Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

,,ÎN OGRADĂ LA BUNICI”

Data: 20.02.2018
Grupa: mică B
Educatoare: Prof. ADELA VUG
Data: 20.02.2018
Grupa: mică B
Unitatea de învăţământ: Grăd. P.P.Nr. 5, Lugoj
Educatoare: Prof. ADELA VUG
Tema anuală: ,, Cum este, a fost şi va fi aici pe Pământ?”
Proiect tematic: ,,Necuvântătoarele!”
Subtema: ,, În ogradă la bunici! ”
Tema zilei: „ Prietenii din ogradă!”

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂȚARE

Activităţi de dezvoltare personală (ADP):

Întâlnirea de dimineaţă: „ Prietenii din ogradă!”


Rutine: “Să ne hrănim sănătos!”
Tranziţii: “Copilaşii s-au trezit şi la lucru au pornit!” ;
„Cine face...? „– joc senzorial.

Activităţi pe domenii experienţiale (ADE): - Activitate integrată -

DLC+ DEC: “Cățelușul murdar!”- povestea educatoarei/ pictură.

Jocuri şi activităţi alese (ALA1 ):

Artă: “Cățelușul meu frumos!”- colorare în contur.


Joc de masă: “Puzzle cu animale.”

ALA 2 - Joc de mișcare: “Unde s- a ascuns Lăbuș”.

Scopul :
-formarea deprinderii de exprimare corectă, stimulând şi exersând limbajul;
-consolidarea unor abilităţi plastice specifice nivelului de dezvoltare motrică a preşcolarilor.

Obiective operaţionale:
O- să coloreze în contur, respectând limitele;
O- să recompună imaginea inițială din bucăți;
O- să rețină titlul şi conţinutul poveștii;
O- să redea cu cuvinte proprii mesajul povestirii ;
O- să folosească corect materialele şi tehnicile de lucru pentru pictură;
O- să execute lucrările corect respectând ordinea etapelor de lucru.

Strategii didactice:
1. Metode şi procedee: povestirea, conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,
analiza, surpriza, turul galeriei, metoda R.A.I.
2. Material didactic: creioane colorate, foi de desen, puzzle, jucării de pluş reprezentând animale
domestice, animal viu ( cățeluș) ilustraţii reprezentând conținutul povestirii, planşa model,
acuarele, recipiente pentru apă, pensule, șervețele, tablă magnetică, casetofon, cd- muzical,
panou, recompense.
3. Forma de organizare: frontal, pe grupuri, individual.
Durata: 1 zi

Bibilografie:
Preda, Viorica(coord.) – Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Ed. Sitech,
Craiova, 2010
Toma, G., Ristoiu, M., Nicolae, I., Anghel, M., Petre, D. - Suport pentru aplicarea noului curriculum
pentru învăţământul preşcolar. Nivel 3-5 ani, Ed. Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2010
xxx – Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, Bucureşti, 2008.

Scenariul zilei

Întâlnirea de dimineaţă. Programul zilei debutează cu salutul: „Dimineaţa a venit, /


Toţi copiii au sosit./ În cerc să ne aşezăm / Cu toţii să ne salutăm: / A sosit o nouă zi,
Bună dimineaţa, copii!” , completarea calendarului cu simbolurile zilei, fenomenul meteo specific,
precizându-se anotimpul în care ne aflăm. Se poartă o mică discuţie cu copiii despre animalele din
ograda bunicilor.
Împărtăşirea cu ceilalţi se va realiza prin intermediul jocului: „Mi-ar plăcea să fiu … pentru că ….
Fiecare copil, pe rând, spune ce şi-ar dori să fie, motivând alegerea făcută, până când îşi
împărtăşesc toţi părerile şi motivaţiile. Exemplu: „Mi-ar plăcea să fiu un cățeluș pentru că e foarte
drăgălaș” .
Noutatea zilei - Se prezintă un coș în care se află un cățeluș adus în grupă de tatăl unui băiețel.
După ce ne bucurăm cu toții de frumoasa surpriză și vom vorbi despre acest animăluț drăguț, vom
trece să lucrăm pe centrele de interes.
Pe tranziţia - “Copilaşii s-au trezit şi la lucru au pornit!”, copiii se deplasează la măsuţele aşezate
pe centre tematice, unde se vor desfăşura activităţile liber alese.
La centrul Joc de masă, copiii reconstruiesc “Ograda bunicilor” - puzzle;
La centrul Artă copiii vor colora imagini cu cățeluși.
Pentru trecerea la activitatea integrată voi adresa ghicitori copiilor:
Roade oase, Are blana mătăsoasă
Stă în cuşcă, La căldură toarce-n casă
Pe duşmanii săi îi muşcă. La lăbuțe are gheare
(Câinele) Iar de șoareci milă n-are.
( Pisica)

La ALA 2, copiii vor desfăşura jocul de mișcare “Unde s-a ascuns Lăbuș?”.
Activitatea se încheie cu aprecieri generale/ individuale, copiii fiind recompensați cu buline.
Strategii didactice Evaluare
Eveniment Conținutul științific
didactic Metode și Mijl. de Forme
procedee învățăm. de org.
- aerisirea sălii
1.Momentul - aranjarea mobilierului
organizatoric - intrarea ordonată a copiilor
- poziţia corectă pe scăunel

Captarea atenției se va face sub forma unei


2. Captarea surprize, apariția unui coș cu un animăluț Surpriza Coșul cu Ev. orală
atenţiei blănos, un cățeluș maroniu cu pete albe.Va Observația animăluț Frontal Urmărirea
urma o conversație cu copiii pe marginea Conversația Comport.
surprizei. copiilor

Azi vom asculta o poveste care se numește


„Cățelușul murdar”, în care este vorba
3. Anunţarea despre un cățeluș tare ștrengar și jucăuș, pe
temei şi a care îl cheamă Pupi.Vom colora, facem Planșe Frontal Înțeleg.
obiectivelor puzzle cu animale, apoi vom picta un Explicația din mesajului
cățeluș asemănător cu puiul din coșul pe poveste
care l- am primit azi în grupă. Să fiți atenți
și la sfârșit să- mi povestiți și voi ce v-a
plăcut din poveste.

Ne aducem aminte ce am lucrat pe centrele Mat.did.


de interes: la centrul Joc de masă, am de pe
realizat un puzzle cu animalele din curtea centrele
4.Reactualizarea bunicilor, iar la centrul Artă am colorat în Explicația de Frontal Ev. orală
cunoştinţelor contur imaginea unor câini. Conversația interes-
Tranziție – Voi adresa câteva ghicitori foi de Pe
copiilor despre animalele domestice, după desen, grupuri
care copiii se vor așeza în cerc, pe pernuțe și culori,
vor asculta povestea. puzzle

1.Expunerea povestirii de către Înțeleg.


educatoare: Mesajului
5. Dirijarea
Învăţării Pentru a reda mesajul textului povestirii, voi
Povestirea Planșe Frontal Urmărirea
respecta succesiunea logică a ideilor, din Comport.
DLC/ DEC folosind imagini reprezentative din poveste. poveste Copiilor
Tonul și mimica vor fi adecvate fiecărui Observația
moment al povestirii. Pe parcursul povestirii
voi folosi onomatopee adecvate fiecărui
personaj întâlnit în poveste. Povestea se va
derula după următorul plan de idei:
Planul de idei: Frontal
1.Într- o fermă, la țară, trăia un cățeluș, pe
Planșe Transmiter
care- l chema Pupi
Povestirea din ea mesaj.
2.Pupi își caută tovarăși de joacă. poveste și înțelg.
3.Îi caută prin pădure, pe camp, dar în zadar, acestuia
nimeni nu are timp să se joace cu el. Observația de către
4. Va găsi oare un prieten cu care să se copii
joace?
5. Întoarcerea la fermă a cățelușului ștrengar
și revederea cu … prietenii săi!
.
2..Fixarea conținutului povestirii
Se va realiza cu ajutorul metodei R.A.I. Individ. Ev. orală
Metoda va consta în aruncarea unei mingi Explicația
de la un copil la altul; cel care aruncă
mingea trebuie să pună o întrebare din Minge
Demonstrația
povestea prezentată celui care o prinde. Cel
Aprecieri
care prinde mingea răspunde la întrebare și orale
apoi aruncă mai departe altui copil, punând Conversația
o nouă întrebare. Jocul va continua astfel
până vor participa toți copiii. Voi ajuta și Exercițiul
îndruma copiii care au nevoie de ajutor.
Tranziţie- cântec- Azi Grivei e mânios!

Vom continua cu activitatea plastică


(DEC) în cadrul căreia vom realiza o imagini
pictură, în care vom reda imginea unui câine cu câini,
foi de Ev. orală
6.Obţinerea Intuirea materialelor.
Observarea desen, Frontal
performanţelor Copiii vor intuit materialele puse la pensule,
dispoziție: imagini cu câini, foi de desen, acuarele,
pensule, acuarele, șervețele, pahar de apă și șervețele,
binențeles modelul educatoarei. pahar de
Explicarea și demonstrația apă Individ. Aprecieri
Voi explica și voi demonstra pas cu pas Explicația modelul orale
educat.
modul de realizare a picturii. Vom înmuia
pensula în apă, după care vom începe să Demonstrația
pictăm cu cea mai deschisă culoare,
folosind apoi culorile mai puțin închise,
terminând cu negru dacă avem nevoie.
Pentru o lucrare curată , să fiți atenți cum
folosiți pensula, să nu puneți prea multă apă
și să respectați liniatura.
Exerciții pentru încălzirea mușchilor mici
Exercițiul
ai mâinilor
Frontal
Închidem și deschidem pumnii, stoarcem imagini
rufele, plouă-plouă, batem palmele, Conversația cu câini,
scuturăm mâinile. foi de
Realizarea temei de către copii desen,
Voi da semnalul de începere a lucrului. În pensule, Individ.
timp ce copiii lucrează, voi oferi sprijin acuarele, Ev.
dacă este cazul, celor care necesită ajutor . șervețele, practică
Activitatea se desfășoară pe un fond Exercițiul pahar de
muzical adecvat. Spre sfârșitul activității le apă
voi nota numele și îi voi anunța că trebuie modelul
să se pregătească de încheiere. educat
Lucrările vor fi expuse la panou, se va casetofon
realizează o scurtă analiză a lucrărilor prin Analiza cd- Aprecieri
muzical
Turul galeriei. Se vor face aprecieri din
panou
partea copiilor și a cadrului didactic cu Pe
privire la respectarea sarcinilor de lucru și la grupuri
finalizarea lucrărilor.
Tranziţie - joc cu text și cânt“ Prin
pădure”

ALA II - joc de mișcare –


7.Asigurarea Explicația Cățeluș Pe Ev.
,,Unde s-a ascuns Lăbuș? ‟.
feedback-ului de pluș- grupuri practică
Se va anunța tema jocului; se va explica și
Demonstrația jucărie
demonstra jocul; se va executa jocul de
Aprecieri
probă , iar la final va avea loc executarea
Jocul
propriu-zisă a acestuia.

Se vor face aprecieri generale și individuale Frontal Aprecieri


8.Încheierea asupra comportamentului și a acțiunii la Conversația Buline
activităţii activitate şi copiii vor fi recompensați cu Individ. Recom-s
buline. pense

S-ar putea să vă placă și