Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Unitatea de învãţãmânt: Şcoala Gimnazială nr. 1 Dobrin


Profesor: Varga Istvan Attila
Clasa: a VIII-a
Data: 19-20 XII 2017
Unitatea de învãţare: SOCIETATEA ROMÂNESCĂ ÎNTRE TRADIŢIE ŞI MODERNITATE
Lecţia: Regimul habsburgic şi mişcarea de emancipare politico-socială în Transilvania;
Tipul lecţiei: mixtã
Competenţe generale:
1 şi 2
Competenţe specifice:
2.1., 3.2. şi 3.1.
Obiective operaţionale:

 Cognitive

O1: Definirea unor concepte


O2: Identificarea de termeni, relaţii, procese
O3: Ierarhizarea unor relaţii, fenomene

 Formative:

O7: Interpretarea datelor referitoare expansiunea austoriei şi modul de acaparare al


autonomiei Transilvaniei în cadrul imperiului Habsburgic;

 Atitudinale:

O11: Formularea aprecierilor obiective despre rolul imperiului Habsburgic în dezvoltarea


Transilvaniei;

Evaluarea : formative-ameliorativã
Obiective ale evaluãrii

 Cognitive:

o Oe1: să operaze cu noţiunile şi conceptele: (din lecția de zi- care sunt prevăzute în programă
și cu cele verificate din lecția anterioară)
 Formative:

Oe3: să formuleze puncte de vedere argumentate despre/ cu privire la efectele unor


evenimente din trecut asupra prezentului;

Atitudinale:

Oe4: să manifeste o atitudine de înţelegere a rolului istoriei ca predicţie a schimbărilor prin


raportare la contemporaneitate
Oe5: să înţeleagă că trecutul are influenţă continua asupra prezentului şi deci a viitorului. La
fel cum şi prezentul are şi va avea efect asupra viitorului

Valori şi atitudini vizate:

- Gândire critică şi flexibilă


- Relaţionare pozitivă cu ceilalţi

Strategii: inductiv-deductivă,

explicativ-conversativă

Metode:

Expozitiv-euristice:

M1-expunerea;
M2- explicaţia,
M3-conversaţia euristică

Interactive:

M4-învăţarea prin descoperire


M5-comparaţia
M6- lucru cu harta şi textul istoric

Instrumente de evaluare: verificarea frontală, observarea sistematică a activităţii şi


comportamentului elevilor, fişă de lucru

Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală

Resurse:
- Umane- clasa a VIII-a
- De timp- 50’(timp real 25 min)
- Materiale:
oficiale- m1: Programa şcolarã
-m2: Macroproiectarea didacticã
- Manuale:
- izvoare narative:

Demers didactic

Secvenţele Conţinut Obiective Activitatea profesorului Activitate Re Res Evaluar


didactice uri vizate operaţion a elevului s. . e
ale M Pro
at c
Moment -absenţe -rãspund
organizatoric -organizeazã materialele şi cerinţelor
clasa -pregãtesc
-creeazã un climat materialel
cooperant e
solicitate
-se aşeazã
la locurile
indicate

Reactualizarea -noţiuni, obiectivel -solicitã opinii despre - frontalã


cunoştinţelor/eva e importanţa conţinuturilor elaboreazã
UMANIS
luare evaluãrii studiate rãspunsuri obs.
M;
-subliniazã ideea de sistemat
- progres a romanizării icã
manuscris poporului autohton, prin
e, tipar, adaptarea limbii latine şi a
cărţi, culturii romane +
cărturari, influneţele primite de la
artă, stil, popoarele migratoare;
etc. -accentueazã algoritmul
cauzã efect a romanizării +
– migrare – adoptarea unor
conţinutur noi caracteristici;
i
-evalueazã rãspunsurile
-datarea -mediazã opiniile
umanismu
lui;
-
prezentare
a artelor

Evocare Titlul -noteazã pe tablã titlul


lecţiei lecţiei -noteazã
Regimul -vor afla despre, în caiete
habsburg expansiunea imperiului titlul
ic şi Habsburgic şi evoluţia lecţiei
mişcarea politică economică şi
de culturală a Transilvaniei
emancipa
re
politico-
socială în
Transilva
nia

Dobândirea de -titlul concepte+ -Asigurã: -definesc -fişe de


noi cunoştinţe lecţiei ob a) cunoaşterea/receptarea/î valorificâ lucru
Regimul evaluarii nvãţarea nd
habsburg -defineşte achiziţii exerciţi
ic şi -investigheazã aanteriaor ul
mişcarea -identificã şi ierarhizeazã e
de -identifica, enumerã, - obs
emancipa formuleazã investighe sistemat
re b) înţelegerea noilor azã icã
politico- conţinuturi sursele
socială în -explicã -identificã verificar
Transilva -interpreteazã , - e
nia demonstreazã demonstre frontala
c) analiza azã prin orala
-identificã, analizeazã, prezentare
-noţiuni,
-comparã, deduce a
Imperiul d) sinteza rezultatelo
Habsburgi -formuleazã r
c, -relateazã, proiecteazã, investigaţi
expansiun d) Aplicarea ei
e, - solicita elevilor exemple -explicã
cucerire, cu privire la efectul venirii pe baza
etc.; maghiarilor asupra vieţii algoritmul
lor cotidiene. ui cauzã
– efect
conţinutur -
i interpretea
- zã oferind
expansiun argumente
ea -
imperiului interpretea
Habsburgi zã
c, prin formulând
victoria opinii
asupra -comparã
turcilor;
-cucerirea
ungariei şi
îndreptare
a atenţiei
spre
Transilvan
ia;
-situaţia
Transilvan
iei intre
anii 1691-
1711;
Evaluarea -Analizeazã critic, laudã, -se
ierarhizeazã, raporteazã
decide/noteazã la
aprecieri

S-ar putea să vă placă și