Sunteți pe pagina 1din 5

Şcoala Gimnazială „Cezar Petrescu” HODORA

Com. COTNARI, Jud. IAŞI


Tel/fax: 0232 730005
E-mail: scoala_hodora@yahoo.com

PROIECT DE LECȚIE

Data: 27 octombrie 2017


Clasa PREGĂTITOARE
Propunător: înv. Irina Tășală
Subiectul lectiei: Școala pentru valori autentice: PUNCTUALITATEA
Scopul: conștientizarea importanței punctualității și aprecierea dimensiunilor lipsei ei
Obiective operaționale:
- să definească punctualitatea;
- să recunoască situațiile de punctualitate sau de lipsa ei;
- să joace diferite roluri pentru a sugera efectele lipsei de punctualitate;
- să-și formeze deprinderi etice;
Metode: explicația, conversația euristică, jocul de rol, brainstorming, jurnalul cu dublă
intrare;
Bibliografie: Dumitru Malin –„Activitățile educative școlare și extrașcolare“, Ed. Altip
S.A., Alba-Iulia, 2002

I. DESFASURAREA LECTIEI :

1. Organizarea clasei și asigurarea cadrului afectiv ( 5’):


- asigurarea climatului pentru buna desfășurare a lecției;

2. Anuntarea temei si a obiectivelor operationale ( 5’) :


- cadrul didactic anunță elevii despre subiectul pentru ziua în curs și
enumeră obiectivele operaționale ;
- cadrul didactic îi întreabă pe copii: „Ce înseamnă să fii punctual? Ce
este punctualitatea?“
- A fi punctual înseamnă a respecta întocmai termenul sau momentul
fixat, iar punctualitatea este însușirea de a fi punctual;
- cadrul didactic: “Exista situații, la școală, când nu suntem punctuali?“
- Elevii: „Când elevii sau profesorii întarzie la oră.”
- Cadrul didactic : „Ce poate spune întarzierea despre caracterul unui
om?”
- Elevii: „Că nu știe să respecte persoanele din jur, nu respectă
promisiunile pe care le face.”
3. Conducerea și desfășurarea activității(30’):
Cadrul didactic împarte fișe care contin literele componente ale cuvântului
PUNCTUALITATE, pe care vor trebui să le decoreze.
Cadrul didactic cere elevilor să joace urmatoarele roluri:
1. Cadrul didactic la catedră si elevul întârziat;
2. Patronul firmei și angajatul întârziat;
3. Spectatorul și actorii de pe scena unui teatru;

4. Asigurarea feed-back-ului (10’):


Cadrul didactic cere elevilor să decupeze și să decoreze agățători pentru ușă și să
enumere situațiile în care acestea vor fi utilizate.
Şcoala Gimnazială „Cezar Petrescu” HODORA
Com. COTNARI, Jud. IAŞI
Tel/fax: 0232 730005
E-mail: scoala_hodora@yahoo.com

PROIECT DE LECȚIE

Data: 27 octombrie 2017


Clasa a IV a B
Propunător: înv. Irina Tășală
Subiectul lectiei: Școala pentru valori autentice: PUNCTUALITATEA
Scopul: conștientizarea importanței punctualității și aprecierea dimensiunilor lipsei ei
Obiective operaționale:
- să definească punctualitatea;
- să recunoască situațiile de punctualitate sau de lipsa ei;
- să joace diferite roluri pentru a sugera efectele lipsei de punctualitate;
- să-și formeze deprinderi etice;
Metode: explicația, conversația euristică, jocul de rol, brainstorming, jurnalul cu dublă
intrare;
Bibliografie: Dumitru Malin –„Activitățile educative școlare și extrașcolare“, Ed. Altip
S.A., Alba-Iulia, 2002

II. DESFASURAREA LECTIEI :

1. Organizarea clasei și asigurarea cadrului afectiv ( 5’):


- asigurarea climatului pentru buna desfășurare a lecției;

2. Anuntarea temei si a obiectivelor operationale ( 5’) :


- cadrul didactic anunță elevii despre subiectul pentru ziua în curs și
enumeră obiectivele operaționale ;
- cadrul didactic îi întreabă pe copii: „Ce înseamnă să fii punctual? Ce
este punctualitatea?“
- A fi punctual înseamnă a respecta întocmai termenul sau momentul
fixat, iar punctualitatea este însușirea de a fi punctual;
- cadrul didactic: “Exista situații, la școală, când nu suntem punctuali?“
- Elevii: „Când elevii sau profesorii întarzie la oră.”
- Cadrul didactic : „Ce poate spune întarzierea despre caracterul unui
om?”
- Elevii: „Că nu știe să respecte persoanele din jur, nu respectă
promisiunile pe care le face.”

3. Conducerea și desfășurarea activității :


Cadrul didactic împarte fișe care contin literele componente ale cuvântului
PUNCTUALITATE, pe care vor trebui să le decoreze.
Cadrul didactic cere elevilor să joace urmatoarele roluri:
4. Cadrul didactic la catedră si elevul întârziat;
5. Patronul firmei și angajatul întârziat;
6. Spectatorul și actorii de pe scena unui teatru;

4. Asigurarea feed-back-ului (10’) :


Cadrul didactic pune la calculator un C.D. care conține schița “Căldură mare” de
I.L.Caragiale și cere elevilor să o asculte apoi să tragă concluzii privind comportamentul
personajelor.

S-ar putea să vă placă și