Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Disciplina : Logopedie

Timpul : 30 minute

Tipul activității : Individuală

Subiect : Exersarea pronunției corecte a sunetelor ”j” și ”ș” în diferite structuri verbale, în baza activităților logopedice.

Competențe : Formarea şi dezvoltarea capacităţii de exprimare orală corectă.

Obiective de referință :

 Aspect fonetic :
- Exersarea pronunției clare și corecte a sunetelor ”j” și ”ș” în silabe și cuvinte
- Identificarea sunetelor ”j” și ”ș” în cuvânte
- Dezvoltarea pecepției fonematice a sunetelor ”j-ș”
 Aspect lexical : Îmbogățirea vocabularului
 Vorbirea coerentă : Dezvoltarea abilităților de a asculta și a reproduce consecutiv cele audiate.

Obiective operaționale:

 Cognitiv :
- Articularea corectă a sunetelor ”j” și ”ș” în diferite structuri verbale;
- Diferențierea auditivă a sunetelor ”j” și ”ș”;
- Utilizarea unei respirații verbale corecte, precum și a intonației, în timpul conversației;
- Alcătuirea propozițiilor simple.

 Afectiv :
- Manifestarea interesului față de activitate prin concentrare și implicare activă în sarcinile propuse.
 Psihomotor :
- Dezvoltarea motricității fine și a celei grosiere;

Metode : conversația, demonstrația articulatorie, explicația, exercițiul, observația, jocul didactic, analiza fonetică a cuvântului

Resurse materiale : Cartele pentru diferențierea sunetelor ”j” și ”ș”, fișe de lucru, creioane, laptop.

Etapele activității Activitatea logopedului și a copiilor Strategii didactice


Evocarea Copilul se familiarizează cu cabinetul, se stabilește un Conversația
Captarea atenției climat psiho-afectiv optim. Imitația
Logopedul împreună cu copilul privesc și apoi cântă
cântecul-poezie ”Iepuraș coconaș”:
Iepuraș coconaș
A fugit peste imaș
Și s-a dus colo sus
Într-o tufă s-a ascuns
Dar Dulău, câine rău
L-a gonit din cuibul său
Și-a plecat speriat
În cel codru-ntunecat!

Logopedul prezintă imaginea unui iepuraș, copilul face


cunoștință cu acesta și ascultă ”obiectivele” pe care
urmează să le îndeplinească împreună cu logopedul:
Anuntarea ” Pentru a învăţa să vorbim corect, astăzi o să pronunţăm
obiectivelor lectiei. silabe şi cuvinte în care se găseşte sunetele ”j” și ”ș”.
Pentru aceasta trebuie să exersăm în fața oglinzii, hai să
începem!”.

Reactualizarea Se realizează câteva exerciţii şi jocuri pentru dezvoltarea Conversația


cunoştinţelor limbii: Demonstrația articulatorie
anterior învăţate - limba scoasă – vârful în sus şi jos, mișcări stânga -
dreapta, rotiri în sensul acelor şi invers (+ imitarea
linsului pe buze al pisicii,);
- limba in gura – bombonica, mişcarea sus-jos,
stânga-dreapta (+ imitarea plescăitului, ştergerea
dinţilor pe afară şi pe dinăuntru cu limba);
-limba săgeată - scoaterea şi introducerea acesteia în
aparatul articulator.

Se realizează câteva exerciţii şi jocuri pentru dezvoltarea


musculaturii obrajilor și buzelor:
- broscuța
- mângâierea obrajilor
- soare – nori
- ţuguierea buzelor (pupatul)
- iepuraşul (sugerea colţurilor gurii spre interiorul gurii)

Se realizează câteva exerciţii şi jocuri pentru respirație:


- mirosim floarea, suflăm pana
- umflarea baloanelor
- exerciții de susţinere a ritmului respirator în timpul
efectuării anumitor mişcări.

Prezentarea Logopedul explică și demonstrază prin exemplu propriu


continutului copilului :
învăţării şi dirijarea Emisia corectă a sunetul ”Ș”:
învăţării. Consoana surdă "Ş" se emite corect prin rotunjirea
buzelor; limba capătă o formă de cupă, fiind puţin
încordată; vârful ei este uşor ridicat, dar fără să acopere
spaţiul dintre dinţi; la expulzarea aerului se produce o
rezonanţă zgomotoasă; colţurile buzelor sunt strânse în
faţă. Jetul de aer care este expulzat este cald, comparativ
cu pronunţia lui „S”. Copilu ține dosul mâinii în dreptul
gurii, fără a o atinge, pentru a simţi aerul cald. Poate să
ţină mâna în dreptul gurii logopedului când îl emiteţi pe
„Ş” şi apoi în dreptul propriei lui guri.

Emisia corectă a sunetul ”J”:


Sunetul “J” se obţine în aceeaşi manieră ca sunetul “Ş”, Demonstrația articulatorie
cu conştientizarea vibraţiei laringiene. El se emite corect Imitația
prin rotunjirea buzelor; limba capătă o formă de cupă, Exercițiul
fiind puţin încordată; vârful ei este uşor ridicat, dar fără să
acopere spaţiul dintre dinţi. Copilul ţine mâna pe gâtul
logopedului şi apoi pe al lui pentru a simţi vibraţia.

Logopedul explică copilului pe înțelesul lui (Ținem


buzele rotunjite, dinții nu îi apropiem foarte mult, aerul
pe care îl lăsăm să iasă este unul cald)
Demonstează în fața oglinzii logopedice poziția corectă
Obţinerea
de articulație; copilul va simți aerul cald la emisia
performanţei.
sunetului Ș punând mâna în fața gurii și vibrația corzilor
la emisia sunetului J punând mâna pe gât; după
Demonstrația articulatorie
demonstratie, copilul va realiza împreună cu logopedul
Imitația
emiterea corectă a sunetelor ”j” și ”ș”, copilul va exersa
Exercițiul
emiterea independenta a sunetelor, în șoaptă, urmând ca
intensitatea vocii și durata sunetului să crească treptat.
Copilul va repeta independent sunetele, fiind corectat de
câte ori este nevoie.

Logopedul propune un joc :


Să imităm diverse sunete din natură care conțin sunetul Ș:
Evaluarea Conversația
-alungatul păsărilor șșșșșșșș
performanţei. -mersul bătrânilor hâșșșș hâșșșșș Demonstrația articulatorie
-liniște în clasă șșșșșșșșt
Imitația
-dăm palme jjjjjjap
-zborul avionului jjjjjjjjj Exercițiu de pronunțare
-bate vântul vâjjjjjj vâjjjjjjj

Logopedul invită copilul să folosească baghetele de pe Joc didactic


masă, cea verde să o ridice pentru când va auzi sunetul
”j” , iar cea roșie să o ridice cand v-a auzi sunetul ”ș”:
șarpe, șapte, șapcă, șofer,așa, deși, trișa, ușa, coș, naș,
moș, cocoș;
jaf, jar, jos, jur, joi, bujor, cojoc, coaja, grijă, ruj, etaj,
curaj.

Copilul va primi o fișă de lucru pentru a găsi poziția Analiza fonetică a cuvântului
sunetelor ”j” și ”ș” în cuvintele propuse în imagini.

Logopedul roagă copilul să facă aprecieri asupra modului


de desfăşurare a activităţii. Îi mulțumește copilului pentru
Încheierea Conversația
participare.
activității

S-ar putea să vă placă și