Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECȚIE

la lecția de educație muzicală clasa a 5-a

Profesor: Tomoianu Carolina


Data: _____________
Tema generală: Muzica și literatura
Subiectul lecţiei: Simbioza muzicii cu literatura cultă

Competența specifică:
 Cunoașterea și înțelegerea diversității fenomenului muzical-artistic din perspectiva semnificațiilor
emoționale, estetice, sociale și spirituale.

Subcompetența:
 Aprecierea valorii artistice a simbiozei muzica – literatură în creațiile celebre din literatura muzicală
națională și universală.

Obiective operaționale:
 O1- Să execute exerciţii de respiraţie şi de omogenizare a vocilor, cu inspiraţie profundă, pe sunet
lung, în iregistru mediu, cu respiraţie lentă şi uniformă.
 O2– Să reactualizeze cunoștințele învățate anterior.
 O3– Să se familiarizeze despre colaborarea dintre poet și compozitor.
 O4– Să descifreze cântecul ,,Izvorul veșniciei”, intonând corect linia melodică, percepând corect
caracterul și importanța lui.
 O5 – Să determine caracterul creației audiate: piesa - Eminescu, muzică Ion Aldea-Teodorovici.
 O6 – Să stabilească forma muzicală a cântecului Izvorul veșniciei.

Strategii didactice:
 Metode, tehnici: medota descoperirii asociată cu demonstrația intuitivă, metoda dialogului dirijat,
dramaturgia emoțională, expunerea, auditia, cântul, jocul didactic, analiza, conversatia, comentarea,
metoda generalizării muzicale.
 Mijloace instrucţionale: instrument muzical, calculator, CD, manual de educație muzicală clasa a V-a;
 Forme de organizare: frontal, individual, în grup;

Bibliografie:
Curriculum national școlar, Chisinau 2010
Manual „Educatia muzicala”, clasa a III-a, autori: Alexandru Bors, Eugen Coroi.
Suplimentara: Teoria si metodologia educației muzicale, autor: Mariana Vacarciuc, Chisinau 2010.

1
2
Evocarea Secvențele Cadrului didactic Elevilor Forma Evaluare Obs.
lecției de organizare
Moment Asigurarea climatului educational. Pregatirea materialului didactic. Se va Pregatirea Instructajul.
organizatoric stabili linistea si disciplina. suporturilor Frontal.
2 minute necesare
disciplinei.
Ţinuta corectă Adoptă poziţia Conversatia Orala
Cer elevilor să adopte o poziţie corectă : spatele drept, rezemat de scaun, cu corectă, după Jocul didactic Individuala
mâinile pe genunchi. indicaţiile Exercitiul Formativa
Exerciţii prevocale învăţătoarei.
Activităţi Exerciţiile de dicţie se vor face la început pe formule vorbite, rar şi apoi din
introductive de ce în ce mai repede.
pregătire a Exerciții vocale – emisie și intonație
vocii Pentru incalzirea coardelor vocale se vor efectua vocalize
10 minute Exerciţii ritmice Exerciul
Bate ca mine, exerciţii simple de redare ritmică a unor secvenţe realizate
prin bătăi din palme.
Propun elevilor un joc de recunoaştere a cântecelor după melodie sau după
ritm.
Interpretare: Rugăciune la intrarea în clasă. Interpretare
Verificarea Audiție fragmentară: Hora primăverii. Prezintă caietele. Conversația. Scrisa
temei de acasă Determinarea : Ascultă întrebarea Activitate Individuala
şi a pregătirii - titlul creației, autorul. adresată de către frontala Formativa
elevilor - caracterul creației. învăţătoare.
6 min - genul de muzică.
Urmăreşte şi face aprecieri legate de calitatea temei pentru acasă.
- Ce am învăţat la ora trecută la lecţia de muzică?
- Care sunt considerați mesagerii cântecului nostru popular?
- Ce reprezintă FOLCLORUL? Audiție
- Cine a fost Maria Tănase?
Realizare Anunţarea Astăzi la lecție: Ascultă cu atenție. Conversația
a sensului temei și a Simbioza muzicii cu literatura cultă Activitate
obiectivelor Compozitorul și poetul. frontală
2 minute

3
Prezentarea Cel care cântă își alungă suferințele. Ascultă cu atenție Conversaţia, Orală
situatiei de Cervantes Demonstraţia Formativa
învățare. Cum credeți, care este legătura dintre muzică și literatură? Exerciţiul
Dirijarea Compozitorii alcătuiesc lucrări muzicale inspirându-se adesea din creația Participă la Activitate
invăţării poeților. Produsul simbiozei muzicii cu poezia este cântecul. dialogul iniţiat de frontală, pe
Muzica e poezie fără cuvinte, poezia e muzica fara melodie; ambele vorbesc învățătoare grupe
15 minute sufletului omenesc despre sublimul din existenta, despre Armonia ce
guverneaza lumea.
Arta cântecului a fost cultivată de multă vreme de autorii de poezii pe toate
meridianele globului. Rodul minunat al asemenea colaborări constituie și
creația reprezentanților culturii noastre naționale, care au realizat
capodopere muzicale: de ex. Al. Flechtenmacher, Ciprian Porumbescu,
Gavriil Muzicescu, pe versurile lui Alexei Mateevici, Mihai Eminescu,
Vasile Alexandri etc.
Audiție: Maria Mirabela, muzica Eugen Doga, Piesa – Eminescu, Ion
Aldea-Teodorivici.
Astăzi, vorbim despre comp. Eugen Doga și poetul Grigore Vieru.
Prezint cântecul-rugăciune Izvorul veșniciei, urmărim și determinăm
nuanțele dinamice, mersul melodic, cuvintele.
Cânt model cântecul. Iniţiez un dialog despre conţinutul textului. Se învaţă Cântă conform
cântecul pe fragmente scurte. indicaţiilor
Pentru antrenarea clasei în cântare, fără a obosi copiii, repetările se vor face învăţătoarei
cât mai variat: cu clasa, pe grupe, pe rânduri, în dialog.
Le cer elevilor să scrie în caiete termenii studiați la lecție.
Reflecția Asigurarea Se intonează cântecul din nou sub formă de joc: De-a ascunselea Continuă Explicaţia Orală
retenţiei şi a (suspendarea temporală auditivă a unui fragment muzical). Învăţătorul fragmentul început Exerciţiul Formativă
transferului cântă un fragment din cântec, se opreşte şi cere elevilor să continue de învăţătoare. Activitate
7 minute melodia. frontală
La final se interpretează întreg cântecul și rog elevii să explice prin ce se Audiție
deosebește muzica de zi cu zi cu acest cântec? Cum poate fi numit acest
cântec? Care a fost rolul acestor două mari personalități?
Extensia Tema de acasă Tema pentru acasa: Sunt evidenţiaţi Conversaţia
4 minute 1. Copiii vor avea de învățat versurile cântecului Izvorul veșniciei. elevii care au fost
activi.

S-ar putea să vă placă și