Sunteți pe pagina 1din 5

PLAN DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic „Petru Rareş” Tg. Frumos


Data : 12/14 Februarie 2018
Profesor: Fînariu-Andor Eliza
Clasa: a IX -a A, B
Disciplina: Istorie
Unitatea de învăţare: State medievale în spaţiul românesc.
Lecţia: Întemeierea statelor medievale româneşti
Tipul lecţiei: predare-consolidare a cunoştiinţelor -evaluare

Competenţe generale:

1. Utilizarea vocabularului şi informaţiei istorice.


2. Identificarea timpului şi spaţiului la care face referire lecţia.
3. Prezentarea informaţiilor care au deteminat întemeierea statului medival Transilvania.
4. Descoperirea etapelor întemeierii Ţării Româneşti şi Moldovei;

Competente specifice:
1.1. Folosirea limbajului adecvat în cadrul unei prezentări orale.
1.2. Evidenţierea relaţiei cauză-efect într-o succesiune de evenimente, procese istorice.
2.1. Utilizarea adecvată a coordonatelor temporale şi spaţiale relative la un subiect istoric.
3.1. Analizarea mesajelor transmise de surse istorice studiate.
3.2. Stabilirea unor relaţii între aspectele unui fapt istoric din Antichitate şi din Evul Mediu,
pe baza surselor istorice.
4.1. Analizarea unui fapt istoric din istoria românilor în Antichitate sau în Evul Mediu, pe
baza surselor istorice studiate.
5.1. Compararea informaţiilor din surse istorice studiate, referitoare la un aspect al civilizaţiei
româneşti în Evul Mediu, în vederea acceptării unor puncte de vedere diferite.
Obiective operaţionale:
Elevii să fie capabili:
O1 – să opereze corect cu noţiunile istorice date;
O2 – să enumere izvoarele istorice care fac referire la formaţiunile prestatale
româneşti;
O3 – să analizeze informaţiile care au deteminat întemeierea statului medieval
Transilvania şi Dobrogei;
O4 – să prezinte etapele întemeierii Ţării Româneşti şi Moldovei;

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: explicaţia, expunerea, conversaţia dirijată.
2. Mijloace de învăţământ:
-manualul Istorie Editura Didactică şi Pedagogică, clasa a IX-a,Bucureşti
-fişe de lucru.

3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate


individuală.

4. Evaluare: continuă
Scenariul didactic

Momentul Competenţe Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare


lecţiei şi durata specifice
1. Momentul 2.3 -prof. salută elevii; - elevii răspund la salut şi
organizatoric - consemnarea absenţelor, se pregătesc pentru
(2 min.) enunţarea scopului lecţiei şi începerea activităţii
pregătirea mijloacelor de învăţare. didactice;

2.Consolidarea Profesorul va adresa câteva -elevii răspund la


şi valorificarea întrebări: întrebările profesorului
cunoştiinţelor 1.1 1. Ce reprezintă etnogeneza?
dobândite 2. Ce reprezeintă Conversaţia
anterior romanizarea? euristică
(3 min)

3.Anunţarea
titlului şi a Profesorul anunţă şi se scrie pe
obiectivelor tablă data şi titlul lecţiei:
lecţiei 1.1 ,, Întemeierea statelor medievale -Elevii deschid caietele şi
(2 min.) noteaza
româneşti’’
4.Dobândirea
noilor Apoi va preciza obiectivele lecţiei.
cunoştiinţe 1.1 Profesorul coordonează elevii in
(30 min.) 2.2 desfăşurarea lecţiei : -elevii răspund:
2.3 1.Moment introductiv 1.Transilvania
-profesorul îi 2.Ţara Românească
întreabă pe elevii care sunt statele 3.Moldova
medievale româneşti studiate şi în 4.Dobrogea
clasele gimanziale Explicaţia

2. Formarea statului medieval


Transilvania -elevii răspund la
-profesorul face apel la întrebările profesorului: Conversaţia
cunoştiinţele elevilor acumulate în Cele trei formaţiuni
clasele gimanziale şi îi întreabă politice prestatale
despre cele trei formaţiuni politice româneşti menţionate în
prestatale româneşti menţionate în lucrarea lui Anonimus
lucrarea lui Anonimus „Gesta „Gesta Hungarorum”
Hungarorum” sunt:
-ducatul lui
Menumorut ,
- ducatul lui Glad,
- ducatul lui Gelu
Expunerea
Explicaţia
-profesorul prezintă informaţii -elevii notează în caiete Conversaţia
referitoare la formarea statului
medieval Transilvania

3. Formarea statului medieval


Ţara Românească
- profesorul îi întreabă pe elevi
-elevii răspund:
despre termenul de descălecatul
Descălecatul voievodului
lui Negru Vodă şi definesc Radu Negru (Negru Expunerea
Vodă) este considerat Explicaţia
împreună termenul de “descăl
începutul procesului de
constituire a Ţării
Româneşti.
Descălecat=A se stabili
-profesorul prezintă informaţii definitiv într-un loc,
punând începuturile unei
referitoare la descălecatul lui
țări
1.1 Negru Vodă
1.2
2.1
4.1 4. Formarea statului medieval
Moldova
- profesorul îi întreabă pe elevi - elevii noteaza in caiete
despre termenul de marcă, după
răspunsul elevilor le reaminteşte - elevii răspund:
de cele 2 descălecate din Moldova Marca este o provincie de
studiate în clasele gimanziale: margine organizată
militar pentru protejarea
unei fonrtiere.
5. Formarea statului medieval
Dobrogea

- profesorul prezintă informaţii


referitoare la întemeierea Dobrogei

Profesorul face o schemă scurtă a - elevii răspund la


lecţiei adresând întrebări elevilor întrebări şi notează în
caiete

5.Asigurarea Profesorul propune elevilor -elevii citesc şi


feed-backului citirea şi completarea fişei de lucru completează fişa de lucru
(10 min.)

Conversaţia

6.Precizarea şi Se anunţă, se explică tema pentru - elevii trebuie să


explicarea acasă realizeze un referat în
temei pentru care sa prezinte
acasă(2min.) asemănări şi deosebiri Expunerea
între formarea statelor Explicaţia
medievale romȃneşti

7.Încheierea Profesorul salută, multumeşte


activităţii elevilor pentru participarea la oră
(1min) şi iese din sală; -elevii răspund la salut;

S-ar putea să vă placă și