Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Disciplina: Consiliere şi orientare


Diriginte: Diaconu Diana Elena
Clasa: a-X-a D
Tema: Influenţa nocivă a tutunului, alcoolului şi a drogurilor
Obiective operaţionale:
1. Prezentarea generală a aspectelor nocive ale tutunului, alcoolului şi drogurilor
asupra fizicului şi psihicului uman
2. Prezentarea unor cazuri reale
Obiective educaţionale:
Cognitive:
- să cunoască influenţa nocivă a tutunului, alcoolului şi drogurilor;
- să-şi formeze deprinderile de a combate sub orice formă drogurile;
Afective:
- formarea convingerii că tutunul, alcoolul şi drogurile sunt nocive;
- satisfacţia de a cunoaşte;
Psihomotorii:
- să afle despre cazuri reale ale efectelor distructive ale tutunului, alcoolului şi
drogurilor
Obiectivul fundamental: Prezentarea aspectelor nocive ale tutunului, alcoolului şi
drogurilor
Tipul lecţiei: De comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe
Metode şi procedee didactice: Conversaţia, explicaţia, dezbaterea
Materiale didactice:
1. Dialog despre sănătate, vol. I, Ed. Ceres, Bucureşti
2. “ne simţim bine fără droguri” – broşură emisă de Direcţia pentru Sănătate Publică
Dâmboviţa
Durata: 50 minute
Data: 1. 11. 2005
Locul de desfăşurare: Sala de clasă
Scenariul didactic

1. Momentul organizatoric:
- asigurarea condiţiilor didactico-materiale, stabilirea prezenţei şi a aspectelor de
disciplină şcolară
2. Anunţarea temei şi a obiectivelor:
Influenţa nocivă a alcoolului, tutunului şi a drogurilor
3. Verificarea cunoştinţelor:
– Care sunt “Drogurile acceptate social?”
– Care sunt “Drogurile majore” şi ce efecte au acestea asupra stării de sănătate?
4. Prezentarea noului conţinut:
Definiţia toxicomaniei - de la grecescul “toxicon”= otrava şi “mania”= nebunie
După O.M.S. (Organizaţia Mondială a Sănătăţii):
Starea de intoxicaţie periodică sau cronică, determinată de consumarea repetată
a unui drog, natural sau sintetic; ea se manifestă prin dorinţa neîngrădită, de a mări
doza şi prin apariţia dependenţei psihice şi fizice, ca şi a sindromului de abstinenţă la
suprimarea lui.
Droguri acceptate social:
1. Alcoolul a) Efecte cautate: stimulare, relaxare, excitare, plăcere, independenţă
b) Efecte nedorite: răspuns încetinit la stimulii din mediu, scăderea
coordonării, tulburării de vedere, risc crescut la accidente, boli de
inimă, ficat, etc., afectarea memoriei
2. Tutun a) Efecte căutate: relaxare, preocupare, scădere în greutate, plăcere,
independenta, maturitate si importanta
b) Efecte nedorite: scaderea rezistentei la infectii, cancer pulmonar
de buza, esofag, laringe, pancreas, veziva urinara, boli de inima,
ulcer gastric, emfizem pulmonar, etc.
3. Marijuana
Droguri majore
- cocaina (euforie, excitatie, halucinatii vizuale, senzatia de putere)
- heroina (excitatie, iritare, halucinatii)
- lds (surescitare, euforie, modificari ale personalitatii si perceptiei, pierderea
contactului cu realitatea, imagini viu colorate)
- barbiturice;
- tranchilizante;
- amfetamine;
- solventi.
Se analizeaza intrebarea: De ce consuma tinerii droguri?
5. Asigurarea retentiei si a transferului:
Elevii primesc ca tema realizarea unui eseu sau a unei pagini web, intitulat: <<Viata
fara droguri>>
6. Evaluarea: Se fac aprecieri verbale asupra participarii elevilor la lectie
7. Consideratiuni metodice:
Am urmarit in aceasta lectie sa prezint aspecte generale ale influentei tutunului,
alcoolului si drogurilor asupra psihicului si fizicului uman, cat si asupra societatii in
general.

S-ar putea să vă placă și