Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE INTERACTIVĂ

Data:
Clasa: a VII-a
Subiectul: D-l Goe…, de I.L.Caragiale

Motivaţia:
 activitatea se justifică, deoarece le oferă elevilor posibilitatea de a privi
personajele schiţei dintr-o altă perspectivă, diferită de aceea a clişeelor literare;
 activitatea le va permite să aprofundeze modurile de expunere însuşite (dialogul,
naraţiunea), să completeze şi să nuanţeze modalităţile de caraterizare a
personajelor, să surprindă raporturile dintre ele;
 întregul demers didactic urmăreşte dezvoltarea gândirii critice, dând posibilitatea
elevilor să interpreteze, din perspective diferite, comportamentul personajelor;
 activitatea dezvoltă abilităţile de analiză, de investigaţie, prin corelarea faptelor
analizate cu alte situaţii/personaje din operele literare studiate.

Obiective:
La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
 să prezinte faptele lui Goe din perspectiva mai multor personaje;
 să identifice cauzele comportamentului manifestat de Goe;
 să motiveze, prin exemple, că Goe este sau nu un copil rău.

Condiţii prealabile:
Elevii trebuie să cunoască foarte bine textul schiţei, să aibă deprinderi prealabile
de a lucra în grup, încât lecţia să se bazeze pe o strategie de învăţare dirijată, în măsură să
le permită elevilor o implicare totală în activitate.

Strategii didactice:
 învăţare dirijată;
 activitate pe grupe;
 metode şi procedee: scrierea liberă, interogarea multiprocesuală, dezbaterea.

Resurse şi managementul timpului:


 text-suport, embleme pentru grupele de lucru, flipchart, markere, fişe de evaluare;
 timp de lucru: 90 de minute.

DEMERSURI DIDACTICE:
EVOCARE:
Metoda: Scrierea liberă
 Le cerem elevilor să scrie tot ceea ce îşi amitesc despre d-l Goe.
Timp de lucru: 10 minute.
 Se desemnează câţiva elevi, pentru a prezenta răspunsul.
Timp de lucru: 5 minute.

1
REALIZAREA SENSULUI:
Metoda: Interogare multiprocesuală
 Se repartizează fiecărui elev textul-suport (schiţa).
 Li se cere elevilor să citească atent textul primit.
Timp de lucru: 10 minute.
 Prezentarea proiectului de desfăşurare a activităţii.
 (Auto)alcătuirea grupelor; fiecare elev optează pentru o grupă (personaj) de cinci
membri.
Timp de lucru: 5 minute.
 Fiecare grupă primeşte câte o sarcină de lucru:
 Grupa I: Imaginaţi-vă că sunteţi Goe şi că v-aţi întors recent din călătoria
făcută la Bucureşti. Scrieţi ce le-aţi relata colegilor de clasă despre această
călătorie.
 Grupa II: Imaginaţi-vă că sunteţi una dintre cele trei dame. Scrieţi o
pagină de jurnal în care să relataţi cum s-a comportat Goe în călătorie.
 Grupa III: Imaginaţi-vă că sunteţi “urâtul” din tren. Elaboraţi o scrisoare
adresată unui prieten, în care să-i relataţi experienţa trăită, alături de Goe
cu ocazia călătoriei la Bucureşti.
 Grupa IV: Imaginaţi-vă că sunteţi conductorul trenului în care s-a aflat
copilul Goe şi că v-aţi întors acasă la copiii dumneavoastră. Scrieţi ce le-
aţi povesti despre întâmplarea trăită.

 Activitate individuală:
- elaborarea compoziţiilor
Timp de lucru: 20 minute.

- prezentarea şi evaluarea lor în cadrul grupelor.


Timp de lucru: 10 minute.

 Prezentarea, în plen a celor mai bune compoziţii (scaunul autorului, aplauze).


Timp de lucru: 15 minute.

REFLECŢIE:
Metoda: Dezbatere
 Se organizează o dezbatere având ca support textul scris în EVOCARE şi
compoziţiile elaborate în REALIZAREA SENSULUI. Activitatea se va desfăşura
implicit prin valorificarea feedback-ului interactiv (cu implicarea asistenţei).
Timp de lucru: 10 minute.
 Încheierea activităţii prin completarea unei fişe de evaluare.
Timp de lucru: 5 minute.

2
FIŞĂ DE EVALUARE

Selectaţi din text un pasaj/ o imagine care v-a impresionat în mod deosebit, pentru că:
 v-a amintit de o experienţă personală;
 v-a surprins;
 o consideraţi relevantă pentru tehnica autorului.

Comentaţi pasajul ales.

Pasajul ales Comentariul

S-ar putea să vă placă și

  • Ru Gradele Didactice Și A Definitivatului
    Ru Gradele Didactice Și A Definitivatului
    Document1 pagină
    Ru Gradele Didactice Și A Definitivatului
    Denisa Crețescu
    Încă nu există evaluări
  • Delete
    Delete
    Document1 pagină
    Delete
    Denisa Crețescu
    Încă nu există evaluări
  • Model Adeverina Note La Inspecţii DEF
    Model Adeverina Note La Inspecţii DEF
    Document1 pagină
    Model Adeverina Note La Inspecţii DEF
    Silvia Monica
    Încă nu există evaluări
  • Instruciuni
    Instruciuni
    Document1 pagină
    Instruciuni
    Lucian
    Încă nu există evaluări
  • Delet
    Delet
    Document1 pagină
    Delet
    Denisa Crețescu
    Încă nu există evaluări
  • Nothing But Del
    Nothing But Del
    Document1 pagină
    Nothing But Del
    Denisa Crețescu
    Încă nu există evaluări
  • Centrul 1 CTSH Lista Candidati Grafic Inspectii Speciale La Clasa Probe Practice Titularizare 2018
    Centrul 1 CTSH Lista Candidati Grafic Inspectii Speciale La Clasa Probe Practice Titularizare 2018
    Document2 pagini
    Centrul 1 CTSH Lista Candidati Grafic Inspectii Speciale La Clasa Probe Practice Titularizare 2018
    Denisa Crețescu
    Încă nu există evaluări
  • Labirinturi Matematice. Inmultiri Interior PDF
    Labirinturi Matematice. Inmultiri Interior PDF
    Document20 pagini
    Labirinturi Matematice. Inmultiri Interior PDF
    Iuliana Pitaru
    Încă nu există evaluări
  • Acul Si Barosul Creanga
    Acul Si Barosul Creanga
    Document2 pagini
    Acul Si Barosul Creanga
    Tirla Cristina
    Încă nu există evaluări
  • Bibliografie Titularizare
    Bibliografie Titularizare
    Document14 pagini
    Bibliografie Titularizare
    Rudac-Petercă Mădălina
    Încă nu există evaluări
  • Test
    Test
    Document7 pagini
    Test
    Denisa Crețescu
    Încă nu există evaluări
  • Geografieevaluare5 05 2008 Cl4
    Geografieevaluare5 05 2008 Cl4
    Document3 pagini
    Geografieevaluare5 05 2008 Cl4
    Denisa Crețescu
    Încă nu există evaluări
  • Centrul 1 - CTSH - Lista Candidati - Grafic Inspectii Speciale La Clasa - Probe Practice - Titularizare 2018
    Centrul 1 - CTSH - Lista Candidati - Grafic Inspectii Speciale La Clasa - Probe Practice - Titularizare 2018
    Document84 pagini
    Centrul 1 - CTSH - Lista Candidati - Grafic Inspectii Speciale La Clasa - Probe Practice - Titularizare 2018
    dean2010
    Încă nu există evaluări
  • Model Dinamic Supus Redimensionărilor
    Model Dinamic Supus Redimensionărilor
    Document1 pagină
    Model Dinamic Supus Redimensionărilor
    Denisa Crețescu
    Încă nu există evaluări
  • Gen Epic
    Gen Epic
    Document3 pagini
    Gen Epic
    Denisa Crețescu
    Încă nu există evaluări
  • Șalalala
    Șalalala
    Document1 pagină
    Șalalala
    Denisa Crețescu
    Încă nu există evaluări
  • 18
    18
    Document1 pagină
    18
    Denisa Crețescu
    Încă nu există evaluări
  • 21
    21
    Document1 pagină
    21
    Denisa Crețescu
    Încă nu există evaluări
  • 18
    18
    Document1 pagină
    18
    Denisa Crețescu
    Încă nu există evaluări
  • 18
    18
    Document1 pagină
    18
    Denisa Crețescu
    Încă nu există evaluări
  • Asd
    Asd
    Document1 pagină
    Asd
    Denisa Crețescu
    Încă nu există evaluări
  • 21
    21
    Document1 pagină
    21
    Denisa Crețescu
    Încă nu există evaluări
  • 18
    18
    Document1 pagină
    18
    Denisa Crețescu
    Încă nu există evaluări
  • 15
    15
    Document1 pagină
    15
    Denisa Crețescu
    Încă nu există evaluări
  • 15
    15
    Document1 pagină
    15
    Denisa Crețescu
    Încă nu există evaluări
  • 15
    15
    Document1 pagină
    15
    Denisa Crețescu
    Încă nu există evaluări
  • 14
    14
    Document1 pagină
    14
    Denisa Crețescu
    Încă nu există evaluări
  • 5
    5
    Document1 pagină
    5
    Denisa Crețescu
    Încă nu există evaluări
  • 5
    5
    Document1 pagină
    5
    Denisa Crețescu
    Încă nu există evaluări