Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială nr. 1 Oinacu, jud. Giurgiu


Profesor: Paraschiv Luiza Florina
Obiectivul: Consiliere si dezvoltare personala
Data: 22.XI.2018
Grupul tinta: clasa a V-a
Unitatea: Adevărata valoare sunt eu!
Tema . „Igiena personală” ( Despre igiena personală şi igiena in colectivitate)
Tipul lectiei: De comunicare si insusire de noi cunostinte
Durata: 50 minute

OBIECTIVE GENERALE:
Promovarea respectului faţă de viaţa personală, sănătatea proprie şi a celorlalţi.

OBIECTIVE SPECIFICE:
5.2.să identifice alternativa optimă de soluţionare a unei probleme personale, pornind de la
resursele şi interesele proprii

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:
O1 – identifice tipurile de igienă personală;
O2- isi însuşeasca cunoştinţe cu privire la igiena individuală şi de grup;
O3 – prezinte regulile de igienă personală;
O4 – denumească obiectele de uz personal;
O5- isi însuşeasca cunoştinţe cu privire la mediul ambiant în care trăiesc;
O6- isi formeze deprinderi elementare cu privire la prevenirea bolilor;
O7- aplice corect normele de igienă;
O8- conştientizeze importanţa autocunoaşterii în adoptarea unui stil de viaţă responsabil;
O9- promoveze comportamentele responsabile în şcoală şi în afara şcolii;
O10- dezvolte abilităţi necesare lucrului în echipă;
O11– enumere comportamentele negative deduse din nepăstrarea normelor de igienă.

STRATEGIA DIDACTICA

Metode si procedee didactice: conversatia , descoperirea, studiu de caz, dezbaterea;


Forme de organizare a activitatii: frontal, individual, pe grupe;
Mijloace didactice: fise de lucru, obiecte de igiene-imagini-(pieptene, pastă de dinţi, şerveţel,
burete, săpun, periuţă de dinţi,sampon,unghiera,betigase ), videoproiector, tabla, manual ,caiete,
Forme de evaluare:orala,scrisa

BIBLIOGRAFIE:
Consiliere si dezvoltare personala, Manual pentru clasa a V-a, editura CD PRESS.
www.youtube.com
www.didactic.ro

1
ETAPELE STRATEGIA DIDACTICA
ACTIVITATII CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode si Forme de Mijloace de Forme de TIMP
procedee organizare invatamant evaluare
didactice

Moment Raspund la salut; Conversatia Activitate Observarea 5 minute


organizatoric frontala spontana
Salutul-
(Asigura un climat psihopedagogic necesar
desfăşurării activităţii). Se pregateste pentru lectie;
Pregăteste materialele didactice pentru
lectie; Se grupeaza in banci
Stabileste grupele de lucru.

Captarea atentiei Elevii urmaresc cu atentie. Conversatia Activitate Manualul Orala 5 minute
Propune un joc de spargere a ghetii; frontala Pagina24
Explicatia
Intreaba elevii ce inseamna pentru ei
igiena personala;

Ce activitati desfasoara pentru mentinerea Raspund la intrebari si


igienei personale anume:

Spalatul pe maini, fata, dinti,


pieptanatul

Anuntarea temei si Anuna titlul lectiei si prezinta obiectivele Asculta Conversatia Activitate Caiete 5 minute
a obiectivelor pe care elevii trebuie sa le dobandeasca la precizarile profesorului si frontala
sfarsitul lectiei. noteaza titlul in caiete
Noteaza pe tabla titlul lectiei :
’’Igiena personala si igiena in
colectivitate “
2
Desfasurarea Va solicita elevilor să prezinte toate Elevii prezinta idei cu Brainstorming Activitate Laptop Frontala 20 minute
activitatii ideile care le vin in minte în legătură cu privire la: igiena fetei, igiena frontala
tema respectiva. urechii, parului, dintilor, Conversaţia www.youtube.
mainilor picioarelor, pielii. euristică com Individuala
Uneste prin linii tema iniţială cu
ideile notate de elevi. Conversatia
Videoproiector
Expunerea Pe echipe
Antreneaza elevii intr-o discutie cu privire Mentioneaza faptul ca
de ce este important sa ne ingrijim si sa Descoperirea
trebuie sa se ingrijeasca Obiecte
prezinte reguli de igiena. pentru a nu se imbolnavi si de igiena
prezinta regulile de igiena. Studiu de caz
Prezinta niste imagini: „Priveste imaginile
si spune daca acesti copii procedeaza Elevii privesc imaginile si
corect” argumenteaza.

Participa la identificarea
Antreneaza elevii in discutie. greselior din studiul de caz
si precizeaza normele
corecte de igiena

Prezinta elevilor un cantec de pe youtube: Elevii asculta cantecul apoi


„Prietenii mei” il fredoneaza.

Va cheama în faţa clasei un elev. Un elev iese in fata clasei şi


Va cere elevului să extragă o imagine va extrage dintr-un săculeţ
necesara igienei personale dintr-un săculeţ un obiect de igienă
: pieptene, pastă de dinţi, şerveţel, personală.
burete, săpun, periuţă de dinţi, sampon,
unghiera, betigase.

Va solicita elevului sa identifice obiectul Elevul identifica obiectul de


de igiena si sa il incadreze tipului de igiena si il încadreaza
igiena. potrivit tipului respectiv de
igienă personală.

3
Activitate Manual Frontala 10 minute
Obtinerea Solicita elevilor sa listeze activitatile pe Elevii lucreaza pe grupe. Conversatia pe grupe
performantei care le fac zilnic pentru a se simti si a Caiete
arata curat/curata. Elevii explica prin trei Explicatia
argumente de ce aceste
practici sunt importante in Dezbaterea
viata cotidiana.

Conversatia

Solicita elevilor sa prezinte cate un super Elevii asculta indicatiile Conversatia Evaluare orala 5 minute
Evaluarea erou, sa ii dea un nume iar alaturi de acel profesorului. Activitate Creioane
activitatii supererou sa deseneze Individuala colorate
virusul/bacteria impotriva caruia lupta. Elevii lucreaza individual. Evaluare
Explicatia Fise
de lucru in scris
Solicita elevilor sa deseneze un aliment
care ii feresc de virusi. Elevii isi prezinta Super
eroii si ii lipesc pe coli Activitate pe Coli flipchart
Dezbaterea grupe
flipchart

4
ANEXA 1

Nu uitaţi!
de S. Mihnea

Zilnic cu o periuţă
Dinţii curăţă-i uşor,
Că de n-o faci, ei se strică
Şi te dor!
Mâinile de-ţi sunt murdare,
Când mănânci, te-mbolnăveşti;
Spală-te des pe ele
Şi-o să-mi mulţumeşti!
Larg să îţi deschizi fereastra
Seara, când e să te culci;
Aerul curat îţi face
Visurile dulci!
Fă gimnastică şi jocuri
Şi aleargă cât eşti mic,
De voieşti să creşti mare
Şi voinic!
Fructe şi legume multe
Să mănânci îţi folosesc;
Căci sunt bune, sunt gustoase
Şi hrănesc.
Ce voios eşti când faci baie
Şi curat eşti ca un crin!
Fă în orice săptămână
Una cel puţin!

5
ANEXA 2

IGIENA
PERSONALA

IGIENA
IGIENA CORPULUI
CAPULUI

6
ANEXA 3

FISA DE AUTOEVALUARE

I.Citeste cu atentie afirmatiile urmatoare.Daca apreciezi ca informatia este adevarata


incercuieste litera A;daca apreciezi ca afirmatia este falsa incercuieste litera F.

A F. Ma spal pe dinti dimineata si seara.


A F. Fac baie o data pe luna.
A F. Folosesc acelasi prosop pentru fata si pentru picioare.
A F. Ma spal pe maini inainte de masa. 4 puncte

II. Coloana A cuprinde obiecte de uz personal ,iar coloana B zone ale corpului.Inscrieti in
spatiul liber din dreptul cifrelor coloanei A litera corespunzatoare din coloana B.
3 puncte
A B
.....a) pasta de dinti 1.par
.....b) burete 2.dinti
.....c) sampon 3.piele

III. Incercuieste afirmatiile cu care esti de acord:


DA NU Dupa ce ma joc ma spal pe maini.
DA NU Mananc cu mainile murdare.
DA NU Îngrijirea părului se face prin spălare şi pieptănare
DA NU Periuţa de dinţi se împrumută
2 puncte
7
Se acorda 1 punct din oficiu

ANEXA 4
STUDIU DE CAZ:
De fiecare dată când se duce la școală, Ionel se trezește cu 10 minute înainte de a începe
orele de curs. Preferă să se îmbrace repede, nu ține cont că trebuie să se spele pe față cu apa și
săpun, își ia ghiozdanul și aleargă spre scoală. Deoarece își dă seama că nu va ajunge la timp,
sare gardul scurtând astfel din drum.
În pauze preferă să se joace fotbal și mănâncă pe apucate, după ce mai dă câte o pasă.
Unghiile lui sunt cam lungi, nu are timp să le îngrijească… Când ajunge acasă, după
programul de scoală, se așează în fața oglinzii, își dă părul cu gel și îsi face o creastă, că așa e
la modă. Pleacă la joacă cu prietenii lui și se întoarce seara, târziu. Mănânca repede fără să se
spele pe mâini, apoi îl ia somnul și se culcă.

S-ar putea să vă placă și