Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

DATA: 18.04.2013
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Scoala Gimnazială Măgurele,Prahova
CLASA: Pregătitoare A
PROPUNATOR: Prof. înv.primar Vădan Elena Mirela
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICĂ: ,,Vreau sa am o meserie”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
ACTIVITĂŢI INTEGRATE: Matematică şi explorarea mediului, Dezvoltare personală, Arte vizuale şi lucru manual.
SUBIECTUL LECŢIEI: ,,In lumea meseriilor”
TIPUL LECŢIEI: mixtă
COMPETENŢE SPECIFICE:
Comunicare în limba română
1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
1.3.Identificarea cuvintelor din enunţuri scurte,rostite clar şi rar;
1.4. Identificarea silabelor şi a sunetului iniţial şi final în cuvinte clar articulate;
2.3.Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală;
2.4. Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei în contexte cunoscute;
3.1.Recunoaşterea unor cuvinte uzuale,din universul apropiat,scrise cu litere mari şi mici de tipar.

Matematică şi explorarea mediului


1.1. Recunoaşterea numerelor în concentrul 0 -10;
3.2.Manifestarea curiozităţii pentru observarea unor fenomene/procese/structuri repetitive simple din mediul apropiat,în scopul
identificării unor regularităţi.
Dezvoltare personală
3.3.Identificarea hobby-urilor,jocurilor şi a activităţilor preferate,talentelor/predispoziţiilor.

Arte vizuale şi lucru manual


2.3. Realizarea de aplicaţii, pe baza interesului direct.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1-să participe la recitarea poeziei;
O2-să denumească meseriile prezente în text;
O3-să descopere meserii în funcţie de uneltele prezente pe roata;
O4-să utilizeze cuvintele date în enunţuri proprii;
O5-să despartă cuvintele date în silabe;
O6-să identifice sunetul iniţial al cuvintelor indicate ;
O7-să asocieze o imagine cu litera corespunzătoare sunetului iniţial al cuvântului care-o denumeşte ;

STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: - conversaţia, observaţia, exerciţiul, explicaţia, problematizarea, jocul.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: jetoane cu meserii,jetoane cu unelte, jetoane cu litere, roata meseriilor,cub, fişe de lucru.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual;
RESURSE TEMPORALE: 30/35 minute de curs+10/15minute activităţi liber alese, recreative
FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale,
ştampilarea,expunerea lucrărilor.
BIBLIOGRAFIE:
Barbu. M.(coord.)- Metodica predării limbii şi literaturii române- învăţământ primar, Ed. Gheorghe Alexandru, Craiova, 2003;
 Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competentelor cheie la scolarii din clasele
I-IV” - program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învătământul primar;
 MECTS -„Programa pentru disciplinele: Comunicare în limba romană, Matematică şi explorarea mediului, Dezvoltare
personală , Arte vizuale şi lucru manual, aprobată prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012”, Bucureşti, 201
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

C.sp Strategii
Conţinut – activităţi de învăţare
Nr. Etapele
crt. Metode şi Mijloace de Moduri de Evaluare
lecţiei Ob. Activitatea Activitatea procedee învăţământ organizare
Op. învăţătorului elevilor
Asigur condiţiile Ocupă locurile pe conversaţia frontal observaţia
optime pentru buna scăunele în
desfăşurare a lecţiei. linişte. individuală
Moment
1. organizatoric

CLR Se solicită elevii să Recită poezia şi conversaţia poezia frontal aprecieri


Reactualizare 1.1. recite poezia “Mirosul participă la verbale
a 1.2. meseriilor” de Gianni discuţii
2.3. Rodari
2. cunoştinţelor 2.4. Se discută pe baza
însuşite poeziei şi a meseriilor
anterior O1 prezente în ea.
O2

Datorită isteţimii Ascultă cu conversaţia roata frontal observaţia


Captarea şi voastre vrăjitoarea s-a atenţie. meseriilor sistema-
3. orientarea transformat într-o tică
atenţiei zână bună. Ca să vă
mulţumească v-a
trimis un cadou.

Vreţi să aflăm despre


ce este vorba?

Se prezintă roata
meseriilor.

Astăzi la ora de Sunt atenţi la conversaţia frontal observaţia


comunicare în limba explicaţii. sistema-
română îi vom tică
demonstra Zânei cât
Anunţarea de isteţi sunteţi voi.
temei şi a După anunţarea temei
enumăr obiectivele
obiectivelor în
4. într-un limbaj accesibil
termeni elevilor.Vom
accesibili recunoaşte
meserii,vom desparte
elevilor în silabe cuvinte,vom
formula propoziţii.

CLR Se prezintă elevilor


1.3. roata meseriilor pe
1.4. care sunt desenate mai roata aprecieiri
multe unelte specifice Sunt atenţi la meseriilor generale şi
Dirijarea in echipă
5. O3 unei meserii.. explicaţii. individuale
învăţării O4 Elevii învart de roată conversaţia jetoane cu
O5 pană la epuizarea litere
O6 tuturor sarcinilor.Vor
recunoaşte meseria jetoane cu
MEM căreia îi aparţin meserii
3.2. uneltele,vor desparte
în silabe cuvântul,
alcătuiesc propoziţii,
iar în locul uneltei, vor
ataşa jetoanul cu litera explicaţia
ce corespunde
sunetului iniţial al
cuvântului care
denumeşte meseria .

EXEMPLU:Stetoscop
Sarcini: Participă activ la
1.A cui este acesta lecţie.
ustensilă ;
2..Despărţiţi ȋn silabe ...doctorului demonstra-
cuvântul doctor; ţia
3.Unde lucrează jocul de
doctorul? probă
4.Cu ce se deplasează
doctorul la o
intervenţie?
5.Cu ce sunet începe
acest cuvânt?Alegeti
litera!

Obţinerea In continuare ne vom


juca un alt joc folosind
performanţei
un cub. Ne vom
şi conexiunea explicaţia cubul
împărţi în şase echipe.
6. inversă (feed- cubul
back-ul) Explicarea regulilor
jocului:

Un copil din fiecare Dau cu zarul


echipă va da cu zarul până la epuizarea
şi va avea de efectuat tuturor sarcinilor.
împreună cu
coechipierii săi sarcina
de pe faţa acestuia.

Vom da cu zarul până


ce fiecare echipă va
avea de efectuat altă
sarcină.

Prezint elevilor cubul,


Rezolvă cerinţa
având inscripţionate pe
în echipă
feţe următoarele verbe
active(Anexa 1):

Descrie –meseria
CLR prezentă în prima
1.2. ..brutarul
strofă din poezia
AVLM
2.3. învăţată,caut-o printre
jetoane şi lipeşte-o. în echipă stampila-

Fişe de lucru rea


CLR
1.4. Compară -meseriaşul
AVLM a cărui denumire ..medicul
2.3. începe cu sunetul M cu
meseriaşul a cărui ...pescarul
denumire începe cu
sunetul P şi lipeşte-le
corespunzător literei
date.

Asociază –uneşte ..tâmplar


CLR
fiecare meseriaş cu
1.4.
3.1. litera corespunzătoare ....vopsitor
O5 sunetului iniţial al
...ţăran
O6 cuvântului care-l
O7 denumeşte şi cu cifra
corespunzătoare
MEM numărului de silabe.
1.1.
Analizează cu atenţie
imaginea , descoperă
intrusul, taie-l şi scrie
MEM
1.1. numărul uneltelor.

Aplică – caută
meseriaşul care
AVLM foloseşte uneltele
2.3. respective si aplică-l
pe foaie.

Argumentează care
este dupa părerea
voastra ,cea mai grea
CLR
meserie din cele
2.3.
prezente pe
fisă,încercuiti-o. expunerea
lucrarilor

Un elev este rugat să Sunt atenţi la explicaţia individual aprecieri


DP
spună un sunet,ceilalţi cele spuse. conversaţia generale şi
7. Joc recreativ trebuind să găsească o problemati-
3.3. individuale
meserie cu sunetul zarea
spus şi să o mimeze. exerciţiul
frontal aprecieri
Aprecierile se vor face Se încolonează. individual generale şi
Evaluarea în funcţie de frecvenţa Rându-l iute să-l
8. formăm,
individuale
şi calitatea
activităţii Lângă uşă ne-aşezăm
răspunsurilor,cât şi de Şi frumos noi
comportament. aşteptăm,
Către baie să plecăm

S-ar putea să vă placă și