Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 17-x-2008
Clasa: a VII-a
Disciplina: INFORMATICA-OPTIONAL
Titlul lecţiei: Microsoft PowerPoint-realizarea prezentărilor
Tipul lecţiei: Consolidare şi formare a deprinderilor
Profesor: Hera Cătălina Gabriela

Obiective cadru:
- dezvoltarea deprinderilor moderne de utilizator;
- cunoaşterea modului de utilizare a unui instrumentar informatic;
- înţelegerea conexiunii dintre tehnologia informaţiei / utilizarea calculatorului şi
societate.
Nivelul de cunoştinţe al elevilor: Elevilor li s-a prezentat fereastra aplicatiei
PowerPoint , noţiunea de diapozitiv,forma şi aspect diapozitiv,efecte de animaţie
textului.
Obiective operaţionale:
- cognitive:
 să definească notiunea de prezentare electronică
 să definească noţiunea de diapozitiv
- psiho-motorii:
 să lanseze în execuţie programul Microsoft PowerPoint
 să deschidă si salveze o prezentare
 sa insereze un diapozitiv nou
 Să introducă de la tastatură date in diapozitive

- afective:
 să manifeste interes pentru lecţie
 să conştientizeze necesitatea folosirii prezentărilor electronice
- Metode şi procedee: Conversaţia şi explicaţia, problematizarea, învăţarea prin
descoperire;

Mijloace de învăţământ: calculatorul,fişă de lucru, prezentare software


Strategii didactice: Inductive.
Forme de organizare: Frontală, individuală.
Forma de evaluare: continuă.
Locul desfăşurării lecţiei: laboratorul de informatică
Durata: 50’
Bibliografie:
1) Carmen Petre, Daniela Popa, Ştefania Crăciunoiu, Metodica predării informaticii şi
tehnologiei informaţiei, editura Arves
2)Daniela Oprescu,Cristina Eugenia Dămăcuş,Tehnologia Informaţiei şi a Comunicaţiilor,
clasa a X-a,ed.Niculescu

1
Scenariul desfăşurării lecţiei

Moment de Activitatea profesorului Activitatea elevilor Durată


lecţie
1. Moment - se face prezenţa; - ascultă profesorul şi îşi pregătesc materialele 3 min.
organizatoric. - se pregăteşte materialul didactic şi se verifica pentru lecţie;
echipamentele de calcul;
- se anunţă modul de organizare al activităţii;
2. Reactualizarea 1. Ce reprezintă programul Microsoft PowerPoint? 1.Este un program in care realizăm prezentări 5 min.
cunoştinţelor. elecronice şi face parte din pachetul Office.
2.Cum se deschide aplicaţia? 2.Start- All Programs-Microsoft Office-Micro-
soft PowerPoint.
3. Meniul Insert-diapozitiv nou sau bara cu
3. Cum inserăm un diapozitiv nou? instrumente
4. Cum alegem forma şi aspectul diapozitivului? 4.Meniul Format-forma diapozitiv
5.Cum alegem efectele de animaţie asupra -aspect diapozitiv
textului?
6.Cum salvăm o prezentare? 5.Meniul Fişier-salvare

3. Anunţarea Scrie titlul lecţiei pe tablă „Realizarea unei - îşi notează în caiete titlul lecţiei; 2 min.
titlului lecţiei, a prezentări a calculatorului ” şi precizează scopul şi
scopului şi a obiectivele.
obiectivelor.
4. Desfăşurarea Elevii vor urmării pe calculatoare prezentarea 40 min
lecţiei Pe calculatoare va rula o prezentare software a
aplicaţiei PowerPoint cu scopul de a recapitula si
prezenta programul PowerPoint
Elevii vor avea ca tema realizarea unei prezentări a
calculatorului utilizând noţiunile învăţate ,conform
fişei de lucru:

2
FISA DE LUCRU

1.Deschideţi aplicaţia PowerPoint. Elevii vor realiza prezentarea în mod original ,


2.Salvaţi cu numele :Calculatorul dar urmărind cerinţele fişei de lucru
3.Realizaţi 5-6 diapozitive astfel:
diapozitivul 1:
titlul:CALCULATORUL
dimensiune 20,scris îngroşat B
subtitlul:Numele vostru,data ,clasa,Grupul
Scolar I.C.Petrescu –Stâlpeni
Dimensiunea 14,scris aplecat
diapozitivul 2:Definiţia calculatorului:
Calculatorul este o maşină electronică care
prelucrează cu ajutorul impulsurilor electronice,
informaţii.
diapozitivul 3:
inseraţi o imagine a calculatorului din Meniul
Inserare-imagine- miniatură
diapozitivul 4:
titlul:COMPONENTELE CALCULATORULUI
text:Unitate centrală,monitor,tastatură,mous,boxe,
căşti, imprimantă ,microfon etc.
diapozitivul 5:
descrieţi singuri facilităţile oferite de calculator.
Exemplu:putem edita text
putem insera imagini
putem afla informaţii noi de pe Internet
putem comunica prin poşta electronică,
messenger etc,
ne relaxăm prin jocuri educative etc
4.Stabiliţi fundalul diapozitivelor(format-formă
3
diapozitiv)şi daţi animaţie textului(expunere
diapozitive-efect de animaţie)

obs.Editarea textului se va face la fel ca în fişa


de lucru folosind diacriticile(ş,ţ,..)
meniul inserare-simbol

4
FISA DE LUCRU

1.Deschideţi aplicaţia PowerPoint.


2.Salvaţi cu numele :Calculatorul
3.Realizaţi 5-6 diapozitive astfel:
diapozitivul 1:
titlul:CALCULATORUL
dimensiune 20,scris îngroşat B
subtitlul:Numele vostru,data ,clasa,Grupul Scolar I.C.Petrescu –Stâlpeni
Dimensiunea 14,scris aplecat
diapozitivul 2:Definiţia calculatorului:
Calculatorul este o maşină electronică care prelucrează cu ajutorul impulsurilor electronice, informaţii.
diapozitivul 3:
inseraţi o imagine a calculatorului din Meniul Inserare-imagine- miniatură
diapozitivul 4:
titlul:COMPONENTELE CALCULATORULUI
text:Unitate centrală,monitor,tastatură,mous,boxe, căşti, imprimantă ,microfon etc.
diapozitivul 5:
descrieţi singuri facilităţile oferite de calculator. Exemplu:putem edita text
putem insera imagini
putem afla informaţii noi de pe Internet
putem comunica prin poşta electronică, messenger etc,
ne relaxăm prin jocuri educative etc
4.Stabiliţi fundalul diapozitivelor(format-formă diapozitiv)şi daţi animaţie textului(expunere diapozitive-efect de
animaţie)

obs.Editarea textului se va face la fel ca în fişa de lucru folosind diacriticile(ş,ţ,..)


meniul inserare-simbol
FISA DE LUCRU

1.Deschideţi aplicaţia PowerPoint.


2.Salvaţi cu numele :Calculatorul
3.Realizaţi 5-6 diapozitive astfel:
diapozitivul 1:
titlul:CALCULATORUL
dimensiune 20,scris îngroşat B
subtitlul:Numele vostru,data ,clasa,Grupul Scolar I.C.Petrescu –Stâlpeni
Dimensiunea 14,scris aplecat
diapozitivul 2:Definiţia calculatorului:
Calculatorul este o maşină electronică care prelucrează cu ajutorul impulsurilor electronice, informaţii.
diapozitivul 3:
inseraţi o imagine a calculatorului din Meniul Inserare-imagine- miniatură
diapozitivul 4:
titlul:COMPONENTELE CALCULATORULUI
text:Unitate centrală,monitor,tastatură,mous,boxe, căşti, imprimantă ,microfon etc.
diapozitivul 5:
descrieţi singuri facilităţile oferite de calculator. Exemplu:putem edita text
putem insera imagini
putem afla informaţii noi de pe Internet
putem comunica prin poşta electronică, messenger etc,
ne relaxăm prin jocuri educative etc
4.Stabiliţi fundalul diapozitivelor(format-formă diapozitiv)şi daţi animaţie textului(expunere diapozitive-efect de
animaţie)

obs.Editarea textului se va face la fel ca în fişa de lucru folosind diacriticile(ş,ţ,..)


meniul inserare-simbol

S-ar putea să vă placă și