Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

DATA:
CLASA: a III- a
DISCIPLINA: Științe ale naturii
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Comunicare politicoasa și relațiile cu ceilalți
ELEMENTE DE CONŢINUT: Tipuri de transformări ale materiei - Topirea
TIPUL LECŢIEI: insușire de noi cunoștințe

COMPETENTE SPECIFICE :
1.ȘTIINȚE ALE NATURII
1.1. Identificarea unor caracteristici ale corpurilor vii și nevii
1.2. Utilizarea unor criterii pentru compararea unor corpuri, fenomene și procese
2.1. Identificarea etapelor unui demers investigativ vizând mediul înconjurător pe baza unui plan dat
2.2. Aplicarea planului dat pentru efectuarea unei investigații a mediului Înconjurător
2.3. Reprezentarea grafică a rezultatelor unor observații realizate în cadrul diferitelor etape ale demersului
investigativ utilizând tabele, diagrame, formule simple
2.4. Formularea de concluzii pe baza rezultatelor demersului investigative
2.5. Prezentarea concluziilor demersului investigativ realizat pe baza unui plan dat

COMPETENTE SPECIFICE INTEGRATE :

2.COMUNICARE IN LIMBA ROMANA


1.4. Manifestarea curiozităţii faţă de diverse tipuri de mesaje în context familiare
4.3. Realizarea unei scurte descrieri ale unor elemente din mediul apropiat pornind de la întrebări de sprijin
4.5. Manifestarea disponibilităţii pentru transmiterea în scris a unor idei

4.EDUCATIE CIVICA
3.1. Relaționarea pozitivă, în grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru

3.ARTE VIZUALE ȘI LUCRU MANUAL


1.1. Recunoașterea unor mesaje comunicate prin imagini în contexte familiare
2.3. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice
2.5. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de
exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
A. COGNITIVE:
Oc1: – să recunoască starile de agregare
Oc2: – să asocieze cuvântul topire cu alte cuvinte sau idei
Oc3: – să realizeze experimente simple
Oc4:- să definească ” topirea”
OC5 – să observe trasnformările produce de topire

B. PSIHOMOTORII:
Om1: - să - şi coordoneze mişcările pentru a face experimentele propuse
Om2: - să scrie corect şi estetic pe caiete, în ritm rapid;
Om3: - să-şi reprime tendinţa de a practica mişcări inutile, în timpul lecţiei.

C. AFECTIVE:
Oa1:- vor manifesta interes pentru actul comunicării:
Oa2:-vor colabora cu învăţătorul pentru realizarea obiectivelor propuse.

RESURSE:.
A. METODOLOGICE:
 Strategie didactică: integrată
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, jocul didactic, exerciţiul, demonstratia
 Forme de organizare: frontală, individuală,
 Mijloace didactice: manualul , fişe de lucru ,ceasuri ,laptop,videoproiector

B. TEMPORALE: 50 minute

C. BIBLIOGRAFICE:
• Mirela Mihăiescu,ștefan pacearcă,Anițta Dulman,crenguța Alexe, Otilia brebenel – Manual clasa a III a
semestrul al II lea,Editura Intuitex 2016
• Mirela Mihăiescu,ștefan pacearcă,Anițta Dulman,crenguța Alexe, Otilia brebenel – Manual clasa a III a
semestrul al II lea Editura Intuitex 2016 – varianta digitala
* Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ Clasa clasa a III-a și a-IV-a Anexa nr. 2 la ordinul
ministrului educaţiei naţionale nr. 5003 /02.12.2014
Sinteza lecţiei/activităţii de învăţare

O S I E
Obiective Sarcini didactice Instrumentar Evaluare
Oc1: – să recunoască S1OC1 –ridică jetonul pe care scrie - demonstraţia;
stările de agregare ”lichid” la corpurile lichide - explicaţia; - observarea
S2OC1 – ridică jetonul pe care scrie - conversaţia; sistematică;
”solid” la corpurile solide explicativă; - aprecieri verbale
S3OC1 – ridică jetonul pe care scrie - exerciţiul;
”gazos” la corpurile gazoase Jocul didactic

Oc2: – să asocieze S1OC2 – scrie o listă de cuvinte sau - conversaţia; - răspunsurile


cuvântul topire cu alte idei care se pot asocia cu „topire” - elevilor;
cuvinte sau idei

S1OC3 aprindeți lumânarea - exerciţiul; - observare


S2OC3 – așezați lumânarea în locul ei -experimentul; sistematică;
Oc3: – să realizeze S3OC3 – topiți pe rând, cubul de - conversaţia; - modul de valorizare
experimente simple zahăr,cubul de gheață si cubul de explicativă al conţinutului
ceară
S4OC3 – cronometrați timpul pentru
fiecare topire
S5OC3 notați datele obținute
Oc4:- să definească ” S1OC4 - urmăresc prezentarea ppt. - conversaţia răspunsurile elevilor;
topirea” S2OC4 - definiesc ”topirea„

OC5 – să observe S1OC5 – urmăresc prezentare ppt Conversația - observare


transformările produse de S1OC5 – gasesc soluții pentru sistematică;
topire
diminuarea efectelor încălzirii globale - modul de valorizare
al conţinutului
Desfăşurarea activităţii
O S I E
Etapele Obiecti Sarcini didactice Instrumente Evaluare
lecţiei ve Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor
1.Verificare - verific tema cantitativ şi - deschid caietele de tema; Conversaţia Evaluare
a temei: calitativ; - citesc rezolvarea problemei frontală
(3 min) pe care au avut-o ca temă; şi
individua

2.Reactualiz OC1 - realizez verificarea Observația
area cunoştinţelor prin jocul ”Ridică - ascultă explicaţiile; Conversația
cunoștințelo jetonul corect” - primesc jetoane ; euristică Aprecieri
r - explic modul de desfăşurare al verbale
(5 min.) jocului; Activitate frontal
-. Eu zic un cuvânt și ei trebuie Jetoane
sa ridice jetonul pe care scrie
starea de agregare aferentă
obiectului din mâna mea.

3.Captare Pe catedra am o lumânare Observaţia


a atenţiei: parfumată aprinsă incă de la Conversația
(3 min) OC5 începutul orei. Observă transformarea pe Activitate frontal
Observ împreună cu elevii că care a suferit-o lumânarea
aceasta s-a topit și nu mai are parfumată
forma de la început.
- spun elevilor că vom vorbi despre Conversaţia
4.Anunţar un fel de transformare al materiei - - ascultă
ea temei topirea explicaţiile
şi a - se scrie la tabla titlul lecției: - notează titlul in caiete.
obiectivel Tipuri de transformări ale materiei
or: - Topirea
(2 min)
5.Dirijarea Urmărim pe ecran experimentele - urmăresc prezentarea Învățarea dirijată
învățării: de topire a cicolatei , inghețatei si Observar
( 15 min) a cerii din manualul e
digital.Observăm ca nu au același Activitate frontală sistemati
timp de topire. Videoproiector,lap că
Scriem concluziile la tablă și în - scriu în caiete top,manual digital Conversa
caiete ție
* Topirea este procesul prin care un
corp în stare solidă se transformă Activitate
în corp în stare lichidă individuală
OC2 * topirea se face prin încălzirea rezolvă exercițiul pe caiet
corpului solid exercițiul
Rezolvăm exercițiul 4 din manual
– cuvinte sau idei care se pot
asocial cuvântului ”topire”

6.Obţinere În grupe de câte 2 realizează Elevii pun pe rând intr-un vas explicația,exerciți evaluare
a experimente pentru a compara în de aromoterapie un cub de ul. Conversația, orală și
performan OC3 cat timp se topește un cub de ghetă,un cub de zahăr si un experimentul autoevalu
ţei: OM1 gheață,un cub de zahăr și un cub cub de ceară.ei vor nota în Activitate pe are
(10 min) de ceară. caiete timpul cronometrat echipe
pentru fiecare topire și apoi Vas de
vor compara și trage aromoterapie,
concluziile lumânare,cub de
gheață,de zahăr
si de
ceară,cronometru
7.Asigurar OC4 Ce este topirea ? Care este motivul Răspund la întrebări Videoproiector,lap evaluare
ea feed- pentru care unele corpurile se top orală
back-ului topesc? Participă la discuție
(10 min) Se discută despre încălzirea
globală , efectele acesteia asupra
OC5 ghețarilor , efectele topirii asupra
mediului, modalități de a încetini
procesul
Urmărim o prezentare ppt.
8.Încheier Voi face aprecieri asupra lecţiei şi Ascultă aprecierile. Expunerea -
ea asupra participării elevilor la lecţie. observar
activităţii: e
(2min) sistemati

S-ar putea să vă placă și