Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect la TMI+TME

Prof. Coord: Student:


Soare Ramona Gabriela
Anul: II
Specializare: ECTS

2018-2019
Colegiul Economic “Ion Ghica„ Târgoviște
Profesor : Soare Ramona Gabriela

Proiect de lecţie
Data: 25.11.2018
Clasa: a XI-a – filiera tehnologică
Disciplina: Economie
Tema lecţiei: Formarea cererii pe piaţă
Tipul lectiei: Lecţia de asimilare de noi cunoştinţe
Obiective:
 O1 – să identifice nevoile ca bază a cererii;
 O2 – să identifice orientarea comportamentului şi a deciziilor individului, in
calitate de consumator, în raport cu legea generală a cererii ;
 O3 – să explice importanţa cunoaşterii şi cuantificării factorilor ce determină
cererea;
 O4 –să rezolve aplicaţii practice privind modificarea cererii în raport cu
preţul.
Obiective cu efect asupra personalităţii:
-cognitive – să asimileze noţiunile teoretice învăţate
– să-şi dezvolte competenţe specifice gândirii critice;
-afective – satisfacţia de a sti, de a răspunde;
-psiho-motorii – dezvoltarea rapidităţii de a aplica cunoştinţe teoretice
învăţate, în practică.
Metode şi mijloace didactice: dezbaterea,problematizarea,expunerea,metoda
lucrărilor practice.
Materiale didactice: Fişă de lucru: Aplicaţii practice privind modificarea cererii în
raport cu preţul
Loc de desfăşurare:Sala de clasă
Durata:50 minute
Bibliografie:Manualul de clasa a- XI-a – filiera tehnologică
FISA DE LUCRU

1. Efectuati un studiu de piata cu tema : „cererea pentru produsul X in liceul


nostru”.
Notati observatiile asupra studiului dupa urmatoarele cerinte:
-evolutia pretului\ unitate;
-substituirea produsului in consum;
-modificarea cantitatilor cumparate in raport cu evolutia pretului.

2.Care dintre următoarele criterii reprezintă un criteriu de clasificare a cererii?


a) cronologic
b) natura bunurilor
c) sistematic
d) felul activităţii

3.Legea generala a cererii prevede:


- ……………………….

- ……………………….

Punctaj: 1- 3pct;
2- 3pct;
3-3pct;
1pct oficiu
Etape Competenţe Detalieri de conţinut Obiective Activităţi de Resurse Timp
procedural
specifice învăţare e şi
materiale

1. Moment Se face prezenţa. Efectuarea Catalog 2 min

organizatoric prezentei;
Se pregăteşte materialul didactic
Pregatirea
materialului
didactic.

2. Captarea 2.1. Profesorul prezintă obiectivele şi Captarea atenţiei Dezbatere 5 min

atenţiei şi Interpretarea importanţa studierii capitolului, prin dezbatere, se


precizarea cererii ca precum şi cunoaşterea acestei stabileşte un climat
obiectivelor expresie a teme pentru activitatea pozitiv cu clasa
trebuinţelor profesională şi personală a prin conversaţie. Conversaţi
persoanei şi a elevilor. e

resurselor ca Se precizează
mijloace de O1 – să identifice nevoile ca bază obiectivele prin
a cererii; activitatea de
satisfacere a
trebuinţelor dezbatere.
O2 – să identifice orientarea Dezbatere
comportamentului şi a deciziilor
individului, in calitate de
consumator, în raport cu legea
generală a cererii

O3 – să explice importanţa
cunoaşterii şi cuantificării
factorilor ce determină cererea;

O4 –să rezolve aplicaţii practice


privind modificarea cererii în
raport cu preţul.

3.Reactualizarea 4.1. Proiectarea Se reactualizeaza :Utilitatea Elevii rezolva Aplicaţii 3 min


practice
cunostintelor unui economica cerintele.
comportament
raţional al Aplicaţii practice privind utilitatea
consumatorului, totala si utilitatea marginala.
impus de
tensiunea
nevoi-resurse

4. Prezentarea 1.1. Se scrie pe tabla titlul lecţiei : 20 min

lectiei Identificarea şi Formarea cererii pe piaţă


caracterizarea
rolului de Se pun întrebări despre dorinta
consumator pe consumatorului de a cumpare O1 Se identifică
care îl anumite bunuri nevoile ca bază a
îndeplineşte economice,puterea lui de cererii
orice persoană cumparare intr-o anumita
perioada si intr-un anumit loc.

Pe baza raspunsurilor elevilor


se completeaza schema pe
tabla.
Formarea cererii pe piaţă

1.Definitie:Cererea reprezinta
cantitatea totala dintr-o
anumita marfa dorita ‚care
poate fi cumparata de un
individ intr-o anumita perioada
de timp,la nu pret unitar dat.
2.Clasificarea cererii in functie
de natura bunurilor care fac
obiectul cererii:-cerere pentru dezbatere
bunuri substituibile O2
-cerere pentru
bunuri complementare Se precizeaza si se
problemati
-cerere derivata identifica orientarea zare
3.Legea generala a cererii: comportamentului
-crestera pretului unitar al unui şi a deciziilor
2.1.
bun economic determina individului, in
Interpretarea
reducerea cantitatii cerute din calitate de
cererii ca
bunul respectiv; consumator, în
expresie a -reducerea pretului unitar al raport cu legea
trebuinţelor unui bun determina cresterea generală a cererii
persoanei şi a cantitatii cerute dinbunul
resurselor ca respectiv.
mijloace de 4.Factorii care determina
satisfacere a variatia cererii: O3
trebuinţelor -pretul bunului; expunere
-venitul consumatorului;
-clima;
-obiceiurile de consum;
-starea sociala a Elevii prezintă prin
consumatorului,etc. activitatea de
dezbatere
argumentele lor
privind importanţa
cunoaşterii şi
Prin intrebari,profesorul cuantificării
conduce dezbaterea reliefand
factorilor ce
importanţa cunoaşterii şi
cuantificării factorilor ce
determină cererea. determină cererea;
Se noteaza schematic factorii
care determina variatia cererii.

5. 4.1. Proiectarea Profesorul distribuie elevilor fişe O4 Elevilor li se Fişă de


lucru
Operaţionalizarea unui de lucru şi pune întrebari dacă solicita să rezolve
cunoştintelor – comportament elevii au materiale necesare aplicaţii practice
asigurarea feed- raţional al pentru rezolvarea aplicaţiei. privind modificarea Aplicaţii
back-ului consumatorului, cererii în raport cu practice
impus de Fişă de lucru: preţul.
tensiunea Aplicaţii practice privind
nevoi-resurse
modificarea cererii în raport cu
preţul

6. Munca Profesorul ajută elevii aflaţi în Elevii lucrează Activitate 10 min


individuală
independentă dificultate şi îi supraveghează individual pentru
rezolvarea sarcinii
de lucru

7.Stabilirea 2.1. Se confruntă rezultatele şi se pun Se face prin Activitate 7 min


frontală
rezultatului cu Interpretarea întrebări în legătură cu rezultatele dezbatere împreuna
clasa cererii ca obţinute. cu întreaga clasă de
expresie a elevi, iar rezultatul Dezbatere
trebuinţelor corect este
persoanei şi a consemnat de toţi
resurselor ca elevii în caiet Problemati
mijloace de zare
satisfacere a
trebuinţelor

8. Tema pentru Profesorul le dă tema pentru acasă Elevii îşi notează Activitate 3 min
individuală
acasă şi anume: să intocmeasca un tema pentru acasă
studiu referitor la cererea de şi pun întrebări
pateuri in zona riverana liceului. legate de rezolvarea
temei
Profesorul explica elevilor tema.
Metoda traditională

Expunerea didactică

Constă din prezentarea verbala monologata a unui volum de informatie, de catre educator catre
educati, in concordanta cu prevederile programei si cu cerintele didactice ale comunicarii

Explicația - forma de expunere in care predomina argumentarea rationala, facandu-si loc deja
problemele de lamurit, teoremele, regulile, legile stiintifice.

Cu toate că aceste metode au fost supuse unor numeroase critici, verbalismul excesiv fiind
considerat ineficient, în predarea Economiei cunoştinţele sunt prezentate elevilor de multe ori în forma
finită, prin expunere. Recursul la metode expozitive este necesar nu numai pentru a transmite cunoştinţe,
care nu pot fi supuse unei investigaţii directe a elevilor, ci şi pentru:

 îndrumarea elevilor în realizarea independentă a unor sarcini;


 exprimarea unor puncte de vedere noi sau recapitularea celor exprimate anterior;
 indicarea şi explicarea unor tehnici de acţiune;
 ajutarea elevului în organizarea cunoştinţelor pe un plan superior de sinteză;
 sensibilizarea elevilor pentru activitate;

Metoda modernă

Problematizarea şi învăţarea prin descoperire.

Problematizarea poate fi utilizată în toate împrejurările în care poate fi creată o „ situaţie


problemă”, a cărei soluţionare este posibilă prin cercetare şi descoperire de noi adevăruri. Profesorul nu
comunică elevilor cunoştinţe de-a gata elaborate, ci îi pune într-o situaţie de cercetare, pentru a rezolva
problema cu care se confruntă. Prin „ problemă didactică” înţelegem o dificultate pe care elevul nu o
poate surmonta decât prin implicare şi căutare, în cadrul unei activităţi proprii de cercetare. Este vorba,
mai exact, de o situaţie special organizată de către profesor, în care elevii caută să depăşească dificultăţile
întâlnite, dobândind cunoştinţe şi experienţe noi, consolidându-şi priceperile şi deprinderile. În acest fel,
învăţarea nu mai constituie doar o înregistrare pasivă de date, ci un proces intelectual activ.

Exemple de situaţii problemă ce pot fi organizate în cadrul lecţiilor de Economie:

 Cum va fi afectata cererea in cadrul unei firme de productie textila in cadrul unei alte crize
economice?
 Cum afecteaza noua generatie structura cererii de bunuri la nivel global?

S-ar putea să vă placă și