Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data:
Clasa: a VIII-a
Obiectul: Diriginţia
Subiectul: Planificarea carierei
Competenţe: Opţiunea pentru viitoarea meserie / profesie în concordanţă cu propriile
interese şi comptenţe:
- descrierea viitoarei profesii din perspectiva propriului interes;
- selectarea informaţiei relevante pentru practicarea unor meserii.
Obiective operaţionale:
O1 – Să definească noțiunea de «profesie » şi «carieră».
O2 – Să argumenteze alegerile făcute şi să numească factorii alegerii unei profesii.
O3- Să determine propriile interse.
O4 - Să identifice ce profesie li se potrivește.
O5 - Să demonstreze abilități de autocunoaștere în alegerea profesiei.
Metode şi procedee : descoperirea, jocul didactic, clustering, 3,2,1,
problematizarea,balonul zburător,studiu de caz, argumentarea, alegerea și
ierarhizarea, lucrul cu fișele, diagrame ,audierea istorioarei.
Mijloace didactice : fise flipkart, carioci, puzzle, fişe colorate, gazete de perete.
Forme de lucru :frontal,independent, în grup.

Demersul didactic

1.Evocarea

Profesorul prezintă o cutie şi elevii trebuie să ghicească ce obiect este ascuns în ea.

Se scoate o cheiţă şi se recită versurile :

Cu această cheiţă nici n-ai încerca,

Căci nu este uşă să n-o poţi descuia,

Dar voi spera a descuia cu talent inima ta .

-Cu această cheiţă sper să deschid sufletele voastre pentru a discuta , colabora, deoarece
la lecţie vom dezbate o problemă ce macină gândurile oricărui tânăr.

Despre ce vom discuta astăzi la lecţie veţi afla după ce descoperiţi cuvintele :

Joc de cuvinte :
ca ri ni ca e
rea pla rei fi

2.Realizarea sensului

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Motto : ,, Munca este hrana sufletelor nobile. ,, (Socrate)

,, Orice muncă e frumoasă dacă e pe plac aleasă. ,,

,, Viaţa omului atunci e frumoasă când urmăreşte un ideal.,, (L.Rebreanu)

Cuvintele cheie ale lecţiei de astăzi sunt : ( Puzzle le formează )

Profesia ;ocupaţie,îndeletnicire cu caracter permanent, pe care o exercită cineva în


baza umei calificări corespunzatoare= meserie.

Carieră:ocupaţie, profesie,domeniu de activitate, timp cât cineva lucrează într-un


anumit domeniu, treaptă în ierarhia profesională.
-Cum credeţi care meserie e mai frumoasă ?

Lectura poeziei ,, Toate meseriile ,, de Emilia Călduraru

-Care e mesajul poeziei? ( Toate meseriile-s frumoase, dacă ne aduc tuturor foloase)

-Pentru a alege o profesie trebuie să ţinem cont de anumiţi factori.Cum credeţi, care ar fi
factorii care influienţează luarea deciziilor în planificarea carierei? De c ear trebui să
ţină cont o persoană când îşi allege o profesie?

Factorii planificării profesiei: (aproximativi) Clustering

-de ceea ce poate face în domeniul ales -dacă e uşoară sau grea

-de prestigiul profesiei -dacă-i bine plătită

-o să aibă loc de muncă -e pe placul părinţilor

Experţii recomandă să vă faceţi alegerea dvs, bazându-vă pe trei factori importanţi:

1. Analiza pieţei forţei de muncă;

2. Analiza capacităţilor dvs profesionale;

3. Preferinţele dvs.

Stabilirea etapelor planificării carierei.


-Unii experţi au construit piramida orientării profesionale. Eu am încurcat
treptele piramidei, vă rog s-o construiţi după propria iniţiativă.
Dezvoltarea carierei

Angajarea

Căutarea unui loc de muncă

Autocunoaşterea

Exploararea profesiilor

- Cum să aflăm ce profesie ne place şi în ce domeniu putem să activăm?


Pentru aceasta psihologii ne propun diverse teste/chestionare. Scrieţi pe
foaie doar cifra.

Anexa1 Chestionar de interese si aptitudini :

1. Îmi place mai mult să fabric (să confecționez) ceva decât să citesc o carte ?
2. Îmi place să rezolv și să găsesc soluții pentru problemele care îmi dau bătaie de cap ?
3. Îmi place să-i ajut pe alții când au nevoie. ?
4. Pentru mine, cea mai importantă metodă de a învăța lucruri noi este de a citi ceva
referitor la subiectul respectiv ?
5. Îmi place munca manuală ?
6. Îmi place să fiu șef ?
7. Prefer să cunosc toate datele unei probleme înainte de a mă apuca de rezolvarea ei ?
8. Îmi place să am grijă de alții ?
9. Îmi place să concep, să inventez lucruri noi ?
10. Îmi place să mă exprim prin artă ?
11. Mi-ar plăcea o muncă în care aș putea fi în relație cu alții toată ziua ?
12. Îmi place să lucrez cu materiale și echipamente ?
13. Îmi face plăcere să aflu lucruri și idei noi ?
14. Cooperarea cu alții îmi pare o stare firească?
15. Caut să descopăr cum funcționează lucrurile demontându-le ?
16. Aș alege să lucrez cu mașini mai degrabă decât cu oamenii ?
17. Reușesc în mod obișnuit să influențez oamenii să facă lucrurile în felul meu ?
18. Îmi place să construiesc și să repar obiecte ?
19. Îmi convine cercetarea pe care trebuie să o efectuez pentru a-mi realiza proiectele ?
20. Îmi place să intru în relație cu oamenii ?
21. Caut să găsesc idei și modalități noi de a efectua lucrurile ?
22. Solicit părerea altora ?
23. Îmi place să învăț să folosesc diverse instrumente/echipamente ?
Interpretare
* Dacă ai încercuit enunțurile 1, 5, 9, 12, 15, 16, 18, 23 - îți place lumea
obiectelor, despre ea ai cunoștințe, în ea te descurci.Te atrag ocupațiile care se referă la
următoarele domenii: mecanică, producție utilaje, construcții mecanice, reparații şi
întreținere, transporturi, meșteșugari și tehnologie.
* Dacă ai încercuit 3, 6, 8, 11, 14, 17, 20, 22 - pentru tine domeniul de interese
sunt oamenii. Îți place să ai grijă sau să ajuți pe alții, să convingi sau să intervii între
oameni, să muncești în echipă, să conduci sau să răspunzi de alții. Ocupațiile, care te
caracterizează, sunt din următoarele domenii: medical, educare și formare, asistență și
consiliere, religie.
* Dacă ai încercuit enunțurile 2, 4, 7, 10, 13, 19, 21, 24 - te preocupă informația
scrisă. Îți place să te exprimi în scris, muzică sau artă, să faci experiențe sau cercetări pe
o temă, să găsești soluții sau răspunsuri la enigme, să studiezi sau să citești.Vei găsi
ocupații în următoarele domenii: afaceri și finanțe, cercetare științifică, vânzări și
servicii, turism, drept.

Disciplina școlară Ai putea deveni


Limba și literatura română / limbi Profesor, cercetător în lingvistică,
străine învățător, bibliotecar, educator, ghid,
translator, jurnalist etc
Matematică / informatică Profesor, economist-contabil, inginer,
funcționar bancar, astronom,
informatician etc.
Fizică, chimie, biologie Profesor, cercetător, medic, farmacist,
biolog, etc.
Istorie Profesor, scriitor, muzeolog,
fizioterapeut, polițist etc.
Educație fizică Profesor de sport, antrenor, ofițer de
armată etc.
Arte și tehnologii Profesor, pictor, scenograf, modelier,
designer, arhitect, muzician, actor,
meșter popular etc.

Sarcină :

1. Există deosebiri între viziunea celor care știu ce doresc de la viitoarea carieră și
cei ce au ales aleatoriu?

2. Ce risc există în situația în care ai luat o decizie la întâmplare pentru viitor?


Concluzie : Toate deciziile pentru viitor trebuie să fie bine gândite, relativ
planificate.Orice meserie își alege un om,aduce satisfacții pe plan spiritual dacă e
făcută cu pasiune.

Prezentarea proiectului de grup. Meserii mai vechi şi noi.

Balonul plutitor. Fiecare va primi o fişă cu un balon, în centru trebuie să scrii


profesia pe care iar vrea s-o alegi, iar ca balonul să plutească mai mult în sus,
scrieţi 2 avataje şi un deyavantaj al profesiei alese.

Lucrul în grup. Tălmăcirea proverbelor:

 “Nu contează ce meserie ai, ci conteaza cu câtă dragoste o practici”


 “Secretul fericirii nu este să faci ceea ce îţi place, ci să-ţi placă ceea ce trebuie
să faci.”
Dirigintele explică elevilor importanţa consecvenţei în urmarea unei meserii şi va
propune acestora Alegoria broscuţelor
Morala?
Nu asculta niciodata pe oamenii care au prostul obicei de a fi întotdeauna negativi şi
pesimişti fiindcă ei îţi răpesc cele mai frumoase dorinţe şi speranţe pe care le porţi în
suflet!
Gândeşte-te mereu la puterea cuvintelor, căci tot ceea ce auzi sau citeşti te influenţeaza
în ceea ce faci!
Deci: FII MEREU OPTIMIST !
Evidențierea concluz.: Atunci cînd ai un scop,trebuie să-l realizezi neținînd cont de
părerile anturajului descurajant.

3.Reflecţia
-Este ştiut faptul că mulţi părinţi doresc ca copiii lor să urmeze aceeaşi carieră ca şi ei.
Este aceasta un lucru benefic sau nu?
-Consideraţi că părinţii voştri trebuie să se implice în diverse decizii pe care le luaţi şi
mai ales în ceea ce priveşte viitorul vostru?
Deducerea moralei in urma audierii textului,,Povestea fluturelui
albastru’’.
Concluzionarea: Viața noastră e în mîinile noastre,de noi depinde ce facem
cu ea...
Metoda: 3,2,1
3-lucruri noi învăţate astăzi la lecţie
2-concluzii
1-întrebare/propunere pentru lecţia viitoare
4.Extendirea
De elaborat arborele profesional al familiei
Un sfat pentru viitor:
Peste leagăn aplecată
Întâlnindu-mă din somn
Mama mi-a vorbit odată:
Fă-te, dragul mamei, OM!

S-ar putea să vă placă și