Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data:
Clasa: a VIII a
Obiectul: Geografia României
Propunator: Badea Teodora Isabela
Scoala:
Aria curriculară: Om şi societate
Subiectul: Podişul Moldovei
Unitatea de învăţare:Unităţile de relief
Categoria de lecţie: comunicarea şi însuşirea noilor cunoştinţe

Varianta: lecţie de formare de deprinderi de activitate intelectuală


Varianta: lecţie de predare-învăţare cu ajutorul unui program computerizat;

Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii, toţi elevii vor fi capabili:


Cognitive:
O.1. să descrie ,utilizând imagini din Podişul Moldovei,aspectele de relief specifice
podişului;
O.2 .să definească în cuvinte proprii noţiunea de podiş;
O.3. să precizeze limitele Podişului Moldovei utilizând harta fizică de pe ecran;
O.4 .să descrie ,utilizând softul educaţional A.E.L.,fenomene geografice specifice
reliefului de podiş;
O.5. să identifice caractere specifice de relief ale podişului în simulările
computerizate (relief petrografic-alunecări de teren,relief monoclinal-cueste);
O.6 . să rezolve probleme geografice prezentate în aplicaţii;
O.7 . să completeze corespunzător itemiii testului de evaluare;

Metodologice:
O.1 să localizeze pe hartă denumiri geografice în contextul diferitelor ierarhii;
O.2 să manifeste interes pentru cunoaşterea particularităţilor Podişul Moldovei, prin
participare activă şi conştientă la activitate;

Nivel iniţial: elevii stăpânesc algoritmul de analiză geografică a unei unităţi de relief;

Strategia didactică:
 conversativ-explicativ-exersativă cu elemente de comparaţie,problematizare;

Resurse procedurale:

centrate pe acţiunea profesorului:


explicaţia; expunerea;
centrate pe activitatea elevilor:
 conversaţia euristică;
 observarea dirijată ;
 lucrul cu harta;
 problematizarea;
 descoperirea;
 instruirea asistată pe calculator (A.E.L.);

centrate pe acţiune :
 exerciţiul geografic; lucrul cu harta;

Procedee: munca cu manualul:


cartea;
folosirea tablei;

Resurse materiale:
o grafice:
 imagini soft educaţional;
 atlase scolare;
 harta fizică a României;
 desene schematice;
 simulări computerizate;

o tehnice:calculatorul
o de raţionalizare a timpului didactic:fişe de evaluare;

Organizare: frontală; individuală; pe grupe;

Evaluare:Ce dovezi există că elevii au învăţat lecţia:


A.De conţinut:răspunsurile la întrebările orale,rezolvarea itemilor din test;
B.De utilizare a operaţiilor gândirii:analiza şi comparaţia după anumite criterii a
componentelor hidrografiei ,identificarea unor elemente pe hartă;

Bibliografie:

Cucoş ,C-tin- ,,Psihopedagogie pentru examenele de definitivare


în învăţământ şi grade didactice”, Ed. ,,Polirom”, Iaşi, 1998.
Dulamă,Maria Eliza- ,, Modelul învăţării depline a geografiei”,
Ed.Clussium,Cluj- Napoca,2004.
Ilinca, Nicolae - ,,Didactica Geografiei” , Ed.,,Corint”, Bucureşti, 2000.
Mândruţ,Octavian – Geografie – manual pentru clasa a VIII a ,
Ed. ,,Corint”,Bucureşti, 2004 .
*** Curriculum naţional –programele pentru clasele V-VIII
Aria curriculară -,,Om şi societate”
M .E .N Buc. ,1999.
Desfăşurarea activităţii:
Eveniment
Nr Ob Doza Conţinutul lecţiei Evalu
ele Activitatea elevilor Resurse
crt op. re Activitatea profesorului are
instruirii
1 1’ Organiza Atenţionează elevii asupra Conectarea elevilor ca procedurale: îndrumări;
rea clasei momentelor lecţiei. utilizatori ai sistemului -lucrul cu
Conectarea la sistemul A.E.L. . A.E.L. . calculatorul;
Prezenţa.
2 5’ Verificarea Adresează interogaţii de Ascultă, analizează, procedurale: chestionare
cunoştinţe control cu privire la cunoştinţele reflectează, răspund, -interogaţii de a de
lor predate şi învăţate anterior: formulează răspunsuri control; control;
anterioare Subcarpaţii. aşteptate, îndrumaţi de -lucrul cu
profesor. harta;
materiale:
materiale:
-harta fizică a
României;
3 O1 2’ Pregătirea Lansează lecţia computerizată. Observă prima resursă procedurale: stimularea
apercepti Deschide fişierul corespunzător a lecţiei (imagini din -problematiz participă
vă primei etape. Podişul Moldovei). area; rii elevilor
-observarea la răspun-
dirijată; suri;
-lucrul cu
calculatorul;
4 2’ Anunţarea Precizează obiectivele şi Ascultă,acceptă,se procedurale: observa
temei şi strategia de rezolvare, condiţiile mobilizează. -observarea rea
obiective de lucru Notează în caiete. dirijată ; sistemati-
lor Scrie titlul lecţiei pe tablă: -lucrul la că;
,, Podişul Moldovei.” tablă;

5 procedurale: stimularea
25’ Dirijarea -conversaţia; participă-rii
învăţării Se face schema lecţiei la tablă Ascultă,acceptă şi se -explicaţia; elevilor la
O2 3’ în timpul expunerii şi discuţiilor motivează. -lucrul cu răspuns
despre caracterele specifice de calculatorul; uri;
relief ale Podişului Moldovei. Analizează interfaţa
fişierului ,
Alternativ cu discuţiile ,lansează reflectează,răspund. procedurale: -provoacă
în execuţie fişierul cu harta participa-
fizică a Podişului Moldovei,pe -conversaţia rea tuturor
care cere elevilor să analizeze Analizează,formulează, euristică; elevilor la
O3 12’ limitele , altitudinea maximă şi răspund. -observarea lecţie;
alte aspecte de relief. dirijată;
procedurale: Observa-
Lansează în execuţie fişierul cu rea
simulările reliefului monoclinal problematiza- comporta
Dirijarea şi ale alunecărilor de teren. rea; mentului
învăţării -fişier virtual elevilor;
O4 6’ cu simularea
Cere elevilor să observe Analizează,observă, creării -analiza
fenomenele geografice acţionează şi explică reliefului în răspunsuril
prezentate şi să descrie modul de formare al strate or;
procesele . cuestelor şi al monoclinale;
alunecărilor de teren . -fişier virtual autoevalu-
O5 4’ cu simularea area;
alunecărilor
de teren; interevaluar
-lucrul cu ea;
calculatorul;
-explicaţia;
-conversaţia
euristică;

6. O6 2’ Atingerea Lansează fişierul cu aplicaţii Analizează,reflectează, procedurale: -analiza şi


feedback- unde propune elevilor o situaţie com-pară ,răspund. aprecierea
ului. geografică de rezolvat cu problematiza- răspunsuri
resursă de timp. rea; lor;
-fişier virtual
cu exerciţii;
7 O6 2’ Obţinerea Propune rezolvarea următoarei Analizează,reflectează, procedurale: -analiza şi
performanţ situaţii geografice: propun argumente. problematizar aprecierea
ei ,,Argumentaţi de ce majoritatea ea; răspunsuri
râurilor din Podişul Moldovei au -fişier virtual lor;
cursuri paralele .” cu exerciţii;
8 O7 10’ Asigurarea Propune elevilor să completeze Selectează informaţiile procedurale:
retenţiei fişa virtuală de evaluare cu pentru completarea problematia-
şi informaţiile corespunzătoare testului şi formularea rea;
-evaluarea
transferului prin bifarea variantelor corecte corectă a răspunsurilor. -lucrul cu
directă a
. de răspuns. Solicită informaţii calculatorul;
răspunsuril
referitoare la modul de
or din grile
Analiza modului de realizare a rezolvare a testelor, materiale:
de către
testelor,afişarea variantelor precum şi despre
calculator;
corecte de răspuns şi notele acordate. -fişa de
acordarea directă a notelor. evaluare
virtuală;
9 1’ Precizarea Comunică sugestiile şi Ascultă şi notează. procedurale
Observa-
activităţilor conţinuturile ce vor fi parcurse -explicaţia .
rea
pe care spre studiu.
comporta
elevii le vor
mentului
desfăşura
elevilor;
acasă.

S-ar putea să vă placă și