Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
a) Design load
3.0 m
3.0 m
1
3.0 m 6.0 m
A B C
Beam B-C/2
(1 mark)
Loading area =[½ x 1.5 x (6+3)] + [½ x 1.5 x (6+3)] = 6.75 + 6.75 =13.5 m2
Design load, wd = (4.35 x 13.5) + (1.35 x 70 x 10/1000 x 6) = 58.73 + 5.67 = 64.4 kN (1 mark)
RA = RB = 64.4/2 = 32.2 kN (1 mark)
Beam B/1-3 RA Beam
B-C/2
Slab Slab 1.5
Slab A-B/1-3
B-C/2-3 B-C/1-2
+ +
aL=1.5 3 1.5 3 3
(1 mark)
Loading area =[½ x 1.5 x (6+3)] + [½ x 3 x 1.5] +[½ x 3 x 1.5] =6.75 + 2.25 + 2.25 =11.25m2
Design load, wd =(4.35 x 11.25) + 32.2 +(1.35 x 70 x 10/1000 x 6)=48.94 + 32.2 + 5.67 (1 mark)
=86.81kN
TOTAL: 6 MARKS
Proposed: 254 x 146 x 31 (I = 4410cm4) ***Any size with I > 3167cm4 is acceptable (1 mark)
TOTAL: 5 MARKS
c) Design check Beam B/1-3
406 x 178 x 67 UB
S275
VEd = 131 kN
MEd = 98 kNm
h = 409.4 mm
b = 178.8 mm
tw = 8.8 mm
tf = 14.3 mm
r = 10.2 mm
cf/tf = 5.23
cw/tw = 41.0
Wpl,y = 1350 cm3 = 1350 x 103 mm3
A = 85.5 cm2 = 8550 mm2
𝐴𝑣 (𝑓𝑦 /√3)
𝑉𝑝𝑙,𝑅𝑑 =
𝛾𝑀0
𝐴𝑣 = 𝐴 − 2𝑏𝑡𝑓 + (𝑡𝑤 + 2𝑟)𝑡𝑓 > 𝜂ℎ𝑤 𝑡𝑤
= 8550 − 2(178.8)(14.3) + (8.8 + 2(10.2))14.3 = 3853.88 𝑚𝑚2 (1 mark)
𝜂 = 1.0
ℎ𝑤 = ℎ − 2𝑡𝑓 = 409.4 − 2(14.3) = 380.8 𝑚𝑚 (0.5 mark)
𝜂ℎ𝑤 𝑡𝑤 = 1.0(380.8)(8.8) = 3351.04 𝑚𝑚2 < 𝐴𝑣 (0.5 mark)
TOTAL: 7 MARKS
TOTAL: 5 MARKS
iii) If the shear force is less than half the plastic shear resistance, its effect on
moment resistance may be neglected. Otherwise, reduced moment resistance
should be taken as the design resistance of the cross-section. (2 marks)
TOTAL: 2 MARKS
d) 254 × 254 × 73 UC
S275
L = 4.0 m
h = 254.1 mm
b = 254.6 mm
tw = 8.6 mm
tf = 14.2 mm
r = 12.7 mm
cf/tf = 7.77
cw/tw = 23.3
iy = 11.1 cm = 111 mm
A = 93.1 cm2 = 9310 mm2
Beam 1/A-B
Slab
B-C/2-3
Beam 1/B-C
Slab B-C/1-2
Beam B/1-3
RB1 = RB3 = 86.81/2 = 43. 41 kN (1 mark)
(1 mark)
Column selfweight = 1.35 x 73.1 x 10/1000 x 4 = 3.95 kN
Total axial load for column B/1 = 6.31 + 17.51 + 43.41 + 3.95 = 71.18 kN (1 mark)
TOTAL: 8 MARKS
ii) Cross-section classification of column
Table 3.1 tw = 8.6 mm
tf = 14.2 mm
tw & tf < 40mm (0.5 mark)
Therefore, for S275, fy = 275 N/mm2
Table 5.2 For fy = 275 N/mm2, ε=0.92 (0.5 mark)
TOTAL: 4 MARKS
Figure 6.4 χ = 0.93 (*** any value closer to 0.93 is acceptable) (3 marks)
OR
Table 6.1 For buckling curve b, α=0.34 (1 mark)
Φ = 0.5 [1 + α(λ-0.2) + λ²]
= 0.5 [1 + 0.34(0.42 – 0.2) + 0.422)
(1 mark)
= 0.63
χ = 1 / [φ + √(φ² - λ²)]
= 1 / [0.63 + √(0.63² - 0.42²)
= 0.91 (1 mark)
Nb,Rd = χ A fy / γM1
= 0.91 (9310)(275) / 1.0 = 2330 kN (***may vary depends on χ) (2 marks)
Nb,Rd = 2330 kN > 71.18 kN, therefore buckling resistance Ok! (1 mark)
TOTAL: 13 MARKS