Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
SUBIECTUL: Atributul adjectival
TIPUL LECŢIEI: actualizarea cunoştinţelor
MOTIVAŢIA: este o lecţie valoroasă din perspectiva metodelor activ – participative; lecţia se sprijină pe priceperile şi deprinderile deja formate în
identificarea unui atribut,precizarea valorilor morfologice a cuvintelor, perfecţionarea continuă a capacităţii de comunicare orală şi scrisă prin utilizarea
unui lexic bogat.
COMPETENŢE SPECIFICE:
3.4 sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor
1.4 sesizarea particularităţilor lexicogramaticale ale unui mesaj ascultat
COMPETENŢE DERIVATE:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
Cognitive: – sǎ recunoascǎ atributele adjectivale din diverse texte;
– sǎ precizeze felurile atributelor adjectivale ;
– sǎ menţioneze pǎrţile de vorbire prin care se exprimǎ atributul adjectival;
– sǎ analizeze, sintactic şi morfologic, atributul adjectival.
Motrice: – dirijarea atenţiei (văzul, auzul) către centrul de interes sugerat;
– controlarea mişcărilor, gesturilor şi a vocii în timpul lecţiei, astfel încât să corespundă sarcinilor de lucru şi
regulilor de disciplină stabilite.
Afective: – manifestarea interesului pentru rezolvarea sarcinilor date;
– manifestarea spiritului de colegialitate şi cooperare în cadrul grupului.
MATERIAL DIDACTIC:
m1 – manualul
m2 – fişe de lucru
m3 – flipchart
m4 – markere
METODE DE EVALUARE: observarea curentă, chestionarea orală, evaluarea scrisă
BIBLIOGRAFIE:
1. Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihǎian, Manual de limba română pentru clasa a VIII-a, Ed. Humanitas, Bucureşti, 2005.
2. Denoleanu, F., Ilinca, Şt., M., Repere de limbă şi literatură română, Ed. Didactika, Bucureşti, 2005
3. Pamfil A., Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45 educaţional, Piteşti, 2006
4.Popescu Ştefania, Gramatica practică a limbii române,Editura Didactică şi Pedagogică,Bucureşti,2000
FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală
DURATA: 50 min.
Evenimentele Activitatea de învăţare Metode Evaluare
lecţiei Activitatea profesorului Activitatea şi
elevului procedee
EVOCARE - notează absenţii;
2’ - verifică pregătirea celor necesare - îşi pregătesc - -obs. sist.
lecţiei. cele necesare
lecţiei.
- verificarea cunoştinţelor anterioare -elevii răspund
3’ - verifică tema de casă făcând aprecieri provocărilor
verbale asupra modului în care a fost -corectează tema M1 orală
realizată. dacă este cazul.
- reactualizeazǎ noţiuni teoretice despre -rǎspund la M1
5’ sintaxǎ, apoi despre cele douǎ pǎrţi întrebǎrile M3
principale de propoziţie, predate în profesorului. oralǎ
lecţiile anteriore.
REFLECŢIA - împarte elevilor fişe pe care vor gǎsi -rezolvǎ srcinile M1 -oralǎ
15’ o altǎ metodǎ interactivǎ, Metoda primite, atât M2
Ciorchinelui, sarcina acestora fiind individual, pe
aceea de a grupa anumite cuvinte în fişele de lucru,
categoriile atributelor actualizate cât şi pe
(ANEXA NR. 2) flipchart.
- invitǎ elevii la tablǎ/flipchart pentru
rezolvarea sarcinilor propuse.
-notează tema în M1 -obs.
3’ -tema pentru acasă: caiete. Sist.
„De rezolvat exerciţiile 1, 2 şi 3, de la
pagina 206, din manual;
-să elaboreze o compunere în care să
folosească atribute adjectivale;
- noteazǎ, în catalog, elevii care s-au
afirmat pe parcursul lecţiei.
ANEXA NR. 1
ATRIBUTUL
ADJECTIVA
L
exprimat
prin:
ADJECTIV PRONOMINAL
NUMERAL CU VALOARE ADJECTIVALĂ