Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Şcoala cu clasele I- VIII „ Mihai Eminescu”, Brăila


Propunător: profesor Evelina Dumitraşcu
Data: 19 februarie 2008
Clasa: a-VIII –a B
Obiectul: Limba şi literatura română

Unitatea de învăţare: Genul epic .Romanul

Subiectul lecţiei: Argumentare de roman – text suport Baltagul de Mihail Sadoveanu

Tipul lecţiei: de aprofundare şi sistematizare


Obiective cadru (după Curriculum naţional):
1.Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris.
2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală.
Obiective de referinţă ( În conformitate cu Criteriile de notare pentru clasa a-VIII –a )
Elevii vor fi capabili:
1. Să deosebească elementele de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit.
2. Să identifice modurile de expunere într-un text epic.
3. Să sesizeze valoarea expresivă a arhaismelor, regionalismelor într-un text citit.
4. Să realizeze înlănţuirea corectă a ideilor într-un mesaj oral.
5. Să utilizeze relaţiile de sinonimie, de antonimie, de omonimie în organizarea
mesajului oral.
6. Să construiască un discurs oral pe o temă dată
Obiective operaţionale
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

1. Să definească romanul ca specie literară

2. Să recunoască trăsăturile operei epice ( acţiunea, naratorul, personajele )

3. Să explice semnificaţia titlului

4. Să prezinte evoluţia acţiunii după momentele subiectului/nucleele epice


5. Să recunoască tipurile de personaje implicate în acţiune

6. Să explice îmbinarea modurilor de expunere

7. Să recunoască atitudinea naratorului şi perspectiva narativă în text

8. Să identifice tehnicile narative care apar în roman

9. Să caracterizeze succint personajul principal văzut în relaţie cu celelalte personaje

secundare

10. Să argumenteze încadrarea romanului în diferitele tipologii datorită complexităţii

tematicii abordate.

Resurse:
 Conţinuturi: textul suport din manual, volumul autorului
 Capacităţile normale de învăţare ale elevilor, cunoştinţele însuşite anterior de ei
despre roman
 50 de minute

Strategia didactică:
 Metode şi procedee: lucrul cu manualul, conversaţia euristică , argumentarea ,
problematizarea, învăţarea prin descoperire.
 Forme de organizare a activităţii elevilor: frontal, pe grupe.
 Mijloace de învăţare: fişele de lucru, phlipchart, planşa didactică
 Material bibliografic:
- Limba română, manual pentru clasa a-VIII -a, Alexandru Crişan, Sofia Dobra,
Florentina Sămihăian, Editura Humanitas, 2000

- Metodica studierii limbii şi literaturii române, Ghid teoretico-aplicativ,


Constantin Parfene, Editura Polirom, Iaşi, 1999
- Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Alina
Pamfil, Editura Paralela 45, Bucureşti, 2003
- Baltagul – Mihail Sadoveanu
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

NR. SECVENŢE OBIECTIVE DE CONŢINUTUL LECŢIEI METODE ŞI EVALUARE


CRT. DIDACTICE REFERINŢĂ MIJLOACE
ACTIVITATEA ACTIVITATEA
PROFESORULUI ELEVILOR
1 Secvenţa iniţială - organizează clasa - elevii pregătesc
(3 min.) pentru activitatea materialele necesare
didactică pentru lecţie
2 Exerciţiu de - să realizeze - propune grupelor de - răspunsuri posibile:
dezgheţ înlănţuirea corectă a elevi să formuleze oral 1. Vitoria ar fi plecat în
(5 min.) ideilor într-un mesaj comunicări în care să căutarea lui Nechifor ; - problematiza
oral prezinte : 2. Gheorghiţă şi-ar fi rea
- Cum ar fi reacţionat însoţit mama ;
dacă s-ar fi aflat în 3. Minodora ar fi vrut - aprecieri
situaţia Vitoriei ( 1 ), a să meargă şi ea în verbale,
lui Gheorghiţă (2),a căutarea tatălui încurajări,
preotului Dănilă ( 3), dispărut; stimulări în
a lui Calistrat Bogza 4. Calistrat Bogza ar fi toate
(4) . recunoscut crima momentele
lecţiei

3 Captarea şi - să utilizeze relaţiile - propune ca elevii să - răspunsuri posibile:


orientarea de sinonimie, de formuleze oral
atenţiei ( 4 min.) antonimie, omonimie - povestea spusă de
comunicări în care să
în organizarea Nechifor Lipan la
prezinte secvenţa din
mesajului oral cumetrii;
roman care le-a
reţinut atenţia - perseverenţa Vitoriei
- atrage atenţia care nu oboseşte în - conversaţia de
asupra diversităţii căutarea adevărului; orientare
răspunsurilor datorită - atitudinea Minodorei
complexităţii de a nu accepta
subiectului din roman tradiţia impusă de
mamă;
NR. SECVENŢE OBIECTIVE DE CONŢINUTUL LECŢIEI METODE ŞI EVALUARE
CRT. DIDACTICE REFERINŢĂ MIJLOACE
ACTIVITATEA ACTIVITATEA
PROFESORULUI ELEVILOR
4 Verificarea - să utilizeze relaţiile - cere elevilor să - argumentează oral - conversaţie
cunoştinţelor a de sinonimie, de recunoască şi faptul că textul dat introductivă
temei scrise – a antonimie, omonimie argumenteze tipul de aparţine unei opere
ideilor ancoră în organizarea operă literară în care epice;
(5 min.) mesajului oral se încadrează textul - realizează oral o
dat; schiţă de portret a
- să caracterizeze personajului principal
succint personajul din roman;
principal;

5 Anunţarea temei - anunţă că pe - se pregătesc pentru - evaluare


şi a obiectivelor parcursul lecţiei se activitatea de pozitivă
(2 min.) fixează şi sistematizare; frontală şi
sistematizează - revăd planul individuală
cunoştinţele despre argumentării unei
roman specii literare

6 Conducerea - să deosebească - cere elevilor să - elevii definesc - aprecierea


procesului de elementele de definească romanul romanul având răspunsurilor
sistematizare ansamblu de cele de având ca repere: modelul anterior al elevilor se va
detaliu în cadrul dimensiunile textului, definiţiei nuvelei realiza pe tot
textului citit întinderea epică, romanul - specie a parcursul
numărul personajelor, genului epic, de mare - conversaţia lecţiei
tipurile de conflict, întindere… euristică
tehnicile narative care
apar
- solicită stabilirea - tema principală –
temei romanului căutarea şi pedepsirea
ucigaşilor , tema
secundară descrierea
monografică a lumii
arhaice
- să sesizeze valoarea - propune elevilor - titlul- unul simbolic- problematiza
expresivă a discutarea titlului arma a crimei dar şi a rea
arhaismelor, dreptăţii
- solicită prezentarea
regionalismelor - relatează cele trei
acţiunii după
într-un text citit momentele subiectului nuclee epice:
aşteptarea lui Nechifor,
căutarea şi actul
justiţiar

- cere elevilor : - timpul acţiunii : din


discutarea indicilor detoamnă până
timp şi spaţiu în primăvara
roman - spaţiul - real – zona
Moldovei
- naraţiunea se Argumentarea
- atitudinea realizează la pers. a III orală a unui
naratorului faţă de a , narator omniscient punct de vedere
evenimentele narate şi omniprezent
- să identifice - observarea modului - observă că se îmbină
în care se îmbină toate modalităţile de
modurile de expunere
modalităţile de expunere: naraţiunea ,
într-un text epic
expunere descrierea, dialogul şi
monologul
personajului
- solicită elevilor să - recunosc naraţiunea
precizeze tipul de prin înlănţuire
naraţiune recunoscută combinată cu
în roman retrospectiva,
suspansul.

- cere elevilor să - caracterizează oral


schiţeze trăsăturile personajele cerute
Vitoriei , ale lui subliniind ipostazele în
Gheorghiţă care acestea apar
7 Asigurarea - propune elevilor - rezolvă sarcinile de - lucru pe grupe
feedback-ului lucrul în echipă – lucru, iar şeful echipei
argumentarea tipului prezintă oral
(7 min.)
de roman: mitic, rezultatele
monografic, iniţiatic,
de dragoste/ poliţist
8 Evaluarea Solicită elevilor să Pot regăsi şi alte tipuri - notează şi
( 2min.) acorde voturi pentru de roman decât cele anunţă elevilor
tipul de roman pe prezentate notele parţial
care îl consideră cel obţinute
mai reprezentat
9 Asigurarea - stabileşte ca temă
retenţiei şi a scrisă realizarea
transferului argumentării faptului
că „Baltagul”de
Mihai Sadoveanu
poate fi considerat un
roman

S-ar putea să vă placă și