatea unui vas este de 18 l. Avem deja 9 l si ne mai trebuie
pentru a-l umple 8l.
14.Un magarus poarta in desagul din stanga 30kg, iar in cel din dreapta
20 kg. Pentru a echilibra desagii, mai trebuie :
a)sa adaugam in dreptul : 5 kg;
10 kg;
b) sa luam din stangul : 15kg
10 kg.
Anexa2
Poezia,, MOS TIMP’’

Priviti! Eu sunt Mos Timp


Sunt alb la par ca un troian
Si sunt ca vremea de batran
Si plec in lume, nu raman !
Voi ma gasiti in orice loc,
Si am venit azi pentru voi
Cu vorbe bune , ganduri noi.
Stati in clasa impreuna
Multe zile... o saptamana.
Vreau sa vad daca mai stiti
Ceasul acesta sa-l cititi!
ANEXA 3

GHICITOARE

La masurat timpul avem


Instrumente cate vrem :
Calendare, cronometre ,
Orologii pe perete,
Ceasuri electronice
Sau numai mecanice.
Din clepsidra nisip curge
Si curand timpul se scurge !
Toate –arata ani , minute,
Saptamani , veacuri trecute,
Secunde precum si milenii
Luni sau ore sau decenii.
A timpului masurare
Are-o unitate , care
E atat cat e o clipa ,
Cam cat bati din gene , Nica!
Masura asta ce-abunda
Ticaind , e o......!

( SECUNDA)
ANEXA 4

GHICITOARE

N-are maini si totusi bate,


Bate-ntr-una zi si noapte.
Sade oriunde l-ai pune,
De-l privesti, timpul ti-l spune.

( CEASUL)
ANEXA 5

FIŞĂ DE LUCRU ÎN PERECHI

1.Problemă cu conţinut practic:

Monica a adormit la ora 11 şi a dormit 6 ore.Ce oră arăta ceasul


când s-a trezit?

2.Transformaţi:
ANEXA 6
Activitate frontala ( flichart)

1. Transformati in unitati de masura indicate:

a) 14 zile = ......... sapt


7 zile = ..... ore
4 sapt.= ...... zile
9 ani = .... luni
31 zile = .... luni
9 ore= .... min.
3 ore =... min=.... sec

b) 3 secole=..... ani
40 decenii=... ani
2 milenii= .... ani
8 decenii+ 20 ani = ..... ani= .... secol

2. O partida de fotbal s-a desfasurat astfel: doua reprize a cate 50 minute fiecare si o
pauza de 20 minute. Meciul a inceput la ora 9.00 . Calculati si scrieti la ce ora s-a incheiat
partida.
ANEXA 7

Joc : ,, Alege varianta corecta’’-Cat poate dura fiecare actiune?

 O serbare scoalara :
o zi
o ora
o luna

 O vacanta de vara:
3 luni
12 ore
50 minute

 O calatorie cu autobuzul de la Almasu la Zalau


15 minute
2 saptamani
1 ora

 O reclama TV:
2 ore
1 zi
1 minut

 Pauza mare:
20 minute
1 ora
2 ore

 Daca acum o ora ceasul indica 9.30 , ce ora este acum:


11
10.30
19.30
Anexa 8

Data............................... Nume..................................

FIŞĂ DE EVALUARE

1. Alege varianta corectă:


 Lecţia la matematică durează:
a. 1 oră b. 50 minute c. 2 ore d. 1 zi
 Unitatea de măsură de 60 de ori mai mică decât ora este:
a. secunda b. ora c. minutul d. ziua

 Timpul pe durata unei zile se măsoară cu :


a. rigla b. ora c. calendarul d. luna

2. Găsiţi valoarea de adevăr a următoarelor enunţuri:

 Durata vacanţei de vară se măsoară în luni.

 Sărbătoarea de Paşti se poate măsura în ore.

 Minutul este unitatea de măsură mai mare de 60 ori decât secunda.

 Durata unui semestru este de 1 an.

 Pentru a măsura luna folosim anii.

 Clasele primare durează 4 luni.


3.Rezolvă problema:

Liviu are 9 ani, mama lui are de 3 ori mai multi decat Liviu, iar tata cu 2 mai
multi decat mama.Cati ani are tata ?

Rezolvare
Anexa 9
Data.............. Nume.......................................

FIŞĂ DE EVALUARE

1. Alege cea mai bună estimare pentru durata fiecărei activităţi:

• legarea şireturilor de la pantofi: 30 de minute; o oră; un minut.

• desenarea unui triunghi: 5 secunde; 2 minute; un minut.

• drumul de acasă până la şcoală: 5 ore; 20 de minute; mai puţin de


un minut.

2. Scrie ce oră arată fiecare ceas (dimineaţa, după-amiaza):

: : : :

: : : :

3. Reprezintă pe cadranul ceasului orele indicate:

4:00 7:15 15:40 13:00 9:30 18:20


Anexa 10
Fisă de lucru in perechi

1. Scrie numele copiilor ale căror ceasuri indică aceeaşi oră.

2. Ordonează imaginile în ordinea desfăşurării acţiunilor.

3. Andrei s-a culcat la ora 22:00 şi s-a trezit la ora 7:00.


Cat timp a dormit Andrei?

4. Completează :
a) Ora când te trezeşti: ..........................
b) Ora începerii cursurilor:…………….
c) Ora sfârşitului cursurilor: …………..
d) Ora pentru culcare:…………………

S-ar putea să vă placă și