Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: ___________
Grupa: ____
Profesor: Ieşeanu Dumitru
Grad didactic: II
Disciplina: Tehnologii de procesare a informaţiei.
Durata orei: 90 minute
Tema: Instalarea, dezinstalarea, configurarea, lansarea aplicațiilor, Organizarea
fizică și logică a datelor pe purtătorii externi de informaţie.
Tipul lecţiei: Lecţie mixtă.
Scopul lecţiei: Însuşire de noi cunoştinţe şi consolidare deprinderi şi priceperi.
Competenţe specifice:
CS2: utilizarea operatiilor de baza necesare pentru instalare a plicaţiilor.
CS3: utilizează tehnologii informaţionale pentru a descrie procesul de
dezinstalare .
CS4: realizarea lansării în execuţie aplicaţiilor.
Competente generale:
CG5: Formarea si dezvoltarea deprinderilor de utilizare pentru a
organiza fizic datele pe purtătorii externi de informaţie.
CG6: Formarea deprinderilor de organizare logica a datelor.
Obiective operaţionale: la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:
O1 să numeasca posibilităţile de organizare fizică a datelor
O2 să numească definiţia de director,fişier
O3 să coordoneze teoretic paşii de organizare logică a datelor
O4 să descrie cum se efectuiază instalarea,dezinstalarea şi lansarea
aplicaţiilor.
Strategii didactice

Principii didactice:

-principiul asigurarii progresului gradat al performantei


-principiul conexiunii inverse
-principiul participarii si învatarii active

Metode de învatare:
-conversatia (CV)
-explicatia(Exp)
-exercitiul(Ex)
-problematizarea (Pr)
-metoda “ŞTIU, VREAU SĂ ŞTIU, AM ÎNVĂŢAT”
-argumentareaâ
-mini prelegere, termeni în avans, proiect de grup, discuție dirijată, joc
de rol

Procedee de instruire:
-conversatia de consolidare
-problematizarea prin crearea de situatii problema
-exercitiul de consolidare

-Forme de organizare:

-frontala
-pe grupe (4 elevi)

Resurse materiale:
-fise de lucru
-calculator
-Note de Curs
- prezentare PowerPoint

Forma de organizare: frontală şi în grup


Evaluare: observarea activităţii elevilor, corectarea reciprocă, verificare prin
expunere orală.
Secvențele Obiec Tehnologia realizării și Resurse Resurse Conexiunea
didactice tive conținuturi vizate materiale procedurale inversă
Metode, forme, Timp
procedee, tehnici (minute
)
Moment Organizarea grupei Elevii sunt
organizatori distribuiți în
c grupe
Evocarea
Activitatea 1:
 Extrageți și răspundeți la
următoarele întrebări:
1. Definiţi noţiunea de Fișe de RAI 10 Elevii răspund
Personalizare a suprafeţei de lucru min la întrebările
lucru? primite
2. Numiți paşii de gestionare a conform
aplicaţiilor des utilizate? algoritmului
3. Daţi exemple de aplicaţii
fregvent utilizate ?
Activitatea2:
Numiţi domeniile de personalizare a
unui sistem de operare.
CE ŞTIU? CE AM ÎNVĂŢAT
VREAU
SĂ ŞTIU?
- Paşii de 1. Cum Paşii de instalare
personalizare a se de dezinstalare şi
sistemului de instaleaz lansare a Elevii
operare ăo aplicaţiilor reflectează
Gestionare aplicaţie Organizarea fizica asupra esenței
aplicaţiilor 2. cum să şi logică a datelor
fregvent dezinstal Fișă cu Argumentar citatului
utilizate ează citat e argumentînd
cu propriile
idei

METODA 10
„ŞTIU, VREAU
SĂ ŞTIU, AM min
ÎNVĂŢAT”
Realizarea Anunțarea temei noi și a Elevii fac
sensului obiectivelor notițe în caiete
Mini-prelegere Elevii propun
În ce constă procesul de instalare a Prezentare Prelegere diferiți termeni
unuei aplicaţii? PowerPoint 10 Elevii definesc
În ce constă procesul de dezinstalare min noțiunea de
O1 a unuei aplicaţii? Poster tag .
În ce constă procesul de lansare a Termeni în Elevii
unuei aplicaţii? avans identifică
Activitatea 3: tagurile
Ce reprezintă o oganizare a datelor necesare şi le
de pe PC? implementează
Cum are loc organizarea logică a 15 Elevii
datelor? Proiect de min analizează și
O2 Activitatea 4: Poster grup identifică
 Identificați și analizați Prezentare tagurile
operaţiunile de organizare propuse.
fizică a datelor. Elevii
 După ce se clasifica metodele enumeră
de organizare a datelor pe PC? Fișe Discuție 5 min tagurile
 Fiecărui grup i se prezintă un dirijată necesare
chestionar pentru a vedea ce pentru a
O3 au acumulat nou la tema data. Proiect de 15 inseara o
grup min imagine şi
Prezentare extensiile de
imagini
Reflecția O4 Activitatea 5:
 Descrierea unei aplicaţii Joc de rol 20 Elevii
 Analiza metodelor de min simulează
organizare a datelor componentele
 Dezbateri și propuneri referitor necesare de
la personalizarea sistemului de creare a unei
operare pagini web.

Extinderea Sarcina: Propuneți diverse căi de Fișă cu Studiul de 5 min


personalizare. studiul de caz
caz
CHESTIONAR DE EVALUARE A ACTIVITĂŢII

NUME ŞI PRENUME ELEV_____________________________________

CLASA________________________________________________________

1. Precizaţi aspectele pozitive pe care le-aţi sesizat la această activitate

2. Precizaţi aspectele negative pe care le-aţi sesizat la acaestă activitate

3. Ce vi s-a părut cel mai dificil de realizat la această activitate?

4. Ce vi s-a părut cel mai uşor de realizat la această activitate?

5. Cum credeţi că s-ar putea îmbunătăţi activităţile de acest gen?

6. Aţi vrea să mai realizăm astfel de activităţi?

S-ar putea să vă placă și