Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA : 26.10.2017
CLASA: a IV-a C (Caiter Horia)
PROFESOR ITINERANT/DE SPRIJIN :Holic Roxana - Ionela
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Comunicare
TEMA: ,,Familia mea’’
FORMA DE REALIZARE: Lectură după imagini
TIPUL ACTIVITĂŢII: Activitate de consolidare și sistematizare

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Îmbogăţirea vocabularului activ şi pasiv prin utilizarea cuvintelor din
câmpul lexical al cuvântului ,,familie’’.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Să înveţe cuvinte noi în cadrul activităţii de învăţare;
 Să utilizeze cuvinte noi în contexte adecvate;
 Să alcătuiască propoziţii simple şi dezvoltate cu elementele sugerate;
 Să despartă cuvintele în silabe;
 Să discute cu colegii şi cu educatoarea;
 Să participe afectiv la jocurile de grup;

STRATEGII DIDACTICE: I Metode : conversaţia , exerciţiul , explicaţia.


II Mijloace de învăţământ : planşa , jetoane.

DURATA: 50 minute.
BIBLIOGRAFIE: M.Ed.C – Programa activităţilor instructiv –educative din grădiniţa de copii ,
Editura. V& Integral , Bucureşti 2005;
Boca , Miron , Elena ; Chichişan , Elvira – Ghidul metodologic şi aplicativ al
educatoarei , Ed. Eurodidact, Cluj-Napoca 2006 .
EVENIMENTUL CONŢINUTUL STIINŢIFIC ŞI MODALITĂŢI DE REALIZARE STRATEGII EVALUAREA
DIDACTIC DIDACTICE
1. Organizarea activităţii Se aşează scaunelele în semicerc , materialul este expus în faţa copiilor
, se organizează colectivul de copii. Observarea Aprecierea
comportamentului
2.Verificarea cunoştinţelor Se va purta o scurtă discuţie cu copii:
- ,,Unde mergeţi voi de la grădiniţă?’’ (Acasă)
- ,,Cine vă aşteaptă aici ?’’ (Mama, bunica)
- ,,Ce formează cei care locuiesc în aceeaşi căsuţă?’’ (O familie) Conversaţie Aprecierea orală

3. Captarea atenţiei Se anunţă tema activităţii şi obiectivele propuse :


- Astăzi copii, vom vorbi despre cei care locuiesc în aceeaşi casă. Explicaţia Observarea
comportamentului
4. Dirijarea activităţii În faţa copiilor va fi expusă o planşă mare pe care vor fi desenate : o
casă , o grădină , o tricicletă , o minge , o maşină. Uşa casei , geamul casei
, o tufă cu flori din grădină , tricicleta , mingea , portierea uşii vor fi
detaşabile. Sub fiecare element enumerat mai sus se va afla imaginea unui
cuvânt din câmpul lexical al cuvântului familie.

a. Educatoarea va detaşa uşa casei. Aici apare mama şi tata.


- ,,Cine locuieşte în căsuţă?’’ (Mama, tata)
- ,,Cum sunt ei?’’ (............)
Copilul care va fi mai activ va detaşa geamul căsuţei descoperind
imaginea bunicii. Explicaţia Aprecierea
Exerciţiul
- ,,Cine mai locuieşte în căsuţă?’’ (Bunica)
- ,,Ce face bunica?’’ (Mâncare)
- ,,Unde se află ea?’’ (În bucătărie)
În grădină va fi bunicul , sub tricicletă vai fi băiatul (fiul) , sub minge
va fi fetiţa (fiica), din maşină vor coborî unchiul , mătuşa şi verişorul.
Descoperirea fiecărei imagini vai fi urmată de o scurtă convorbire în
care copii vor identifica cuvântul din câmpul lexical şi vor specifica rolul
şi locul acestuia.

b. După identificarea cuvintelor din câmpul lexical se va da un titlu


imaginii prezentate :
- ,, Cum credeţi voi că s-ar putea numi acestă imagine?’’
Răspunsurile copiilor vor fi canalizate spre titlul ,,Familia mea’’.

5. Fixarea cunoştinţelor - ,,Pentru a vedea cât de atenţi aţi fost , am pregătit o cutie în care se află
jetoane cu imagini. Pe rând va veni câte un copil , va scoate o imagine , va
spune pe cine reprezintă , va despărţi cuvântul în silabe prin bătăi din Exerciţiul Aprecierea orală
palme , apoi va forma o propoziţie cu cuvântul din imagine.
Ex:
- ,,Cine este în imagine?’’ (Mama)
- ,, Din câte silabe este format cuvântul mama?’’ (Două: ma-ma)
- ,, Să formăm propoziţii cu cuvântul mama.”
Vor fi antrenaţi cât mai mulţi copii în formarea propoziţiilor.

6. Încheierea activităţii Se vor face aprecieri individuale şi generale asupra felului în care au Aprecierea şi
lucrat în timpul activităţii. recompensarea copiilor
Se va cânta cântecul ,,Familia’’. cu stimulente

S-ar putea să vă placă și