Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data:
Unitatea de învăţământ:
Grupa: mică
Educatoare:
Tema de studiu: ,, Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
Tema activităţii integrate: ,,Vine,vine Moş Crăciun”
Forma de realizare: Activitate integrată
Forma de organizare: Frontal, pe grupuri mici, individual
Tipul de activitate: Comunicare, însuşire de noi cunoştinţe
Mijloc de realizare: dactilopictură, joc didactic, lipire, reconstituire de imagini.
Categorii de învăţare abordate:
ADP. Întâlnirea de dimineaţă: ,,Ce ai dori să îți aducă Moș Crăciun?”
Tranziţie:,,Încărcat cu coşuri pline”
ALA1:ARTĂ: DOS: Aplicaţie: ,,Sacul lui Moş Crăciun”
ARTĂ: Dactilopictură: ,,Ninge, ninge-ncetişor,/ Cade, cade câte-un fulguşor”
JOC DE MASĂ: Din jumătate - întreg: ,,Vine,vine Moş Crăciun”
ALA 2: EURITMIE: ,,Tic-Tac, Tic-Tac, iată că apar acum,/ Meşterii lui Moş
Crăciun ”

ADE: DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE: Joc didactic: ,, Ce-ai găsit în sac?”


DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE: Aplicație: ,,Sacul lui Moş Crăciun”

Scopul activităţii:
Stimularea exprimării orale corecte şi coerente. Formarea capacităţii de a executa
prompt o sarcină dată Educarea atenţiei şi a stăpânirii de sine. Dezvoltarea simţului
estetic al copiilor. Formarea şi consolidarea tehnicilor specifice dactilopicturii.
Obiective operaţionale:
 Sǎ descrie şi sǎ identifice elemente religioase specifice ţǎrii;
 Sǎ cunoascǎ semnificaţia şi importanţa sǎrbǎtorii de Crǎciun ;
 sǎ utilizeze pasta de lipit, stǎpânind deprinderile motrice elementare necesare
folosirii acestora ;
 Să trăiască în relaţiile cu cei din jur stări afective pozitive, să manifeste prietenie,
toleranţă, armonie, concomitent cu învăţarea autocontrolului.

 Sǎ se raporteze la mediul înconjurǎtor, contribuind la îmbogǎţirea acestuia prin


lucrǎrile personale;
 să răspundă la întrebările adresate de către educatoare, utilizând propoziţii clare şi
corecte din punct de vedere gramatical;
 să redea un aspect cât mai corect al fulgilor de nea prin procedeul dactilopicturii;
 să reconstituie imagini cu Moş Crăciun;
 să lipească hârtia creponată, mototolită;
 să participe cu interes la activitate.

Strategii didactice:

Metode şi tehnici: jocul didactic, conversaţia, expunerea, exerciţiul, munca în echipă,


problematizarea.

Material didactic: coli colorate de culoare albastre, coli colorate cu imagine


reprezentând o scrisoare, pastă de dinţi, cârpe umede, lipici, jetoane cu imagini
reprezentând Moş Crăciun, Cd player, CD, coşuleţe, planşe cu Moş Crăciun,
recompense.

Forme şi tehnici de evaluare: observarea comparativă a copiilor, aprecieri pozitive la


răspunsurile copiilor, aprecieri verbale.

Durata: o zi
Locul de desfăşurare: Sala de grupă

Bibliografie:
- Noul Curriculum pentru Învăţământul Preşcolar.
- Revista Învăţământului preşcolar, Ministerul educaţiei, Cercetării şi Inovării, 1-
2/2009
- Ghid Pentru proiecte Didactice, Ed. Didactica 2008
- Ghid de Bune Practici.
SCENARIUL ZILEI

Programul zilei a început cu întâlnirea de dimineaţă. În timpul acestei activități,


copiii stau pe scăunele în semicerc pentru a relaţiona în bune condiții și pentru a se
vedea mai bine.
Întâlnirea de dimineață a debutat cu salutul ,,Bună dimineața, Crăciunei!”.
Copilul ales președintele întâlnirii, cu o zi înainte începe salutul. Copiii se salută
reciproc. Se completează ,,Calendarul naturii”, se stabileşte cum este vremea şi se aşază
pe panou simbolurile corespunzătoare. Se face prezența copiilor la grupă.

În etapa următoare a întâlnirii de dimineață urmează împărtășirea cu ceilalti.


Unul dintre copii ocupă scaunul povestitorului şi relatează o poveste legată de tema
propusă pentru ziua respectivă: ,,Ce ai dori să îţi aducă Moş Crăciun?”. În povestire
sunt antrenaţi şi alţi copii.
Activitatea de grup: joc de atenţie
Copiii stau pe scăunele. Conducătorul grupului (educatoarea) se mişcă în cerc,
trece prin faţa copiilor şi spune ,,Aş dori să mă joc cu Nicol”. Copilul care are acest
prenume porneşte după conducătorul jocului care-şi continuă mersul în cerc. Jocul
continuă astfel până când se ridică toţi copiii. Conducătorul exclamă: ,,Să ne odihnim!”
la auzul acestor cuvinte, fiecare copil, inclusiv conducătorului jocului, se repede să
ocupe un scaun.

Noutăţile zilei:
Se anunţă ştirea zilei, copiii sunt anunţaţi ce activităţi vor fi desfăşurate în ziua
respectivă.
După întâlnirea de dimineață se introduce un moment de tranziție, cântecul:
,,Încărcat cu coşuri pline”

Încărcat cu coşuri pline,


Cine vine,cine vine?
La ferestrele-ngheţate
Cine bate, cine bate?
Bradul plin de jucării
Cine la adus, copii?
O păpuşă sau o carte,
Cine-mparte, cine-mparte,
Dar o barbă albă mare
Cine are, cine are?
Şi căciulă, şi toiag?
Moş Crăiun cel bun şi drag.
Apoi, copiii descoperă la centrul tematic un brad împodobit, iar sub el cadouri.
Educatoarea poartă o discuție cu copiii, întrebându-i dacă vor să ne jucam un joc si
anume : ,,Unde s-a ascuns Moş Crăciun?”. Astfel, captată atenția, educatoarea apoi
explică regulile jocului : avem un Moş Crăciun de jucărie care s-a rătăcit şi nu mai ştie
drumul spre casă, el ne-a rugat să îl ajutăm să-şi găsească drumul înapoi spre casă. Dar
înainte de toate, el este tare jucăuş şi ne-a propus un joc. Toţi copiii trebuie să închidă
ochii când bat din palme, Moş Crăciun se aşază pe scăunel, sub masă, pe dulap, pe
masă, lângă scaun. În momentul când bat din nou din palme, toţi copiii trebuie să
deschidă ochii şi să descopere unde s-a ascuns Moş Crăciun, iar ei trebuie să răspundă
în propoziţii descriind poziţia spatială a lui Moş Crăciun.
Educatoarea are grijă ca toți copiii să fie în jurul ei, atrăgându-i prin mimică,
gestică și modulația vocii. Apoi copiii la sectorul Artă vor lipi hârtie creponată
mototolită ,,Scrisoarea către Moş Crăciun” şi vor picta cu degetele fulgi de zapadă
,,Ninge, ninge-ncetişor,/ Cade, cade câte-un fulguşor”, apoi la sectorul Biblioteca copiii
vor reconstitui din jumătate-întreg imagini ,,Vine,vine Moş Crăciun”
Educatoarea face aprecieri asupra modului în care au lucrat, iar apoi Moş Crăciun
oferă copiilor recompense. La final, copiii împreună cu educatoarea vor executa
exerciţii de euritmie: ,,Tic-Tac, Tic-Tac, iată că apar acum,/ Meşterii lui Moş Crăciun ”
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

EVENIMENTUL CONȚINUTUL STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


DIDACTIC ȘTIINȚIFIC METODE MIJLOACE DE (Instrumente si
SI ÎNVĂȚĂMÂNT indicatori)
PROCEDEE
ORGANIZAREA -aerisirea sălii de
ACTIVITĂȚII grupă; Instructajul
-aranjarea mobilierului
pentru munca pe
grupuri;
-pregătirea materialului
didactic
CAPTAREA O voi realiza prin Expunerea Moş Crăciun de Observarea
ATENȚIEI prezentarea lui Moş jucărie comparativă a
Crăciun de la centrul copiilor
tematic, un Moş
Crăciun de jucărie
despre care se spune că
s-a rătăcit şi nu îşi mai
găseşte drumul spre
casă. Noi va trebui să-l
ajutăm să ajungă acasă.
ANUNȚAREA Astăzi copii, pentru ca Conversaţia Observarea
TEMEI ŞI Moş Crăciun ştie că îl Explicația comparativă a
ENUNȚAREA vom ajuta să îşi copiilor
OBIECTIVELOR găsească drumul spre
casă, ar dori să se joace
cu noi un joc. Acesta se
numeşte: ,,Unde s-a
ascuns Moş Crăciun?“
Se numeşte aşa pentru
că Moş Crăciun îşi va
schimba mereu locul,
iar voi va trebui să il
găsiţi.
Voi anunţa scopul şi
obiectivele jocului în
termeni accesibili şi pe
înţelesul copiilor.
DIRIJAREA Se va explica şi Expunerea Moş Crăciun
ÎNVĂȚĂRII PRIN demonstra jocul pentru
REDAREA a-i ajuta pe copii să
INTEGRATĂ A înţeleagă sarcinile ce le
CONȚINUTURI- revin.
LOR Educatoarea va executa
jocul demonstrativ
precizând criteriile de
reuşită-aşază ,,Moş
Crăciun” sub sau pe
scăunel, sus/jos, cerând
copiilor să indice:
,,Unde s-a ascuns Moş
Crăciun?”
Se va efectua jocul de
probă.
Voi face demonstrarea
jocului şi voi explica Demonstraţia
regulule jocului. Exerciţiul
Educatoarea aşază pe
Moş Crăciun sub masă,
bate din palme,copiii
deschid ochii şi îi
întreabă: ,,Unde s-a
ascuns Moş Crăciun?”.
Apoi educatoarea aşază
jucăria în altă poziţie
spaţială. Jocul continuă
până se ocupă toate
poziţiile spaţiale
propuse. Aceeaşi
poziţie poate fi ocupată
de mai multe ori.
FIXAREA Complicarea jocului: Exerciţiul Aprecieri verbale
CONȚINUTU- Moş Crăciun va chema
LUI un copil la el, iar
ceilalţi închid ochii.
Copilul aşază pe Moş
Crăciun sub masă
(ajutat de educatoare),
bate din palme,copiii
deschid ochii şi el îi
întreabă: ,,Unde s-a
ascuns Moş Crăciun?”.
Alt copil este chemat
de Moş Crăciun şi
aşază, ajutat de
educatoare, în alta
poziţie spaţială. Jocul
continuă până se ocupă
toate poziţiile spaţiale
propuse. Aceeaşi
poziţie poate fi ocupată
de mai multe ori.
OBȚINEREA ALA: ARTĂ Munca în Jetoane, tempera, Aprecieri verbale
PERFORMANȚE- Dos: Aplicație ,,Sacul echipă șervețele, borcane
LOR ȘI lui Moș Crăciun”- la cu apă, foi de
REALIZAREA acest sector copiii vor culoare albastră,
FEEDBACK- lipi hârtie creponată Exercițiul coșulețe, lipici,
ULUI mototolită pe sacul lui foi cu Moș
Moș crăciun. Crăciun, hârtie
Dactilopictură:,,Ninge, creponată
ninge-ncetişor,/ Cade, mototolită,
cade câte-un fulguşor” șervete umede,
- Copiii vor picta cu cd-player, cd
degetul prin
amprentare fulgi,
folosind tehnici
artistico-plastice deja
cunoscute.
Biblioteca:Joc de masă:
,,Vine, vine Moș
Crăciun” din jumătate-
întreg – la acest sector
copiii vor reconstitui
imagini cu Moș
Crăciun .
EVALUAREA Copiii se vor ridica Conversația Lucrările copiilor Aprecieri verbale
PERFORMANTE- de la măsuțe și vor
LOR, A merge pe la fiecare
RETENTIEI SI A sector împreună cu
TRANSFERULUI educatoarea, să vadă ce
au lucrat colegii. În
final lucrările vor fi
expuse pe panou.
Voi face aprecieri la
fiecare sector.
Voi propune copiilor
să dansăm ca meșterii
lui Moș Crăciun
ÎNCHEIEREA Voi face aprecieri Conversația Recompense Aprecieri verbale
ACTIVITĂȚII generale asupra
modului în care au
participat la activitate.
Moș Crăciun oferă
recompense copiilor.

S-ar putea să vă placă și