Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
CLASA: a III-a C+ a III-a SM
DISCIPLINA DE ÎNVĂȚĂMÂNT/ACTIVITATEA TERAPEUTICĂ: Limba şi
literatura română

SUBIECTUL LECȚIEI: Pisoiul năzdrăvan Povestire orală după benzi desenate


TIPUL LECȚIEI: mixtă
DATA: 11.12.2017
CADRUL DIDACTIC:

SCOP: Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă;


Competenţe generale
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute ;
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
Competenţe specifice
1.1. să sesizeze legătura logică dintre secvenţele unui mesaj oral (raporturi cauză-efect etc.)
2.3.sǎ redea prin cuvinte proprii,cu sprijin, întâmplarea redată în banda desenată ;
4.1. să aplice în mod conştient regulile de ortografie şi de punctuaţie;
4.4. să utilizeze corect, în textele redactate, elementele de construcţie a comunicării studiate
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 cognitive:
O1-Să povestească întâmplarea redată în banda desenată;
O2-Să exemplifice cuvinte cu sens opus
O3-Să citească un text scurt;
O4-Să identifice într-un text dat perechile de cuvinte cu sens opus;
O5-Să alcătuiască propoziţii cu cuvinte date

 psiho-motorii:

OM1 -păstrarea poziţiei corecte a corpului, în bancă pe tot parcursul lecţei;

 afectiv-atitudinale:

OA1-manifestarea interesului pentru lecţie, răspunzând prompt şi corect la solicitări ;


OA2-rezolvarea corectă a sarcinilor de lucru, îmbunătăţindu-şi performanţa .

Resurse:
 procedurale: exerciţiul, conversaţia, expunerea, lectura, explicaţia, povestirea,
 materiale: jetoane cuvinte cu sens opus;
 temporale: 45’
 forme de organizare: grup
 bibliografice:
1.„Manual de Limba şi Literatura Română”, clasa a III a , 2016, M.E.N.C.I.;
2.„Metodica predării limbii şi literaturii române” ed. Teora, Ioan Şerdean,
1998.;

OB.
STRATEGII DIDACTICE
MOMENTE OP.
forme de Evaluare
LE Com mijloace
CONŢINUTURI metode şi organiza-
LECŢIEI vizat didacti-
procedee re
ce
Moment ▪Se stabileşte un climat propice Conversaţia Frontal
organizatoric desfăşurǎrii activităţii. Se pregătesc
1 minut materialele necesare desfăşurǎrii
acesteia .

Captarea OA1 Se va desfaşura un joc exerciţiu de Conversatie frontal Apreciere


atenţiei compunere a unei poveşti în care orală
4 minute fiecare elev va avea contribuţia sa, Exerciţiul
continuând ceea ce a început colegul. joc

Anunţarea
temei şi a OA1 Se prezintă oral obiectivele urmărite Conversaţia
obiectivelor pe parcursul orei Explicaţia frontal
1 minute

Reactualiza- O5 Se va discuta despre acordul -exerciţiul


rea cunoştiin substantivului cu adjectivul lucrându-
ţelor se pe câteva exemple concrete
5minute exemplu: iarna (geros), fulg (pufoşi), Conversatia
băiat (isteaţă). frontal
Desfasurarea
activităţii
25 minute OA1 Se va lucra pe imaginile din manual exerciţiul
O1 ale povestirii Pisoiul năzdrăvan Observare
O3 urmărindu-se: Explicaţia sistema-
-alcătuirea unor enunţuri după tica
imaginea dată; -exerciţiul frontal
-citirea bulelor de dialog; Manual
-numirea unor caracteristici ale Limba
pisoiului; Exerciţiul romana
-povestirea întâmplării în mod povestirea
coerent;

O2 Se vor desprinde cuvinte din


povestirea realizată şi se cuvinte cu
OA2 sens opus. Individu-
Se va realiza individual exerciţiul 1 al
Fixarea O4 pag 55, în care se solicită identificarea Fisa
cunoştiinţe- OM1 unor perechi de cuvinte cu sens opus anexa 1
lor OA2 într-un text dat care va fi adaptat pe
8minute nivele diferite de dificultate. (Anexa
1)
Se va desfăşura un joc Ghiceşte
cuvântul opus. Fiecare participant va
extrage un jeton şi va solicita unui Jocul Frontal
coleg să identifice cuvintul cu sens didactic
opus. Dacă acesta va şti să numească
cuvântul opus va primi jetonul, dacă
nu, acesta va fi păstrat. Câştigă cel
care adună cele mai multe jetoane.

OA1 Se fac aprecieri generale asupra Apreciere


Încheierea activităţii. Conversţia frontal orală
activităţii
1 minute

Găseşte perechile de cuvinte cu sens opus în textul:


Zâ-na pur-ta pe mâ-na stân-gă o
bră-ţa-ră al-bă, iar pă-rul ne-gru o stea
mi-că. În dreap-ta zâ-nei se a-fla prin-
ţul, cu pe-le-ri-na sa ma-re şi nea-gră.

S-ar putea să vă placă și