Sunteți pe pagina 1din 5

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ZAU DE CÂMPIE

JUDEŢUL: MUREŞ

PROIECT DE LECŢIE
Data:
Clasa: a VII a
Obiectul: Biologie
Unitatea de învăţare: Funcţiile de nutriţie
Tema: Coagularea sângelui. Grupele sanguine.
Scopul lecţiei: Dobândirea de către elevi a unor cunoştinţe referitoare la proprietăţile de
coagulare a sângelui şi importanţa cunoaşterii grupeelor sanguine.
Competenţe specifice:

 Să reprezinte grafic componentele structurale ale organismului uman şi funcţiile


acestora;
 Să utilizeze metode şi mijloace adecvate studierii organismului;
 Să proiecteze şi să realizeze activităţi experimentale;
 Să interpreteze rezultatele experimentelor;

Competenţe derivate:

 Să înţeleagă importanţa menţinerii echilibrului mediului intern pentru buna funcţionare


şi sănătatea organismului;
 Să explice fenomenul de coagulare a sângelui şi să cunoască rolul fibrinogenului în
coagulare;
 Să cunoască grupele de sânge şi să stabilească schema compatibilităţii transfuziilor de
sânge;
 Să argumenteze importanţa analizelor de sânge în punerea diagnosticului pentru diferite
afecţiuni;

Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţe;


Demersul didactic:
a.Resurse procedurale: -observaţia independentă, descoperirea, problematizarea;
explicaţia, conversaţia euristică;
b. Resurse materiale: -planşe, atlasul anatomic, manualul, fişe de lucru, eprubete cu sânge
coagulat şi cu anticoagulant.
Forma de activitate: frontală, individuală şi pe grupe.
Anticiparea dificultăţilor:
-deteriorarea materialului – reorganizarea grupelor;
-întrebări suplimentare – asigurarea unui fond de documentare.

Locul de desfăşurare: sala de clasă .


Metode de evaluare: formativă prin chestionare orală şi rezolvarea unor probleme.
Bibliografie:

- Mihaela Marcu-Lapadat, Florica Macovei, Floarea Dobran, Biologie. Manual pentru clasa a
VII a, Editura Teora, Bucureşti 2005.

- Ciurchea Maria, Ciolac-Russu Anca, Iordache I., Metodica predării ştiinţelor biologice.,
Editura Didatică şi Pedagogică, Bucureşti 1982.

-Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: „Lectia- forma de baza a organizarii procesului de
predare invatare la disciplina Biologie”, Ed. ARVES, 2007.

- Trevor Weston, Atlas de anatomie, editura Vox, Bucureşti 1997.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR


LECŢIEI
-Notează în catalog elevii absenţi şi -Îşi pregătesc cărţile şi caietele.
Organizarea verifică dacă sunt condiţii optime
clasei pentru desfăşurarea orei.
-Pregăteşte materialul didactic
necesar pentru desfăşurarea lecţiei.
-Realizează o verificare generală prin Răspund la întrebări:
chestionare orală a
lecţiei,,Componentele sângelui’’:
-Care sunt lichidele care constituie -Sângele, limfa, lichidul intercelular.
mediul intern?
-Care este compoziţia chimică a -Elemente figurate, plasmă.
Verificarea sângelui?
cunoştinţelor -Enumeraţi elementele figurate ale Hematii, leucocite, trombocite.
sângelui?
-Ce rol au hematiile? -Transportă oxigenul la celule şi
dioxidul de carbon de la celule la
plămâni.
-Care este rolul leucocitelor în -Apărarea organismului- fagocitoză;
apărarea organismului? -Produc anticorpi şi distrug toxinele de
natură microbiană;
Ce rol are plasma sanguină? - Are rol în transportul: - nutrimentelor,
vitaminelor, hormonilor, enzimelor,
substanţelor nefolositoare şi formarea
cheagului de sânge.

Captarea -Prezintă elevilor 3 eprubete în care se - Elevii studiază lichidele din cele trei
atenţiei şi află sânge normal, sânge defibrinat şi eprubete şi emit ipoteze că în cele trei
reactualizarea sânge tratat cu anticoagulant, eprubete ar fi sânge dar în una s-a
cunoştinţelor solicitându-le să precizeze care este coagulat.
diferenţa între cele trei eprubete.
Anunţarea -Anunţă elevii că vor studia Coagularea
temei şi sângelui şi grupele sanguine şi scrie pe -Notează în caiete titlul lecţiei .
obiectivelor tablă titlul lecţiei şi prezintă noile
competenţe.
-Pe baza observaţiilor şi constatărilor -Urmăresc explicaţiile profesorului
făcute în cele trei situaţii, explică în ce pentrua înţelege procesul de
constă coagularea, care este rolul coagulare a sângelui.
fibrinogenului în coagulare. Explică că
posibilitatea coagulării sângelui la
ieşirea din vase constituie un
mecanism important în oprirea
Dirijarea hemoragiilor şi împiedicarea
învăţării pierderilor masive de sânge ce ar
produce accidente grave.
-Cu acest prilej aminteşte principalele -Descoperă grupele de sânge şi
noţiuni despre grupele de sânge – O, reprezintă schema compatibilităţii
A, B, AB(I, II, III, IV), despre faptul că grupelor de sânge.
fiecare persoană aparţine unei
anumite grupe şi că, în caz de
transfuzii, trebuie să se ţină seama de
acest lucru pentru a nu se produce
accidente.
-Evidenţiază importanţa acţiunii de
recoltare şi conservare a sângelui în
centre speciale.
-Scoate în evidenţă importanţa Sunt atenţi la profesor.
analizelor de sânge, prezentând
elevilor modele de buletine de
analiză.
-Completează schema lecţiei pe tablă. Notează schema lecţiei în caiete.
Obţinerea -Inventariază principalele informaţii şi -Rezolvă fişa de lucru.
performanţei observaţii cerând elevilor să dea
elevilor răspunsuri rapide, clare, concrete.

Evaluarea -Prin completarea fişei de evaluare. -Se gândesc şi completează fişa de


performanţei -Sunt notaţi elevii care au fost active lucru.
elevilor pe tot parcursul orei .
SCHEMA LECŢIEI - Coagularea sângelui. Grupele sanguine.

Coagularea sângelui:

1. fibrinogenul dizolvat → fibrină insolubilă(reea de fire);


2. fibrina insolubilă + elemente figurate= cheag
3. plasma fără fibrinogen = ser.

Transfuziile de sânge se fac în funcţie de compatibilitatea grupelor de sânge.

Grupele de sânge: se deosebesc prin compoziţia chimică a unor proteine speciale din
globulele roşii(A,B) şi din plasmă (ά, β)

 O(I)
 A(II)
 B(III)
 AB(IV)
FIŞĂ DE EVALUARE

1.Buletinul de analiză al unui bărbat de 40 de ani indică următoarele:

Hematii – 3,5milioane/mm cub(valori normale:4-5milioane/mm cub);


Hemoglobina – 12g/100ml sânge(valori normale:13,6-16g/100ml sânge);
Leucocite – 10500 milioane/mm cub(valoari normale: 6000-8000/mm cub);
Trombocite – 100.000/mm cub(valoare normală:300.000/mm cub);

În plus pacientul prezintă şi polidipsie.

I. Selectează varianta care corespunde cu afecţiunile posibile ale pacientului, indicate


de aceste analize:
a. Anemie, coagulabilitate ridicată a sângelui;
b. Diabet zaharat, risc de hemoragie, infecţie în organism:
c. Anemie, leucemie, hemoragie;
d. Toate valorile sunt limite normale.
II. Care dintre variantele de mai jos corespunde cu posibilele simptome pe care le-ar
manifesta pacientul respectiv?
a. Prezenţa glucozei în urină, paloare, febră;
b. Incapacitate de efort, lipsa glucozei din urină, încetinirea funcţiei circulatorii;
c. Eliminarea unei cantităţi mari de urină, scăderea temperaturii corpului;
d. Nu prezintă simptome de boală.

Argumentează răspunsul.

S-ar putea să vă placă și