Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de activitate integrată

„Din bătrâni se povestește“ (ALA+ADE+ADP)

DATA: 06. 12. 2017

GRUPA: Mică (3-4 ani)

EDUCATOARE: Pascu Gabriela


UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.N. Teliu, Jud. Brașov

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?

TEMA PROIECTULUI: Iarna, anotimpul bucuriei

TEMA SĂPTĂMÂNII: Să-l așteptăm pe Moș Nicolae

TEMA ACTIVITĂȚII: Din bătrâni se povestește

TIPUL ACTIVITĂŢII: Predare de cunoștințe, consolidare de priceperi și deprinderi

CATEGORIA DE ACTIVITATE DE ÎNVĂȚARE: Domeniul Limbă și comunicare

FORMA DE REALIZARE: Povestea educatoarei - „Povestea lui Moș Nicolae“

FORMA DE REALIZARE: activitate cu conținuturi integrate

SCOPUL ACTIVITĂŢII: dezvoltarea limbajului prin îmbogățirea vocabularului cu cuvinte și expresii noi; exprimarea în propoziții corecte din punct
de vedere gramatical în timpul redării poveștii.

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE: ALA+ADE+ADP

 ALA1: Joc de rol „De-a colindătorii“


Artă „Colindători“ - colorare

 ALA2: „ Urme pe zăpadă“ – mers în coloană câte unul


 ADE: DLC „ Povestea lui Moș Nicolae “ – povestea educatoarei
 ADP: Î.D: „Îmi place de Moș Nicolae“
R: „Îmi plac colindele “
T: „Moșul va veni la tine/ Se va opri/ Și-un cadou îți va dărui“ – mers ritmic

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 Să identifice trei personaje din poveste (Moș Nicolae, copiii, educatoarea);


 Să formuleze enunțuri utilizând trei termeni noi ( se aștern, în depărtare, cristal), urmând modelul educatoarei;
 Să interpreteze corect mesajul transmis de text, cu ajutorul întrebărilor educatoarei;
 Să redea cel puțin trei din momentele poveștii, având ca sprijin imaginile din poveste.

STRATEGII DIDACTICE:

 Metode si procedee didactice: explicația, conversația, povestirea, exercițiul, problematizarea.


 Mijloace didactice: imagini cu aspecte din poveste, păpuși de la teatrul de păpuși, recompense.
 Forme de organizare a activității: frontal, individual.
EVENIMENTUL CONȚINUT STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC ȘTIINȚIFIC DIDACTICE
Moment Pentru o desfășurare bună a activității se Observarea comportamentului
organizatoric aerisește sala de grupă, se aranjează scăunelele în copiilor
semicerc, se pregătește materialul necesar și se
introduc copiii în liniște în sală. Copiii se așează
pe scăunele.
Captarea atenției Se expune copiilor o ghicitoare cu privire la tema Observarea comportamentului
activității ce urmează a se desfășura: Conversația copiilor
Este mos, nu-i Mos Craciun, Frontal
Chiar daca-i la fel de bun,
In ghetute el va pune,
Jucarii si dulciuri bune,
Ati ghicit cum i se spune?
Moș Nicolae

Anunțarea temei Educatoarea anunță copiii că le va spune o Conversația Observarea comportamentului


poveste foarte frumoasă, despre unul dintre cei Frontal copiilor
mai iubiți Sfinți de către copii, anume „Povestea
lui Moș Nicolae“.
Dirijarea învățării Încep să spun povestea (Anexa 1) cu intonația Povestirea Se urmărește comportamentul
adecvată, cu tonalitatea potrivită, cu modularea copiilor pe parcusul expunerii
vocii, pentru a imita foarte bine personajele din poveștii
poveste, cu marcarea pauzelor determinate de Explicația
punctuație, să folosesc mimica și gesturi
adecvate situațiilor. Pentru fiecare personaj
folosesc o păpușă de la teatrul de păpuși și o voi Personaje din poveste (păpuși)
arăta la momentul potrivit în cadrul poveștii.
Pe parcursul povestirii se vor explica cuvintele
necunoscute (se aștern, în depărtare, cristal, Problematizarea
nevoiași, strădui) .
Copiii ascultă cu atenție povestirea.
Voi scoate în evidență principalele trăsături ale Exercițiul
lui Moș Nicolae. Frontal
Prezint copiilor imagini din poveste, în ordine Imagini cu aspecte din poveste
cronologică, iar ei vor repovesti conținutul Se urmărește gradul de
poveștii pe baza imaginilor prezentate și a exprimare al copiilor, păstrarea
întrebărilor adresate: firului poveștii și utilizarea
-Despre ce anotimp este vorba în poveste? unor cuvinte noi.
(Iarna)
- Pe cine așteaptă copiii cuminți să le aducă
daruri? (Pe Moș Nicolae)
-Cine sunt cei care se arată foarte curioși de cum
este Moș Nicolae? (copiii)
-Ce vor copiii să afle despre Moș Nicolae? (cine
este, de unde vine, dacă are puteri magice etc.)
-Cine îi ajută pe copii să descopere cât mai multe
lucruri despre Moș? (doamna educatoare)
-Ce își propun copiii pentru anul ce vine? (să fie
mai cuminți)
Le voi cere copiilor să precizeze care sunt
personajele povestirii.
Obținerea Voi formula propoziții cu cuvinte noi. (se aștern, Exercițiul Aprecieri verbale
performanței și în depărtare, cristal, nevoiași, strădui) individuale
asigurarea feed-back-ului Fulgii de nea se aștern ca un covor alb.
În depărtare se văd norii albi.
Prințesa locuiește într-un palat de cleștar.
Oamenii nevoiași au nevoie de ajutor.
Se străduiește să fie un om mai bun.
Voi solicita copiilor să formuleze și ei enunțuri.
Încheierea Voi face aprecieri generale și individuale asupra Frontal Aprecieri generale
activității modului de participare la activitate și voi oferi Recompense și individuale
copiilor recompense (steluțe magice).
Anexa 1

Povestea lui Moș Nicolae

A venit iarna.

Suntem în luna decembrie. Primii fulgi de zăpadă au început să cadă. Se aștern frumos în depărtare ca un covor alb de
cristal. Cu capul la geam, uimiți de frumusețea iernii, copiii nerăbdători așteaptă să iasă la joacă. Ei fac primii pași prin
zăpada sticloasă și rece, dar sunt cei mai fericiți.

La noapte, spun ei, „vine Moș Nicolae“. Dar cine este acest Moș? Fiecare dintre copii se întreabă nedumerit, dar tot ei
ar ști totuși și răspunsul.

- Este un bătrân bogat, cu barbă albă, îmbrăcat în roșu, cu un sac de jucării în spate și cu un braț de nuiele în mână,
spune Maria.
- Da, jucăriile sunt pentru copiii care au fost cuminți, iar nuielele le are pregătite pentru cei obraznici, mi-a zis
mama, spuse Andrei.
- Eu am auzit că vine de departe, este îmbrăcat în roșu și dăruiește cele mai frumoase jucării copiilor celor mai
ascultători, spune Matei.
- Și în fiecare an pornește la drum, fără să uite adresa nici unui copil, adaugă Maria. Și totuși Moșul este bătrân, de
unde are atâta putere să meargă un drum atât de lung?
- Eu cred că are puteri magice, spune Andrei. De aceea vine noaptea și pe întuneric găsește ghetuțele fiecărui copil,
cu grijă pentru el pregătite.

La grădiniță, doamna educatoare ascultă întrebările acestor copii și le răspunde duios:


-Dragii mei! Moș Nicolae este un bătrân ce călătorește în fiecare iarnă, venind de departe, pentru a împărți daruri
copiilor cuminți. El vine dintr-o țară îndepărtată, numită Turcia și ne știe pe fiecare în parte. Moșul a fost bun și milostiv
încă de mic. Chiar dacă a provenit dintr-o familie foarte bogată, averea sa a împărțit-o oamenilor nevoiași și săraci. De aceea
Moș Nicolae așteaptă ca fiecare copil să îi urmeze exempluș, să fie bun, ascultător și darnic. Moșul vine la geamuri și vede
copiii care dorm și sunt cuminți și tot el este cel care-i pedepsește pe obraznici și leneși. În dimineața de Sfântul Nicolae,
Moșul vine pe furiș și aduce daruri în ghetuțe. Oricât ne-am strădui, spre deosebire de Moș Crăciun, noi nu-l putem vedea
niciodată.

Acum, fiecare copil se întreabă dacă într-adevăr a fost suficient de cuminte încât să merite darurile Moșului, dar
fiecare speră în sinea lui că va găsi totuși un cadou în ghetuțe, urmând ca la anul ce vine să fie într-adevăr cuminți pentru a
primi darurile lui Moș Nicolae.

S-ar putea să vă placă și