Sunteți pe pagina 1din 2

Achizitie servicii.

Implicatii TVA

Raspuns oferit de
Irina DumitrescuEconomist

valabil la 29 Mai 2017


Tags: aplicatii softwaredeclaratia 390taxare inversa

Intrebare: O societate comerciala desfasoara activitati de dezvoltare aplicatii software. In


aceasta activitate are nevoie de anumite informatii de pe alte site-uri din strainatate
respectiv Google, Github, Linkedin, Namecheap, etc. Aceste informatii (pe care le consider
servicii) sunt platite on-line iar pentru plati se elibereaza cate un document denumit
"RECEIPT" care contine denumirea si CUI-ul societatii din Romania care foloseste
respectivele informatii, suma in valuta platita, data eventual descrierea tranzactiei
respective. Pentru alte plati se elibereaza documente pe care scrie RECEPT/INVOICE. Cum
sunt tratate aceste documente din punct de vedere al TVA? Se inregistreaza in D300 si
D390? Se pot trece direct pe cheltuiala din extrasul de cont in care au fost platite?

Raspuns:
Din punct de vedere al TVA, pentru stabilirea locului prestarii, acestor servicii li se aplica regula
generala prevazuta la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal.
Societatea din Romania efectueaza o achizitie de servicii care au locul prestarii in Romania,
pentru care este obligata la plata TVA in Romania conform art. 307 alin. (2) din Codul fiscal. Fiind
inregistrara in scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal aceasta va aplica taxare inversa
prin formula 4426=4427.
Daca prestatorul nu este stabilit intr-un stat membru UE serviciile nu reprezinta servicii
intracomunitare si nu se inscriu in declaratia 390. Serviciile se raporteaza in Decontul de TVA la
Randurile 7 si 20 si in Declaratia 394.
Daca prestatorul este stabilit intr-un stat membru UE societatea realizeaza o achizitie de servicii
intracomunitare care se declara in decontul de TVA si in Formularul 390.
Pentru exercitarea dreptului de deducere a TVA (TVA deductibila chiar daca aplica taxare inversa)
aferenta serviciilor achizitionate pentru care este obligata la plata taxei, conform art. 307 alin. (2)
din Codul fiscal, societatea trebuie sa detina o factura emisa in conformitate cu prevederile art.
319 sau documentele prevazute la art. 320 alin. (1).
In situatia in care societatea nu intra in posesia unor facturi emise de prestatori, conform art. 320
alin. (1) din Codul fiscal aceasta trebuie sa autofactureze operatiunile respective pana cel mai
tarziu in a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator al taxei.