Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Călătorim cu Scooby-Doo
Proiect de activitate integrată

Grupa: mică„Veverițele”

Data: 03.04.2017

Tema anuală de studiu: ”Când/cum şi de ce se întâmplă?”

Tema proiectului: ”Hai la drum!”

Tema săptămânii: ”Cu ce mergem în călătorie?”

Tema activității: ”Călătorim cu Scooby-Doo”

Tipul activității: mixtă

Scopurile activității:

o Dezvoltarea limbajului prin îmbogăţirea şi activizarea vocabularului şi prin


exprimarea în propoziţii corecte din punct de vedere gramatical în timpul
redării poveştii.
o Dezvoltarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.

Categorii de activități de învățare:ADP+ALA1 +DLC + DOS2 + ALA2

Forma de realizare: activitate integrată


ADP

Întâlnirea de
dimineaţă

Artă Ştiinţă Construcţii


”Mijloace de „Rezolvă „Garaj, hangar şi
transport” labirintul” port”

DLC DOS2
”Călătorim cu
”Eu spun una, tu ”Daruri pentru
Scooby-Doo”
spui multe” Scooby-Doo”
ADP + ALA1 +DLC+
DOS2 + ALA2

ALA2

Joc distractiv

„Raliul”
Obiective operaționale:

ADE

O1: -să denumească un obiect sau mai multe obiecte în funcţie de imaginea de pe
jeton (mijloace de transport şi locomoţie);

O2: -să folosească corect formele de singular şi de plural ale substantivelor, după
modelul educatoarei;

O3:-să alcătuiască propoziţii simple, folosind cuvintele date;

O4: -să lipească imaginile pe suprafaţa dată mânuind corect materialele de lucru;

ALA

O5:-să coloreze imaginile, respectând conturul;

O6: -să realizeze garaje, hangare, porturi, prin îmbinarea pieselor existente;

O7: -să rezolve corect labirintul, respectând cerinţa dată.

Strategii didactice:

a) Metode și procedee didactice: conversația, povestirea, explicația,


demonstrația, exercițiul, turul galeriei
b) Mijloace și materiale didactice:.

Forme de organizare a activității: frontală şi individuală


SCENARIUL ZILEI

I. ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:

Activitatea se desfăşoară în sala de grupă, în faţa panoului destinat întâlnirii


de dimineaţă. Copiii sunt chemaţi la întâlnirea de dimineaţă prin cântecul:
„Veveriţele s-au trezit, Bună dimineaţa!”

Salutul: Copiii formează un cerc şi interpretează în cor versurile :

„În fiecare dimineaţă,/S-avem gândul bun pe faţă...” (Copiii execută şi mişcările


corespunzătoare). Salutul porneşte de la educatoare şi se transmite printr-o
strângere de mână. Salutul se propagă în sens circular, din stânga spre dreapta.
Copiii se salută pe rând , adresându-se colegului cu simpatie. Fiecare salut
primeşte un răspuns.

Prezenţa: Câte Veveriţe nu călătoresc azi cu noi?Un copil va spune cine nu


este prezent astăzi la grădiniţă.

Calendarul naturii: “ Este potrivită ziua de astăzi pentru călătorie?” Se vor


stabili împreună, cu ajutorul unor întrebări ajutătoare, ziua, starea vremii,
anotimpul, îmbrăcămintea adecvată anotimpului. Calendarul naturii va fi completat
de câtre copii, cu ajutorul pieselor componente.

Împărtăşirea cu ceilalţi: Se face prin desfăşurarea unui joc „Jucăria


curioasă” pentru a afla „Cu ce ne place să călătorim?”

II. Captarea atenţiei

Noutatea zilei: Prezentarea lui Scooby-Doo în calitate de musafir ce doreşte să


înveţe de la copii cât mai multe lucruri despre mijloacele de transport, pentru că va
pleca într-o călătorie în jurul Pământului.

III. Anunţarea temei şi a obiectivelor activităţii


Copiii sunt anunţaţi că astăzi au un musafir important , pe Scooby-Doo care îi
roagă să-l ajute să descopere cât mai multe lucruri despre miloacele de transport şi
de aceea, copiii au primit de la el „Cutia surprizelor” în care se găsesc mai multe
lucruri care vor fi de ajutor la activitate.
IV. Dirijarea învăţării
Copiii primesc un coşuleţ cu ecusoane cu mijloace de transport.
Copii extrag câte un ecuson din coşuleţ şi îl prind în piept.Astfel se formează trei
grupe: grupa şoferilor de maşini, grupa piloţilor de avioane, şi grupa marinarilor
de pe vapoare.
Se prezintă centrele de interes deschise

Artă: „Grupa şoferilor de maşini”


„Colorează mijlocul de transport”
Copiii au de colorat în contur imaginile date pentru realizarea temei;
Constructii: „Grupa piloţilor de avioane”

,,Garaj, hangar şi port”

Preşcolarii trebuie să îmbine cuburile pentru a realiza un garaj pentru masini, un


hangar pentru avioane şi un port pentru vapoare.

Ştiinţă:„Grupa marinarilor de pe vapoare ”

„Rezolvă labirintul”

Copiii trebuie să îl ajute pe avion să ajungă la nori, ajută marinarul să ajungă la


vapor şi ajută maşina să ajungă la semafor.

Fiecare grupă prezintă rezultatele activităţii desfăşurate prin metoda „Turul galeriei
„ Iar aprecierile se fac prin metoda „ Veniţi, povestiţi,aplaudaţi”
Tranziţie: „Bat din palme clap-clap-clap”

Copiii vor merge către centrele de interes aşa cum au fost grupaţi şi se apucă de
lucru.După ce au terminat de lucrat, fiecare grupă va merge pe la fiecare centru de
interes realizând „Turul galeriei”.Aici, prin metoda ,,Veniţi, povestiţi, aplaudaţi!”,
copiii vor face aprecieri asupra rezultatele muncii colegilor lor.

Tranziţia la activităţile pe domenii experienţiale se realizează prin interpretarea


cântecului „“Trenul Şu-cu-tu-cu”
(ADE)Activitatea pe domenii experienţiale :
DLC-„Eu spun una, tu spui multe”-joc didactic
Li se reaminteşte copiilor despre Scooby-Doo care pleacă într-o călătorie în
întreaga lume împreună cu prietenii săi.Totuşi,el nu ştie de câte mijloace de
transport are nevoie şi îi roagă pe copii să-l ajute .” De aceea, vom juca un joc
numit „Eu spun una ,tu spui mai multe”, în urma căruia voi veţi denumi cât mai
multe mijloace de transport pe care le-aţi învăţat, veţi spune dacă e un singur
mijloc de transport sau dacă sunt mai multe, veţi spune pe unde călătoresc- ce fel
de mijloace de transport sunt şi veţi alcătui propoziţii cu ajutorul acestora.”
a) Explicarea regulilor de joc:
-copilul selectat alege un jeton şi spune dacă în imagine se află un mijloc de
transport sau mai multe şi aşează jetonul pe panou;
- copilul selectat poate numi un alt copil care să spună în locul lui răspunsul corect
dacă el nu-l ştie ;
- copiii alcătuiesc propoziţii cu milocul de transport numit ;
-copiii îşi aşteaptă rândul la joc.
b) Jocul de probă:
Se invită un copil care va extrage un jeton din cutie, va denumi mijlocul/
mijloacele de transport descoperit/descoperite, în funcţie de jetonul extras.
c) Desfăşurarea jocului
Varianta I
Din Cutia surprizelor, copii extrag câte un jeton, vor spune dacă e unul sau mai
multe şi îl vor aşeza pe un panou care este împărţit în două. În prima parte a
panoului copiii vor aşeza imaginea cu un singur mijloc de transport, în spaţiul
celălalt vor aşeza imaginea cu mai multe mijloace de transport. Copii vor participa
la joc, fiind selectaţi prin metoda „Moşul cu pălărie”. Se fac aprecieri .
Varianta II
Din cutia surprizelor se scot imagini pe spatele cărora sunt lipite ghicitori.Se
citeşte ghicitoarea şi un copil este numit să răspundă. Dacă răspunsul este
corect,acesta va spune forma de plural al mijlocului de transport ghicit.
Se interpretează cântecul „Avionul”
- copiii care răspund corect sunt încurajaţi şi stimulaţi;
Varianta III
Se scoate a doua surpriză. Surpriza este „Mingea călătoare ce trece de la un copil
la altul recitându-se versurile „Mingea călătoreşte şi la … se opreşte” şi copilul
care are mingea în mână va răspunde la întrebarea „Eu spun un…, tu spui mai
multe…”. La întrebarea:’’ Ce ştii despre....” copilul formulează o propoziţie simplă
despre mijlocul de transport .Copiii care nu ştiu răspunsuri vor fi ajutaţi de colegi.
Jocul se reia de câteva ori.
Prin tranziţia,,Avion cu motor” copiii se deplasează către măsuţe unde iarăşi se
vor împărţi pe grupe conform ecusoanelor din piept.
V. Asigurarea retenţiei şi a transferului
DOS (Activitate practică)- „Daruri pentru Scooby-Doo”

La prima masă, Grupa şoferilor de maşini va realiza un blazon cu cele mai


importante mijloace de transport terestre, la masa 2 , Grupa piloţilor avioanelor va
realiza Blazonul mijloacelor de transport aeriene iar la masa 3, Grupa marinarilor
de pe vapoare va realiza Blazonul mijloacelor de transport maritime. Blazoanele
vor fi realizate prin lipirea imaginilor, realizându-se trei lucrări colective :”Daruri
pentru Scooby-Doo”.
Se scoate din „Cutia surprizelor” un plic în care sunt imaginile de lipit
amestecate.Fiecare grupă este invitată pe rând, să-şi aleagă imaginile
corespunzătoare , conform ecusonului grupei.
Copiii intuiesc materialele de pe măsuţe, le explic ce au de făcut şi le reamintesc
faptul că aceste blazoane vor fi dăruite lui Scooby-Doo pentru a-l ajuta în călătoria
sa.
Se execută exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii prin cântecul „Ne
jucăm, ne jucăm”.
În urma urării „spor la treabă”, copiii se apucă de lucru sub îndrumarea mea.
Toate blazoanele vor fi afişate pe panouri, copiii fac „Turul galeriei” şi apreciază
modul în care au lucrat colegii lor şi Blazonul realizat.Totodată se denumesc
mijloacele de transport lipite, dacă sunt câte unul sau mai multe.Se recită poezia
„Mijloacele de transport”

VI. Încheierea activităţii


Copiii vor primi mulţumiri din partea lui Scooby-Doo şi stimulente Zâmbărici

ALA2-„Raliul”
Copiii sunt deja împărţiţi în trei grupe: şoferi ,piloţi,marinari. Fiecare copil trebuie
să ştie din ce grupă face parte. Se aşează scăunelele sub formă de cerc şi copiii se
aşează pe ele, câte unul din fiecare echipă alternativ. La semnalul educatoarei
“Avioanele ,maşinile şi vapoarele la plimbare” categoriile de mijloace de transport
pleacă la plimbare, copiii trebuind să-şi schimbe locul între ei. La fluierul
educatoarei se porneşte raliul, toţi copiii aleargă imitând mijlocul de transport pe
care îl reprezintă. În acest timp, educatoarea ia un scăunel de la cerc. La al doilea
fluier, copiii se reaşează pe scăunele. Copilul rămas fără scăunel iese din joc. Se
continuă jocul până ce rămâne un singur copil pe săunel. Câştigătorul primeşte o
recompensă.

S-ar putea să vă placă și