Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:

UNITATEA DE PRACTICĂ:

EDUCATOARE/PROF. I:

PROPUNĂTOARE:

TEMA ANUALĂ: Când/ cum şi de ce se întâmplă?

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Jocurile copiilor iarna”

DOMENIUL EXPERIENŢIAL: DŞ

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică

TEMA ACTIVITĂŢII: Jocul „Cine ştie, răspunde!”

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă

OBIECTIV FUNDAMENTAL: Să formeze mulţimi de elemente după anumite criterii


cerute

OBIECTIVE CADRU:

- Dezvoltarea capacităţii de a întelege şi utiliza numere, cifre întrebuinţând un


vocabular adecvat;
- Dezvoltarea operaţiilor intelectuale prematematice;
- Dezvoltarea capacităţii de rezolvare de situaţii problematice, prin achiziţia de
strategii adecvate.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

- Să-şi consolideze deprinderile de triere şi grupare a elementelor unei mulţimi,


având drept criteriu cantitatea;
- să-şi consolideze cunoştinţele privind alcătuirea de grupe, recunoaşterea şi
numirea unor proprietăţi comune;
- să utilizeze un limbaj matematic corespunzător.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

● O1 – să raporteze conştient numărul la cantitate, respectiv cifra la număr;


● O2 – să compare mulţimile de obiecte (căsuţă, oameni de zăpadă, săniuţe,
copiii şi fulguşori de zăpadă), folosind expresiile: „multe/ puţine”, „ tot
atâtea”;
● O3 – să observe modificările făcute (luarea unui element dintr- o mulţime)
pentru a putea compara corect mulţimile;
● O4 – să constituie, mulţimi de obiecte, după felul acestora (copii, săniuţe etc.);
● O5 – să compare mulţimile (săniuţe, copii etc.);
● O6 – să motiveze afirmaţiile făcute;
● O7 – să rezolve corect sarcina fişei de evaluare.

SARCINA DIDACTICĂ: recunoaşterea, denumirea şi gruparea mulţimilor.

REGULILE JOCULUI: copiii numiţi de către educatoare sau de către colegii lor,
grupează imaginile date după criteriul cerut. Denumesc grupele formate, le aşează la
panou/tabla magnetică.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, întrecerea, închiderea şi deschiderea ochilor, aplauze.

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, observaţia, explicaţia,


demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, brainstorming- ul în grup.

MIJLOACE DIDACTICE: casuţă, săniuţe, oameni de zăpadă, fulgişori, copii decupaţi


din hârtie cartonată, fişe matematice individuale, creioane colorate, flanenograf, tablă
magnetică, recompense, etc.

FORME ŞI METODE DE EVALUARE: evaluarea curentă, chestionare orală,


apreciere verbală, evaluare scrisă.
FORMA DE ORGANIZARE: frontală, individuală.

BIBLIOGRAFIE: „Metodica predării instructiv - educative în grădiniţă”

„ Jocuri didactice matematice” de Aurelia Ana şi Smaranda Maria


Cioflica, Editura Emia, Deva, 2000.
Desfăşurarea activităţii
Desfăşurarea activităţii Activitatea propunătoarei Activitatea copiilor
1. Moment organizatoric - Voi stabili climatul necesar desfăşurării
activităţii;
- Voi pregăti materialele pentru activitate;
- Copiii se aşează la măsuţe
- Voi aranja copiii la măsuţe pe scăunele.
pe scăunele.

2. Captarea atenţiei Le voi spune copiilor că m-am întâlnit cu


Zâna Iarnă, care mi-a dat să le arăt ceva...
Le voi aduce copiilor o înregistrare video - Copii ascultă cu atenţie
şi audio cu Zâna Iarna: „Bine aţi venit în mesajul de la Zâna Iarnă.
lumea zăpezilor! Sunt bucuroasă să ştiu că
atâţia copiii minunaţi au ajuns în lumea mea.
Să ştiţi că oricine vine la mine nu pleacă cu
mâna goală. Pentru a vă bucura de surprizele
mele va trebuii să depăşiţi probele la care veţi
fi supuşi în timpul acestei activităţi de astăzi.”

3. Anunţarea titlului - Astăzi, noi ne vom juca, în cadrul activităţii - Doi, trei copii repetă titlul
jocului şi a obiectivelor matematice, jocul „Cine ştie, răspunde!” jocului pentru fixare.
- Va trebui să formaţi mulţimi de obiecte, să
le comparaţi, să identificaţi numărul
obiectelor şi să asociaţi cifra corespunzătoare
numărului de obiecte. Dacă Zâna Iarnă va fi
mulţumită de comortamentul vostru şi de
răspunsurile date în timpul activităţii la
sfârşitul activităţii veţi fi recompensaţi de
aceasta.

4. Explicarea şi Explic şi demonstrez modul de


demonstrarea jocului desfăşurare al jocului:
jocului - „Un copil ales de mine va veni la mine Ascultă indicaţile date de
şi va alege un plic, va spune ce cifră propunătoare.
este scrisă pe plic. Apoi va identifica
ce se află în plic (de exemplu în plicul
1 – o căsuţă). Apoi un alt coleg va
aşeza la tabla magnetică elementele
mulţimii şi un alt copil va asocia cifra
corespunzătoare mulţimii.
1-2 copii repetă regulile jocului. Unu, doi copii repetă
regulile jocului pentru
fixare.
Se execută jocul de probă pentru a se
5. Jocul de probă vedea dacă au fost înţelese şi reţinute regulile
acestuia:
- „Un copil ales de mine va veni la mine Execută jocul de probă.
şi va alege un plic din coşul Zânei
Iarna, va spune ce cifră este pe el şi
apoi va spune ce se află în plic. Un alt
copil va expune la tabla magnetică
elementele mulţimii şi un alt copil va
expune cifra corespunzătoare
numărului de elemente ale mulţimii.”

6. Executarea propriu-zisă - Sunt sigură că o veţi mulţumi pe zână,


a jocului de către copii iar voi vă veţi bucura de surprizele
pregătite de aceasta.
- Să descoperim probele pe care trebuie
să le rezolvăm, pentru că nu este timp
de pierdut!
- Ce observaţi că se află în coşul zânei? ...nişte pliculeţe.
- Câte pliculeţe sunt? ... 5 pliculeţe.
- Ce este scris pe fiecare plic? ...cifrele de la 1 la 5.
- Sunteţi curioşi să aflaţi ce se află în ....daaaa.
pliculeţe?
- Haideţi să le desfacem!
- Ce este în primul plic? ... o căsuţă.
- Ce formează această căsuţă? ... o mulţime.
- Câte elemente are această mulţime? ...un element.
Un copil va expune la tabla magnetică
elementele mulţimii.
- Ce cifră asociem mulţimii cu un ...cifra unu.
singur element?
Un alt copil va expune la tabla magnetică
cifra corespunzătoare numărului de elemente
al mulţimii. ...doi oameni de zăpadă.
- Ce se află în al doilea plic? ...mulţimea oamenilor de
- Ce formează cei doi oameni de zăpadă.
zăpadă? ... două elemente.
- Câte elemente are această mulţime?
Un copil va expune la tabla magnetică
elementele mulţimii. ...cifra doi.
- Ce cifră îi corespunde acestei
mulţimi?
Un alt copil va expune la tabla magnetică
cifra corespunzătoare numărului de elemente
al mulţimii.
- Cum este numărul oamenilor de ...mai mare pentru că
zăpadă faţă de numărul căsuţei? De numărul oamenilor de
ce? zăpadă este cu unu mai
mare faţă de numarul
căsuţei.
- Dar numărul căsuţelor faţă de numărul ...mai mic.
oamenilor de zăpadă?
- Le cer copiilor să închidă ochii, între timp
voi lua un element din mulţimea omuleţilor de
zăpadă, iar la semnalul meu (bătaie din
palme) vor deschide ochii.
- Ce puteţi spune despre cele două mulţimi? ... că au tot atâtea elemente.
- Ce se află în al treilea pliculeţ? ...trei săniuţe.
- Ce formează săniuţele? ...mulţimea săniuţelor.
- Câte elemente are această mulţime? ...trei elemente.
Un copil va expune la tabla magnetică
elementele mulţimii.
- Ce cifră îi asociem mulţimii săniuţelor? ...cifra trei.
Un alt copil va expune la tabla magnetică
cifra corespunzătoare numărului de elemente
al mulţimii.
- Ce se află în al patrulea pliculeţ? ...patru copii.
- Ce formează cei patru copii? ...mulţimea copiilor.
- Câte elemente are mulţimea copiilor? ...patru elemente.
Un copil va expune la tabla magnetică
elementele mulţimii.
- Ce cifră îi asociem mulţimii copiilor? ...cifra patru.
Un alt copil va expune la tabla magnetică
cifra corespunzătoare numărului de elemente
al mulţimii.
- Ce se află în ultimul pliculeţ? ...fulgi de zăpadă.
- Ce formează fulgi de zăpadă? ...mulţimea fulgilor de
zăpadă.
- Câte elemete are mulţimea fulgilor de
zăpadă? ...cinci elemente.
Un copil va expune la tabla magnetică
elementele mulţimii.
- Ce cifră îi asociem mulţimii fulgilor de ...cifra cinci.
zăpadă?
Un alt copil va expune la tabla magnetică
cifra corespunzătoare numărului de elemente
al mulţimii.
Se compară mulţimea fulgilor de zăpadă
cu celelalte mulţimi.
7. Complicarea jocului Mă bucur că aţi trecut cu bine peste
această probă, dar Zâna mai are pregătite
pentru voi câteva probe.
Voi scoate din coşul Zânei un pliculeţ în
care se află cinci săniuţe şi cinci copii şi două
bucăţi de carton pe care sunt desenate două
derdeluşuri .
- Ce mulţimi credeţi că se pot forma ? ...mulţimea copiilor şi
mulţimea săniuţelor.
Un copil va forma/va expune la tabla
magnetică pe un derdeluş mulţimea copiilor şi
un alt copil va forma/va expune mulţimea
săniuţelor pe celălalt derdeluş.
- Câte elemete are mulţimea săniuţelor? ...cinci elemente.
- Ce cifra îi asociem mulţimii ...cifra cinci.
săniuţelor?
- Câte elemente are mulţimea copiilor? ...cinci elemente.
- Câte elemente are mulţimea săniuţelor ...tot atâtea elemente.
faţă de mulţimea copiilor?
- Dacă luăm un element din mulţimea ...mai mic.
săniuţelor, cum este numărul
săniuţelor faţă de numărul copiilor?
- Dar numarul copiilor, faţă de numărul ...mai mare.
săniuţelor?
- Dacă luăm un element din mulţimea ...au tot atâtea elemente.
copiilor, ce putem spune despre cele
două mulţimi?
- Dacă luăm două elemente din
mulţimea copiilor şi le punem pe ...mai mic.
derdeluş, cum va fi numărul copiilor
faţă de numărul săniuţelor?
- Dacă luăm o săniuţă, cum va fi ...mai mare.
numărul săniuţelor faţă de numărul
copiilor?
- Luăm un element din mulţimea
copiilor şi două elemente din
mulţimea săniuţelor şi le punem pe
derdeluş. Ce puteţi spune despre cele ...au tot atâtea elemente.
două mulţimi?
- Luăm un element din mulţimea
săniuţelor, cum este numărul copiilor
faţă de numărul săniuţelor? ...mai mare.
- Dar numărul săniuţelor faţă de
numărul copiilor? ...mai mic.
8. Asigurarea retenţiei şi a - Ce joc ne-am jucat noi astăzi la activitatea ... „Cine ştie,răspunde!”
transferul matematică?
- Cum ne-am jucat? ... am format mulţimi de
elemente, le-am comparat şi
am asociat cifra
corespunzătoare nimărului
de elemente fiecărei
mulţimi.

9. Evaluarea activităţii Dragii mei aţi reuşit să treceţi cu bine şi


peste această probă, dar pentru că Zâna vrea
să fie sigură că meritaţi surprizele pregătite vă
cere să rezolvaţi şi ultima probă: fiecare copil
primeste câte o fişă de evaluare.
- Ce observaţi pe această fişă? ...norişori.
- Ce se află pe fiecare nor? ...o cifră.
- Voi va trebuii să desenaţi sub fiecare Copiii rezolvă individual
norişor atâţia fugi de zăpadă câţi sarcinile fişei de evaluare.
indică cifra.

8. Încheirea activităţii Sunt foarte mulţumită că aţi reuşit să


treceţi cu bine peste încercările la care v-am
supus, vă felicit şi consider că meritaţi
surprizele pregătite de Zâna Iarnă.
Împart copilor recompense trimise de
Zâna Iarnă. Primesc recompensa.

S-ar putea să vă placă și