Explorați Cărți electronice
Categorii
Explorați Cărți audio
Categorii
Explorați Reviste
Categorii
Explorați Documente
Categorii
PROIECT DE LECȚIE
Chișinău, 2019
„Neînțelegerele reprezintă cea mai des întînlintă formă a comunicării”
(Peter Benery)
Data : 17.01.2019
Instituția : CMEF „Raisa Pacalo”
Grupa țintă : Elevii grupei 107
Tipul lecției : transmiterea de noi cunoștințe
Scopul lecției : Să coreleze soluționarea conflictelor prin metode constructive cu creșterea
personală.
Obiective:
1. Să recunoască faptul că schimbarea începe de la sine.
2. Să identifice tipurile de conflicte.
3. Să identifice strategiile de bază pentru a ameliora un conflict.
4. Să cunoască importanța ameliorării conflictelor.
5. Să cunoască importanța primei surse în transmiterea unei informații.
Metode și procedee: explicația, conversația, observația, lucrul în echipă și în grup.
Bibliografie: Conflictele și comunicarea, 1998; 855 de jocuri și activități. Ghidul
animatorului,2001; Comunicare și psihologie medicală, 2016, Ala Manolache, Ludmila Șciopu,
Nadejda Horneț.
Activitatea nr 1. Salutul
Scop: Spargerea gheții. O punte de trecere la tema lecției.
Desfășurarea: Fiecare elev este rugat să își spună numele și o calitate care îl carcaterizează și care
se începe cu prima literă a numelui său.
De exemplu: Eu mă numesc Cristina și sunt: curajoasă, cinstită. După cum vedeți fiecare dintre
noi are anumite calități, unele se repetă, altele nu. Asta înseamnă că, cu toate că ne asemănăm unii
cu alții, suntem în același timp și foarte diferiți. Iar într-un grup de oameni diferiți, cu carcatere și
personalități diferite, conflictele sunt inevitabile. Important este ca aceste conflicte să fie
soluționate și să învățați o anumită lecție din ele.
Activitatea nr 2. Tot ce știu despre
Scop: Să identifice conflictele, tipologia lor și modealitățile de soluționare a acestora.
Desfășurare: Fiecare grup primește câte o fișă (Anexa 1) pe care trebuie să o completeze.
Anexa 2.
Suport teoretic.
Conflictul reprezintă o situaţie de contradicţie dintre două sau mai multe opinii, scopuri,
trebuinţe, diferenţă care produce o tensiune ce se cere descărcată. O confruntare de tendinţe, opinii
dintre două sau mai multe persoane, sau cu sine însuşi.
Este important de menţionat, că deşi competiţia produce conflict, nu orice conflict este o
competiţie. Conflictul este o incompatibilitate a scopurilor, astfel încât atingerea scopurilor de
către unul dintre cei implicaţi atrage după sine reducerea şanselor celuilalt de a-şi atinge scopurile.
Cauzele şi sursele comportamentelor conflictogene sunt diverse. Iată care sunt sursele
conflictelor în opinia unor autori:
Clasificarea conflictelor
Criteriul localizării:
C. intrapersonal (cu sine însuşi)
C. interpersonal
C. intragrupal
C. intergrupal
C. internaţional
Criteriul nivelului:
Disconfort – individul are sentimentul neclar că ceva nu este în ordine şi este vizitat de
gânduri legate de această situaţie. Poate avea o acumulare în timp, dar şi se poate consuma
pe loc. de obicei, nu este comunicat verbal;
Incident – „furtună întru-un pahar cu apă”, conflict neprevăzut, dar nu devastator; poate
consta într-un scurt schimb de cuvinte, gesturi sau fapte supărătoare, ecoul este de scurtă
durată.
Neînţelegere – discrepanţă între sensul transmis şi cel receptat. Comunicarea fiind neclară,
duce la înţelegerea greşită sau confuză a motivelor şi faptelor. De regulă, fiecare îl vede pe
celălalt răspunzător de deteriorarea comunicării. Indiciile neînţelegerii constau în iritarea
unei părţi şi revenirea aproape obsesivă în conştiinţă a conflictului;
Tensiune – similară cu disconfortul, dar mai intensă. Are loc schimbarea atitudinii, însoţită
de idei fixe. Fiecare nouă împrejurare agravează această atitudine negativă; sentimentele
se negativizează, relaţia devine sursă de stres şi îngrijorare. Situaţia prezintă potenţial
exploziv.
Criză – este manifestarea cea mai evidentă a conflictului: are loc violenţa, verbală şi/sau
fizică. Comportamentul scapă de sub control raţional;
Anexa 4.
5 4 3 2 1
1. Evit disputele 1. Ma implic in dispute
2.Nu am prejudicii faţă de concurent 2. Sunt suspicios
3. Am o autoapreciere adecvata 3.Am o autoapreciere exagerată
4. Atrag atenţia la părerile altora 4. Nu accept alte puncte de vedere
5. Nu mă las provocat, sunt 5. Repede ma aprind
linistit/nu ma aprind
6. Cedez intr-o disputa, aleg 6. Nu cedez în dispută: victorie sau
compromisul eşec
7.Daca explodez, simt apoi un 7. Daca explodez, cred că nici nu
sentiment de vina se putea altfel
8.Mentin tonul corect in disputa, cu 8. Imi permit să fiu arogant în
tact dispute, nu accept obiecţii
9.Cred că in disputa nu este necesar 9. Cred că in disputa e necesar să-
să-mi arat emoţiile mi arat tăria de caracter
10. Cred că disputa este - o formă 10. Cred ca disputa este necesara
extremă de soluționare a conflictelor pentru soluționarea conflictelor.
Prelucrarea și interpretarea datelor
Rata sistemul de cinci puncte , în măsura în care le-ați văzut fiecare dintre aceste proprietăți pe
stânga. Se calculează cantitatea totală de puncte.
40-50 puncte - cel mai înalt nivel de conflictualitate.
30-40 puncte – nivel mediu conflictualitate , indicând orientarea individului de a face compromis,
un efort de a evita conflictul .
20-30 puncte - cel mai mic nivel de conflictualitate nivel indicativ de conflicte grave . /nivelul
scăzut mărturisind și-a exprimat conflictele.
1-19 puncte – conflictualitate la nivel foarte scăzut . Acest nivel de conflict este
caracteristic persoanelor controversate.