Sunteți pe pagina 1din 8

ACTIVITATE INTEGRATĂ

EDUCATOARE : Suciu Lidia


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
„ SĂ FIM BUNI PRIETENI ”

DATA : 20.11.2018
EDUCATOARE : Suciu Lidia
GRUPA : mare
TEMA ANUALĂ : „ CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM ? ”
SUBTEMA : „ Prietenia, un dar de preţ ”
TEMA ACTIVITĂŢII : „ Să fim buni prieteni ”
TIPUL ACTIVITĂŢII : mixtă (consolidare de cunoştinţe, predare)
FORMA DE ORGANIZARE : activitate integrată
FORMĂ DE REALIZARE : frontal, individual, pe grupuri mici
DOMENII DE ACTIVITĂŢI INTEGRATE : ALA + ADE (DLC + DPM)

Activităţi de învăţare :
ADP : „Bună dimineaţa, bunii mei prieteni”
ALA 1 : „JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE”:
Bibliotecă : „Micii povestitori” – grupul povestitorilor
Artă : „Artiştii pricepuţi” – grupul artiştilor
Joc de rol : „Actori iscusiţi” – grupul actorilor
ADE : (DLC + DPM) „Prietenia, comoara cea mai de preţ” – povestire
„Nu te supăra prietene !„ – joc – aleargă şi ocoleşte
ALA 2 : Joc interactiv : „Cine cu cine este prieten ?”
SCOPUL ACTIVITĂŢII : Cunoaşterea şi respectarea normelor de convieţuire socială prin
manifestarea unor atitudini de prietenie, toleranţă şi armonie în relaţiile cu cei din jur; exersarea
deprinderii motrice „alergare cu ocolire de obstacole”
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
DLC
 să audieze cu atenţie textul literar;
 să reproducă în rezumat conţinutul poveştii;
 să demonstreze că a înţeles textul prin strategia „predarea – învăţarea reciprocă”;
 să identifice în imagini momentele principale aşezându-le în ordinea cronologică;
 să dea exemple de alte poveşti în care mesajul principal este prietenia;
 să exerseze deprinderea motrică – alergarea cu ocolire de obstacole;
 să prezinte în mod independent conţinutul textului, impresiile, sentimentele în mod
original;
 să aprecieze comportamentul personajelor din poveste şi să-l evalueze în raport cu
normele sociale cunoscute;
 să participe cu interes la activitate;
DPM
 să execute corect alergarea ocolind obstacolele de pe traseu;
 să asocieze mişcări sugerate de textul cântecului cu ritmul acestuia;
 să respecte ţinuta sportivă a corpului;

ALA 1
Bibliotecă : „Micii povestitori”
 să „citească” imagini cu scenete din poveste;
 să recunoască siluetele personajelor din poveste;
 să facă rezumatul poveştii şi să-l prezinte în faţa colegilor;
Artă : „Artiştii pricepuţi”
 să deseneze siluetele prietenilor lor folosind culorile corespunzătoare;
 să acopere spaţiul indicat;
 să utilizeze corect materialele şi instrumentele de lucru;

Joc de rol : „Actori iscusiţi”


 să interpreteze rolurile inspirate din povestea „Prietenia, comoara cea mai de preţ”
 să redea corect dialogurile dintre personajele din poveste arătând cum erau fiecare
dintre ele

ALA 2
Joc interactiv : „Cine cu cine este prieten ?”
 să identifice relaţiile de prietenie;
 să realizeze sociograma de grup;

Strategii didactice
Metode şi procedee : conversaţia, „predare – învăţare reciprocă”, jocul, exerciţiul, povestirea,
munca în perechi, în echipă, problematizarea.
Material didactic : imagini din poveste, siluete, ecusoane, machetă munte, ocean, deşert, pădure,
ghem cu aţă,
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă „Prietenul cel mai bun la nevoie se cunoaşte”
în care copii au posibilitatea de a-şi împărtăşii ideile de a-şi manifesta starea de spirit, de bună
dispoziţie. Educatoarea le zâmbeşte, transmiţându-le căldură şi încurajare prin formele de comunicare.
Salutul : „Bună dimineaţa, prieteni buni !”. După ce toţi copiii sosesc, educatoarea le propune să
facă cercul prieteniei pentru a desfăşura Întâlnirea de dimineaţă.
Prezenţa : Fiecare copil îşi alege poza cu imaginea lui şi o aşează la panoul de prezenţă.
Calendarul naturii : Se completează calendarul naturii (anotimpul, data, ziua, luna, anul, starea
vremii).
Noutatea zilei : Educatoarea deschide copiilor scrisoarea în care se află câteva proverbe despre
prietenie. Se desfăşoară discuţii libere pornind de la proverbele citite de la educatoare.
După ce vor descoperi împreună toate materialele pe care le vor folosi în ziua respectivă voi
anunţa tema şi obiectivele activităţii din ziua respectivă. După ce s-a stabilit ce urmează să realizeze în
ziua respectivă copiii vor fi anunţaţi că în continuare urmează să se aşeze pe scăunele pentru a asculta
povestea „Prietenia, comoara cea mai de preţ”.
Copiii repetă titlul povestirii. Redau conţinutul povestirii clar, cursiv, expresiv folosind mimica şi
gestica corespunzătoare. După ce vor asculta în linişte povestea, educatoarea propune copiilor să-şi
imagineze că sunt povestitori, actori, artişti, sau chiar moralişti. Aşa că propune copiilor să formeze trei
grupuri, se stabilesc locurile în sala de grupă unde îşi vor desfăşura activitatea pe arii de stimulare după
cum urmează :
- povestitorii – aria „Bibliotecă”
- actorii – aria „Joc de rol”
- artiştii – aria „Artă”

La fiecare grup va fi pregătit materialul necesar pentru studiu, constituit din :


- povestitorii – imagini cu scenetele din poveste, siluetele personajelor;
- actorii - medalioane cu personajele din poveste pe care urmează a fi dramatizate de ei;
- artiştii – siluete de carton pe care copiii le vor colora şi personaliza.

După ce şi-au ocupat locurile se prezintă sarcina pentru fiecare grup în parte. Aceasta va fi
simplă, clară, concisă pe înţelesul copiilor pentru a le uşura munca.
Gr. nr. 1 „Povestitorii” – veţi face rezumatul poveştii şi îl veţi prezenta în faţa colegilor.
Gr. nr. 2 „Actorii” – veţi reproduce dialogurile dintre personajele din poveste arătând cum erau
fiecare dintre ele.
Gr. nr. 3 „Artiştii” – veţi colora şi personaliza siluetele din carton cu figura prietenului vostru.
Pentru aceasta solicit copiilor să studieze materialele existente pe măsuţe, să discutaţi, să lămuriţi
problemele pe care le aveţi, să vă împărţiţi sarcinile, apoi să vă pregătiţi prezentarea.
După ce s-a încheiat prima etapă, cea de informare, se va trece la etapa a doua care constituie
activitatea de realizare a lucrărilor finale ce vor fi prezentate în evaluare. Fiecare grup pregăteşte spaţiul
şi începe prezentarea sarcinilor atribuite. Povestitorii vor relata povestea, actorii vor prezenta dialoguri
din această poveste iar artiştii vor prezenta lucrările realizate de ei.
Educatoarea citeşte copiilor un proverb care se potriveşte cu conţinutul poveştii „Cine în lume a
aflat prieten adevărat, el o comoară bogată a câştigat”. Împreună vor sintetiza morala poveştii.
Educatoarea propune copiilor un joc „Aleargă şi ocoleşte” în care îşi vor exersa deprinderea
motrică „alergare cu ocolire de obstacole”. Obstacolele sunt machete care reprezintă încercările prin
care trec cei şase prieteni din povestea „Prietenia, comoara cea mai de preţ”.
Tranziţia spre jocurile şi activităţile didactice se face prin cântecul „Prietenia e o floare rară”.
Evaluarea activităţii integrates-a făcut ţinând cont de realizarea sarcinilor didactice de
relaţionarea în interiorul grupului.
Activitatea se încheie cu un joc interactiv : „Cine cu cine e prieten” având ca scop identificarea
relaţiilor de prietenie, realizarea sociogramei de grup.
ALA I: ALA I: ALA I:

ARTA : BIBLIOTECA JOC DE ROL :


“ Artiştii pricepuţi “Micii povestitori” “Actori iscusiţi”
” POVESTIRE DRAMATIZARE
DESEN

DOMENII EXPERENŢIALE:
 DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE
- POVESTIRE :
“PRIETENIA, COMOARA CEA MAI DE PREŢ”

 DOMENIUL PSIHOMOTRIC
- ALERGARE CU OCOLIRE DE OBSTACOLE
:
„NU TE SUPĂRA PRIETENE”

ALA II:

JOC INTERACTIV:
’’ CINE CU CINE ESTE
PRIETEN ’’
EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC METODE EVALUARE
DIDACTIC ŞI
PROCEDEE
MOMENT Se vor organiza spaţiul şi climatul Exerciţiul
ORGANIZATORIC educaţional într-un mod optim organizatoric
desfăşurării activităţii propuse :
aerisirea sălii, pregătirea materialului
didactic, aranjarea mobilierului.
Copiii vor intra în mod ordonat în sala
de grupă şi se vor aşeza în semicerc pe
covor.
CAPTAREA Educatoarea deschide plicul adus de Audiţia şi
ATENŢIEI poştaş şi citeşte copiilor proverbele conversaţia
primite în această scrisoare : “Prietenul
bun la nevoie se cunoaşte”, “Prietenia
adevărată nu se stinge niciodată”,
“Omul fără prieteni e ca stânga fără
dreapta”
REACTUALIZAREA Scurtă conversaţie referitoare la poveşti
CUNOŞTINŢELOR si personaje cunoscute care au ca mesaj Brainstorming Observarea
prietenia ( “Iepurele şi ariciul”, “Leul şi comportamentului
căţeluşa”, “Câinele, cel mai bun prieten Explicaţia copiilor
al omului” )
Conversaţia
Păreri şi discuţii care clarifică sensul
cuvântului “prieten”.
ANUNŢAREA Copiii sunt anunţaţi că vor asculta
TEMEI ŞI A povestea “Prietenia, comoara cea mai Explicaţia frontală
OBIECTIVELOR de preţ”.
Va trebui să fie atenţi la ce se întâmplă
în poveste şi apoi vor reda textul
povestirii, se va respecta succesiunea
logică a ideilor, vor reda dialogul
personajelor din poveste şi vor desena
silueta prietenilor lor, vor scoate în
evidenţă mesajul poveştii.
Apoi, vor realiza jocul “Aleargă şi
ocoleşte” unde vor trebui să execute
alergări cu ocolire de obstacole.

DIRIJAREA Educatoarea redă textul povestirii


ÎNVĂŢĂRII folosind o voce şi un ton potrivit cu
importanţa faptelor povestite. Foloseşte Povestire Aprecieri verbale
o mimică şi gesturi expresive, schimbă
ritmul vorbirii, foloseşte şi rosteşte clar Conversaţie
folosind mimica adecvată fiecărui
moment al povestirii. Copiii vor trebui
să fie atenţi la ce se întâmplă în poveste
pentru a putea apoi să redea textul
povestirii.
Educatoarea împarte copiii în trei Explicaţia Relaţionarea în
grupuri. Gr. nr. 1 “Micii povestitori”, timpul formării
Gr. nr. 2 “Actorii iscusiţi”şi Gr. nr. 3 echipelor
“Artişti iscusiţi”.
Astfel, grupurile îşi vor desfăşura
activitatea pe arii de stimulare după
cum urmează :
- povestitorii – aria “Bibliotecă”
- actorii – aria “Joc de rol”
- artiştii – aria “Artă”
La fiecare grup va fi pregătit materialul
necesar pentru studiu :
- povestitorii – imagini cu scenetele Metoda
din poveste, siluetele personajelor învăţării
- actorii – medalioane cu silutele reciproce
personajelor din poveste
- artiştii – silueta umană
La îndemnul educatoarei “imaginaţi-vă
că sunteţi povestitori, actori, artişti şi
încercaţi să arătaţi cum este mai bine să
ne purtăm”, în felul acesta copiii sunt
motivaţi pentru desfăşurarea activităţii
pe grupuri.
În prima etapă, cea de informare, copiii
vor lucra pe arii de stimulare căutând
informaţii.
“Povestitorii” studiază imagini cu
scenetele din poveste pentru a cunoaşte
mai bine personajele, pentru a înţelege
rolul lor, stabilesc episoadele principale
din poveste, îşi distribuie sarcinile. Constituie
“Actorii” studiază imaginile cu grupurile după
siluetele personajelor din poveste, îşi cerinţele
negociază rolurile pe care le vor educatoarei
interpreta în evaluare.
“Artiştii” redau prin desen imaginea
celui mai bun prieten.

OBŢINEREA Educatoarea le va cere copiilor să Explicaţia Activitatea,


PERFORMANŢEI precizeze care este titlul poveştii să implicarea
privească cu atenţie imaginile pe care Observaţia copiilor în cadrul
le-am afişat simultan cu citirea, pentru grupurilor
ca fiecare grup să-ţi resolve sarcina
dată.
Pentru ca activităţile să aibă o legătură
logică educatoarea va chema Învăţarea
povestitorii pentru redarea conţinutului reciprocă
povestirii, se va continua cu actorii iar
în încheiere artiştii.
Gr. nr. 1 “Povestitorii” - redarea Rezumatul
poveştii va fi expusă de fiecare poveştii
membru al grupului.
Gr. nr. 2 “Actorii” - au amenajat un
cadru care sugerează scene din şi-au
atribuit rolurile punându-şi fiecare la
gât medalionul cu personajul pe care îl Povestirea
vor interpreta şi încep prezentarea
dialogurilor dintre personajelor din
poveste folosind intonaţia cu mimică şi
pantomimă pentru a fi cât mai
convingători. Dramatizarea
Ceilalţi copiii vor aprecia prezentarea
grupului de actori.
Gr. nr. 3 “Artiştii” – îşi vor prezenta
fiecare dintre ei silueta prietenului său.
Tranziţie : cântec “Prietenia e o floare
rară”
ASIGURAREA DPM Observaţia Execută corect
RETENŢIEI ŞI A Educatoarea propune copiilor un joc în mişcările indicate
TRANSFERULUI care îşi vor exersa deprinderile motrice
“alergare cu ocolire de obstacole”, joc
cu denumirea “Aleargă şi ocoleşte”.
Obstacolele vor fi inspirate din
povestea “Prietenia, comoara cea mai Respectă
de preţ” şi anume : muntele, pădurea, comenzile
deşertul, oceanul.

ÎNCHEIEREA Educatoarea face aprecieri asupra Conversaţia Recompense


ACTIVITĂŢII modului de desfăşurare a activităţii
recompensând copiii pentru dărnicia cu
care au realizat lucrările.
Copiii se vor angaja într-un joc
interactiv numit „Cine cu cine e
prieten”, joc în care se vor identifica
relaţiile de prietenie.

S-ar putea să vă placă și