Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data:___________________
Grupa: mijlocie
Tema anuală : ”Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?”
Proiectul tematic:________________________________________________
Tema zilei „Magia Crăciunului”Tipul activității:
Forma de realizare: Activitate integrată _
Locul desfășurării activității:in sala de grupa
Strategii didactice:

Metode didactice:________________________________________________
Mijloace didactice crenguțe de brad, ornamente (îngerași, clopoței, steluțe, fundițe),
capsator, beteală, carton colorat, hârtie autocolantă, lumânări, lipici, panglică,
foarfece, stimulente
Forme de organizarefrontal,indiviual.in grup

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Cunoașterea obiceiurilor și tradițiilor legate de Sărbătorile de


Crăciun; cultivarea unui comportament bazat pe generozitate și dragoste față de semeni;
stimularea creativității, a lucrului în echipă, a cooperării și a toleranței; dezvoltarea
capacității de observare, descoperire, analiză și

Obiective de referință
Să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei lucrări practice;

Să identifice, să proiecteze și să găsească cât mai multe soluții pentru realizarea


temei propuse în cadrul activităților practice

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: Să denumească materialele de lucru;

O2: Să confecționeze ornamente pentru Crăciun utilizând materialele puse la dispoziție;

O3: Să folosească în mod corect materialele pentru realizarea temei practice;

O4: Sa creeze lucrări originale prin folosirea tehnicilor de lucru învățate;

O5: Să evalueze lucrarile realizate pe baza urmatoarelor criterii: originalitate, acuratețe,


grad de finalizare.
Evenimente Conținutul instruirii Strategii
ale didactice
instruirii Forma Resurse
Metede si material
procedee e
Voi asigura condițiile necesare unei bune desfășurari a activității. Calendar
În cadrul Întâlnirii de dimineată vom realiza: prezența copiilor, ul
completarea calendarului naturii, discuții referitoare la tema abordată
Naturii
Evocare în aceasta săptămână.
O voi face cu ajutorul discuției legate de ”Omul Zilei”. Acesta este
un copil îmbrăcat în Moș Crăciun.
Astăzi, veți asculta ,,Povestea lui Moș Crăciun”. Vă rog să fiți
atenți, să rețineți conținutul poveștii pentru a-l putea reda, pentru a
răspunde corect la întrebări și pentru a învăța cuvinte noi: meșter,
datină, plumb, fermecată, slavă, belșug.

Voi expune conținutul poveștii, descoperind treptat cele șase Explozia


planșe. Voi explica cuvintele și expresiile noi. Voi adresa cateva Stelarî
întrebari cu privire la continutul acesteia. Folosind metoda Explozia Frontal
stelara îi voi provoca și pe copii să formuleze întrebări și să găsească
răspunsuri. Aceștia vor lucra pe grupe.
Fiecare copil care va răspunde corect va așeza o steluță la flip-chart.
Voi adresa copiilor întrebarea: ”Ce moment ți-a plăcut cel mai mult
din acestă poveste și de ce?” Folosindu-se de microfon fiecare va
avea posibilitatea să dea un interviu prin care să dea un răspuns cât
mai original și creativ.
”Hai pe centre să lucrăm
Realizarea Și ca moșii ne-aplecăm!”
sensului
Reflectii Dlc copiii vor „citi „ imagini din poveste, vor ordona conform Exercitiu
desfășurării acțiunii imaginile date, vor despărți în silabe cuvintele Frontal;
din fișa de lucru și vor alcătui propoziții cu acestea.
Explicati
Constructiicopiii vor întregi imaginile puse la dispoziție și vor
realiza puzzle. a;
Stiinta copiii îl vor ajuta pe Moș Crăciun să găsească drumul către
brad, vor rezolva corect cerințele fișei de lucru

Extensia Voi merge alături de toți copiii la fiecare centru, unde se discută Analiza Lucrrile
rezultatele obținute. Acestea vor fi expuse în locul special amenajat. Frontal copiilor

Evaluarea Activitatea se va încheia cu prezentarea montajului ”În prag de


Crăciun” – secvență.

S-ar putea să vă placă și