Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Clasa: a VII -a
Profesor: Chiriac Natalia
Disciplina: Educația Civică
Conţinutul învăţării: Omul – ființă socială
Tipul lecţiei: de consolidare a cunoștințelor și de formare de priceperi și deprinderi

Competenţe specifice:
1.1. Utilizarea corectă a termenilor şi a conceptelor cu conţinut civic în diferite contexte
2.1. Caracterizarea persoanei în diferite ipostaze: membru al unei familii, al unui grup social, al comunităţii
2.2. Caracterizarea diferitelor tipuri de grupuri sociale din perspectiva specificului acestora, precum şi a relaţiilor interpersonale ce pot lua naştere în cadrul
grupurilor
3.1. Rezolvarea în echipă a unor probleme civice, prin asumarea unor responsabilităţi şi prin relaţionarea pozitivă cu ceilalţi
4.1. Manifestarea interesului faţă de problemele grupurilor de apartenenţă şi faţă de problemele comunităţii

Obiective operaţionale:
O1 - Să definească termenii prejudecăți stereotipuri;
O2 – Să exemplifice situații cînd comunicarea asertivă este importantă;
O3 - Să exemplifice situațiile cînd este nevoie de autoanaliză și autoeducație;
O4 - Să comenteze proverbul propus.
Strategia didactică:
▪ Resurse procedurale:
- conversaţia liberă, conversația de consolidare și sistematizare, exerciţiul, explicaţia, studiul de caz.

▪ Resurse materiale:
- Fișe de lucru
- Manualul

Forma de evaluare: Orală


Durata: 45 minute
Locul desfăşurării: Sala de clasă

Bibliografie:
manual
Motto: "O mu l este p ri n n atu ra sa o fi i n ta so ciala. " (Aristotel)
1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Obi Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii Mijloace de Evaluare
ect. didactice învățământ
1.Moment - asigur climatul necesar desfăşurării orei, - comunică absenții
organizatoric/Pregă noteaz elevii absenţi - se pregătesc pentru oră
tirea clasei pentru - împart clasa în 4 grupe - comunică alte aspecte relevante
activitate - distribui elevilor fișele de lucru pentru oră
(3 min.)
2. Evocare - propun elevilor să încerce să definească omul - realizează diferența între starea
(7 min.) ca ființă care trăiește în societate cu propriile omului de a trăi între oameni și a trăi -comparația
lor cuvinte și să își imagineze cum ar fi să izolat, activând mintal exemple din -evaluez atenția și
trăiască izolați. Sunt rugați să compare starea mass-media -explicația interesul elevilor
omul ca izolat cu starea de a trăi în societate - elevii compară cele două stări și -manual
- anunţ subiectul lecţiei şi comunic obiectivele emit enunțuri -activ.frontală
într-un mod accesibil, clar. - notează în caiete planul de
OMUL – FIINȚĂ SOCIALĂ recapitulare

3. Realizarea – solicit elevilor să analizeze determine Expun părerea Analiză -fișe de lucru
sensului comportamentul lor față de romi și să explice -aprecierea
(30 min.) cauza atitudinii lor. Definesc termenii Lucru du răspunsurilor
Cer definiția termenilor și să completeze fișa dicționarul
Anexa 1. -aprecierea
Rog să analizeze studiul de caz și să găsească Analizează studiul de caz Studiul de caz argumentelor
soluția. Anexa2 -evaluarea atenției
Exemplificați cazurile cînd ați realizat și participării
autoanaliza și ce rezultate ați obținut.
Analizează relația ta de prietenie și determină Dau exemple Studiu de caz -aprecierea
la ce tip de relație se referă. răspunsurilor
4. Asigurarea feed- - propun pentru a fi rezolvate 3 exerciții din - enumeră trăsăturile familiei și le -exercițiul
back-ului manual care au ca suport cunoștințele înscriu într-un Soare al familiei -notarea elevilor
(10 min.) recapitulate. - rezolvă exercițiile -fișe de lucru
- rog elevii să formuleze un feed-back privind - se implică în acordarea de feed- -fișe de lucru
cele învățate și cum cred ei că au asimilat back profesorului
aceste cunoștințe - ascultă aprecierile profesorului. -aprecierea
- formulez aprecieri cu privire la activitatea
elevilor din timpul orei, gradul de implicare
activă și de asimilare a cunoștințelor.

2
SCHEMA LECȚIEI

OMUL – FIINȚĂ SOCIALĂ

DIAGRAMA CLUSTER A STEREOTIPURILOR NEGATIVE DESPRE .......................................

Stereotipu
ri negative
despre

……………
Anexa 2 – Competiție vs. Conflict – Aplicație practică ……

Imaginați-vă situații chiar și din experiența proprie, în care elevii se află în competiție.
Găsiți în ce condiții aceste relații ar putea duce la consecințe negative: lipsă de
respect pentru adversar, conflict, renunțare la principii, agresiune, violență.
Cum credeți că pot fi evitate asemenea situații?
Aduceți un exemplu de conflict din școală sau comunitate și încercați
să dați o rezolvare sau mai multe soluții.

S-ar putea să vă placă și