Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Clasa a IV
Disciplina: Matematică distractivă
Subiectul lecției: Numărul necunoscut
Tipul lecției: consolidare de cunoștințe
Competențe specifice:

Obiective operaționale: Pe parcursul activității didactice și la finalul acesteia elevii vor fi capabili:
O 1 – să calculeze termenul necunoscut la adunare sau scădere folosind modelul balanței, proba operației sau prin încercări;
O 2 – să enunțe regulile de aflare a termenului necunoscut la adunare și scădere atunci când utilizează proba operației, pornind de la cazuri
concrete;
O 3 – să efectueze operații de adunare și scădere în concentrul 0 – 100000, recurgând la numărare sau grupare când este necesar;
O 4 – să aplice regulile de aflare a termenului necunoscut pentru rezolvarea unor probleme simple;
O 5 – să utilizeze limbajul matematic corespunzător temei: termeni, sumă, descăzut, scăzător, rest, diferență;
O 6 – să enumere caracteristici ale unor animale pe baza reprezentărilor acestora;
Strategii didactice:
- metode și procedee didactice: jocul didactic, conversația euristică, exercițiul, explicația, demonstrația, munca independentă, rezolvare de
probleme,
- mijloace de învățământ: computer, videoproiector,
- forme de organizare a activității: frontală, individuală.

Scenariul didactic
Etapele Obiective Conținuturi Strategii didactice Evaluare
lecției operaționale
Moment Se pregătesc materialele necesare pentru lecție. conversația
organizatoric Se asigură un climat educațional optim pentru derularea activității.
Actualizarea O1 Verificarea temei pentru acasă conversația
cunoștințelor- O 3 Va fi actualizată terminologia specifică: termen, sumă, descăzut, exercițiul evaluare orală
ancoră scăzător , se vor efectua exerciții de calcul mental prin intermediul unui explicația
joc, ”Roata norocului”. jocul didactic
activitate frontală
Anunțarea Elevii vor fi informați că în lecția de astăzi se vor juca cu numerele și
subiectului și operațiile aritmetice. Vor aplica tot ceea ce au învățat anterior despre explicația
comunicarea adunarea și scăderea numerelor de la 0 la 1000, precum și modalitățile
obiectivelor de aflare a unui termen necunoscut.
lecției Se scrie titlul lecției la tablă și în caiete.
Captarea O1 Acest moment al lecției se va realiza prin jocul didactic ”Girafa la conversația euristică Observarea
atenției O2 dietă”. demonstrația comportamentului
Prin intermediul celor două animații elevii își vor reaminti modalitatea jocul didactic Elevilor
de aflare a unui termen necunoscut la adunare și la scădere . computer
videoproiector
Fixarea și În continuare se va trece la aplicarea cunoștințelor și capacităților
consolidarea dobândite anterior de către elevi.
cunoștințelor 1. Joc didactic ”Iepurașul Ronți”:
și Scopul jocului: consolidarea algoritmului de aflare a termenului jocul didactic
capacităților necunoscut la adunare și scădere folosind proba operației; consolidarea exercițiul
dobândite deprinderilor de calcul oral și scris;
anterior Sarcina didactică: completarea spațiilor lacunare cu numere potrivite; anexa 1
Desfășurarea jocului: Profesorul le va arăta elevilor planșa și le va
spune că Matei e trist deoarece, în timpul nopții, iepurașul a ieșit din activitate frontală
cușca sa, a urcat pe birou și i-a ros fișa cu tema. Acum băiatul are nevoie activitate
de ajutor pentru întregirea exercițiilor de adunare și scădere din fișă. independentă
Elevii vor veni pe rând la tablă și vor ”reface” exercițiile folosind
proba operației. Activitatea frontală poate alterna cu cea independentă : observarea
comportamentului
+ 13878 = 45899 -18209 = 52063
elevului
43258 - = 7965 autoevaluare

24878 – 15255 + = 33333 exercițiul

- sarcină suplimentară entru elevii cu ritm rapid de lucru, care ”Matematică și


explorarea mediului
finalizează sarcina înaintea celorlalti :9987 + 9635 – = 14252 – caietul elevului” evaluarea temei
O altă variantă pentru activitatea suplimentară a acestor elevi este jocul didactic suplimentare
lucrul pe fișe concepute de profesor, pentru a putea fi folosite la nevoie explicația
La finalul jocului profesorul arată că Matei este fericit deoarece tema conversația
lui este refăcută.

Se va rezolva următoarea problemă:


Mă gândesc la un număr. Dacă îl adun cu 346 obțin suma 754. La ce
număr m-am gândit?
Asigurarea O1 Cuvântul magic munca independentă
feedback-ului O 3 Află numărul necunoscut şi apoi aşezaţi rezultatele în ordine anexa 2
O4 crescătoare:
4255 + m= 4809 m +1599= 6014 a- 2375=6538 5405 - a= Autoevaluare
1244 - MAMA
4275 + t = 4807 t +1569 = 6081 a- 2397=6537 5490
- a= 1294 - TATA
4925 + s = 49808 r +15549 = 60981 ă - 2397=6593 5540 -
o= 1254 - SORĂ
42875 + f = 49880 t +15329 = 60541 e- 25237=6503
52240 - a= 12654 50242-r = 23469 - FRATE

Asigurarea
retenției și a temă pentru acasă
transferului
de cunoștințe
Încheierea Se vor face aprecieri referitoare la desfășurarea lecției. evaluare holistică
lecției Vor fi evidențiați elevii care s-au remarcat prin participare activă și
aceia care au formulat răspunsuri valoroase.

Anexa1

+138=459
- 289 = 563
458 - = 79
248–155+ = 333

199 + 96 – =
142
Anexa 2
Cuvântul magic

1. Află numărul necunoscut şi apoi aşezaţi rezultatele în ordine crescătoare:


425 + m= 480 m +159 = 601 a- 237=653 540 - a= 124 - MAMA
425 + t = 480 t +159 = 601 a- 237=653 540 - a= 124 - TATA
425 + s = 480 r +159 = 601 ă - 237=653 540 - o= 124 - SORĂ
425 + f = 480 t +159 = 601 e- 237=653 540 - a= 124 502-r = 269 - FRATE
Varianta 1

Află numărul necunoscut şi apoi aşezaţi rezultatele în ordine crescătoare:

425 + m= 480 m +159 = 601 a - 237=653 540 - a= 124


Varianta 2
Află numărul necunoscut şi apoi aşezaţi rezultatele în ordine crescătoare.

425 + t = 480 t +159 = 601 a- 237=653 540 - a= 124


Varianta 3
Află numărul necunoscut şi apoi aşezaţi rezultatele în ordine crescătoare:
425 + s = 480 r +159 = 601 ă - 237=653 540 - o= 124
Varianta 4

Află numărul necunoscut şi apoi aşezaţi rezultatele în ordine crescătoare

425 + f = 480 t +159 = 601 e- 237=653 540 - a= 124 502-r = 269

S-ar putea să vă placă și