Sunteți pe pagina 1din 6

ŞCOALA PROFESIONALĂ SPECIALĂ NR 2

ŞOSEAUA PANTELIMON NR. 299,SECTOR 2,BUCUREŞTI

PROF.PSIHOPEDAGOG : FIERĂSCU VALENTINA

PROIECT DIDACTIC

Aria curriculară:Terapii specifice şi de compensare

Disciplina:Terapia tulburărilor de limbaj.

Conţinutul activităţii: Nu drogurilor! - Alcoolul, tutunul, drogurile o distracţie nevinovată sau un pericol?

Subiectul activităţii: “Drogurile“

Scopul activitatii: Formarea competenţelor de scriere şi citire corectă a cuvintelor.

Formarea deprinderilor de acţiune emoţională.

Tipul activitatii:corectiv-terapeutica.

Diagnostic logopedic : dislexo-disgrafie.

Clasa a IX-a D

Durata:45 minute

Data : 05.2018
OBIECTIVE CADRU:Dezvoltarea comunicării în context social-integrator.Formarea abilităţilor în plan lexico-grafic. Susținerea
psihoafectivă a elevilor pentru prevenirea situațiilor de criză a personalității.

OBIECTIVE SPECIFICE :

Antrenarea psihomotrică în actul de scriere;

Formarea abilităţilor în plan lexico-grafic:dezvoltarea limbajului prin sarcini gradate ca dificultate.

Corectarea dislexo-disgrafiei.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

COGNITIVE:

O1.Să definească ce sunt drogurile;

O2.Să diferenţieze dependenţa fizică de cea psihică;

O3.Să enumere consecinţele fumatului;

O4.Să enumere consecinţele alcoolului;

O5.Să enumere consecinţele drogurilor;

O6.Să precizeze efectele negative ale consumului de alcool;

O7.Să precizeze efectele negative ale consumului de droguri;

O8.Să indice dacă afirmaţiile sunt adevarate sau false;

O9.Să indice soluţii/sugestii/alternative în tratarea dependentelor;


OBIECTIVE FORMATIV – TERAPEUTICE :

- elevul să interacţioneze cu profesorul ;

-elevul să participe cu interes şi plăcere la activitate.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE :explicaţia,conversaţia,exerciţiul,comparaţia,munca independent,descoperirea,jocul didactic.

MIJLOACE DIDACTICE : “ Film de scurt metraj despre droguri”, plaşe,imagini ,joc didactic,fişe de
lucru,calculator,videoproiector,fişe de evaluare.

Bibliografie:

● Verza, E. (2003), Tratat de logopedie, Editura Fundaţiei Humanitas, Bucureşti, vol. I


● Verza, E. (1977), Dislalia şi terapia ei, E.D.P., Bucureşti
● Verza, E. (1995), Psihopedagogie specială – manual pentru cls. XIII şcoli Normale, E.D.P.,
Bucureşti
● Stănică, C., Vrăjmaş, E. (1994) Terapia tulburărilor de limbaj, editată de S.S.H., Bucureşti
Etapele activităţii. Ob. Conţinutul activităţii Strategii Strategii Evaluare
Timp corectiv-terapeutice didactice: didactice:
Op. Materiale Procedurale
1.Moment Pregatirea materialului didactic,întampinarea Conversaţia Observaţia
organizatoric elevilor,crearea unui climat afectiv pozitiv pentru sistematica
2 min participarea la activitate.

2.Captarea atenţiei Profesorul le prezintă elevilor pe videoproiector un Calculator. Conversaţia Observaţia


5min film de scurt metraj pe teme drogurilor.Elevii sunt Videoproiector sistematica
atenţi şi urmăresc filmul. Explicaţia
3.Anunţarea temei Profesorul anunţă tema :”Drogurile“.Prezintă Calculator. Conversaţia Observaţia
şi a obiectivelor. obiectivele. Videoproiector sistematica
3min Are loc o scurtă conversaţie între elevi şi profesor
4.Desfăşurarea O1 Elevii şi profesorul discută despre droguri. Elevii Calculator. Conversaţia Aprecieri
activităţii. urmăresc pe videoproiector imagini reprezentative. verbale
25 min Drogurile sunt acele substante chimice sau naturale – Videoproiector Explicaţia
in stare solidă, lichidă sau gazoasă – care dupa ce
sunt introduse in organism, modifică imaginea asupra
propriei persoane si asupra realităţii înconjurătoare.
Profesorul le explică elevilor diferenţa dintre
dependenţa fizică şi cea psihică
O2 Dependenta fizică este reacţia organismului uman la
drog. Substanţele chimice din drog se integrează în
organism, chiar dacă sunt toxice, iar atunci cand
organismul nu le mai primeşte, intră in alertă ,
exprimată prin stare generală alterată, greturi, vomă,
transpiratie, tahicardie (puls accelerat), dureri,
spasme, tremur.
Dependenta psihică, care este si cea mai
importantă, se manifesta printr-o nevoie irezistibilă
de a folosi drogul, pentru a influenţa, a schimba sau a
controla dispozitia sufletească şi sentimentele.
Etapele activităţii. Ob. Strategii Strategii Evaluare
Timp Op. Conţinutul activităţii didactice: didactice:
corectiv-terapeutice Materiale Procedurale

4.Desfăşurarea O3 Profesorul le prezintă eleviilor efectele nocive ale Videoproiector Conversaţia Aprecieri
activităţii. nicotinei şi riscurile fumatului.Nicotina este un drog verbale
25 min puternic care afectează atât corpul, cât şi creierul:
îngălbeneşte dinţii şi mâinile; Explicaţia Probă
produce respiratie urât mirositoare; orală:Elevii
creează dependenţă, se pierde controlul asupra Calculator. raspund la
propriei persoane; Comparaţia întrebări
provoacă oboseală permanentă, greutate în
practicarea sportului; Conversaţia Probă
orală:Elevii
Profesorul le prezintă eleviilor efectele nocive ale Videoproiector raspund la
04 alcoolului.Consumul de alcool determină efecte Explicaţia întrebări
grave asupra sănătăţii, vieţii familiale, activităţii
şcolare şi profesionale.
Comparaţia
Profesorul le prezintă eleviilor efectele nocive ale Calculator. Probă
O5 drogurilor. orală:Elevii
Consumul drogurilor produce dependenţă, indiferent raspund la
de cantitatea şi tipul de drag folosit întrebări
Viciul constituie una din barierele cele mai solide pe
care fiecare ni le ridicăm în faţa aspiraţiei la libertate,
libertate înţeleasă ca putere de a creşte, de a te
dezvolta şi autodezvolta permanent.

O6 Elvii primesc o fişă de lucru.Sarcina acestora este să


precizeze minim trei efecte negative ale consumului Fisă de lucru. Explicaţia
excesiv de alcool. Probă
scrisă:Elevii
rezolvă fisa de
lucru.
Etapele activităţii. Ob. Conţinutul activităţii Strategii Strategii Evaluare
Timp corectiv-terapeutice didactice: didactice:
25min Op Materiale Procedurale
4.Desfăşurarea O7 Elvii primesc o fişă de lucru.Sarcina acestora este să Fisă de lucru Explicaţia Probă
activităţii. precizeze minim trei efecte negative ale consumului scrisă:Elevii
25 min de droguri rezolvă fisa de
lucru.

5.Evaluarea. O8 Elevii primesc o fişă de evaluare .Sarcina acestora Fişă de Explicaţia Probă
Încheierea lecţiei. este să indice dacă afirmaţiile sunt adevarate sau evaluare. scrisă:Elevii
10min false. Munca rezolvă fisa de
independentă evaluare.

Elevii primesc o fişă de evaluare pe care este desenat


un copac. Fişă de Explicaţia Probă
O9 “Acest copac reprezintă o persoana dependentă .Ce îi evaluare orală:Elevii
spuneti pentru a o ajuta ? Munca raspund la
independentă întrebări
Elevii ascultă aprecierile şi recomandările
profesorului, sunt motivaţi, recompensaţi şi
incurajaţi.

S-ar putea să vă placă și