Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate

Unitatea de învățământ: Grădinița cu program normal


Propunător: Constantin (Mihai) Alexandra Georgiana
Data: 14.10.2018
Grupa: Mare
Tema anuală a studiului: Când, cum și de ce se întămplă?
Domeniul de activitate: Domeniul om și societate
Tema activității: Alimentele sănătoase și nesănătoase
Subiectul activității: „Piramida alimentelor”
Tipul activității: verificare și consolidare a cunoștințelor
Scopul activității:
- cultivarea responsabilității de a consuma alimente sănătoase;
- familiarizarea copiilor cu alimentele sănătoase, bogate în vitamine;
- stimularea dorinței pentru o creștere armonioasă și sănătoasă.

Obiective operaționale:
- să recunoască alimentele sănătoase / nesănătoase;
- să utilizeze termeni specifici unei alimentații sănătoase;
- să precizeze locul fiecărui aliment pe treapta piramidei;
- să alcătuiască meniul zilnic folosind alimente sănătoase;
- să depisteze dintr-o varietate de alimente pe cel nesănătos;
- să participe activ la realizarea activităților.

Strategia didactică:
Metode și procedee: conversația, explicația, observarea, jocul didactic, jocul de rol,
surpriza, problematizarea, dezbaterea, piramida, munca în echipă.
Mijloace și materiale didactice: planșă Piramida alimentelor, jetoane, produse alimentare
Forma de organizare: frontal, pe echipe, individual.

Bibliografie:
Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-5/7 ani), M.E.C.T. 2008
Breben, Silvia, Metode interactive de grup – ghid metodic, Ed. ARVES
Savu-Cristescu, Maria, Didactica educației morale, Ed. Universitară, București, 2014.
Desfășurarea activității

Evenimentul Conținutul științific Strategia didactică Evaluare


didactic
1. Momentul Voi așeza mobilierul și voi pregăti cele Observarea
organizatoric necesare pentru desfășurarea optimă a comportamentului
activității: copiilor
- aranjarea măsuțelor;
- pregătirea materialelor didactice;
- așezarea copiilor în mod ordonat.
2. Captarea Se va face prin introducerea elementului Surpriza
atenției surpriză. Copiii vor fi anunțați că în drum spre Explicația
grădiniță m-am întâlnit cu un băcătar care mi-a
înmânat un plic și alte surprize pentru a le
aduce copiilor.
Deschid plicul și citesc mesajul din partea
bucătarului:
„Mâncăm fructe și legume
Nu-i nimic mai bun pe lume!
O știu bine, o știți bine
Că au multe vitamine.
Vitaminele, măi frate,
Ne dau multă sănătate!

Dragi copii,
Vă invit să explorați lumea alimentelor și
să le identificați pe acelea care vă ajută să
creșteți mari, sănătoși și puternici. Nu uitați că o
minte sănătoasă se găsește doar într-un corp
sănătos.
Spor la lucru,
Un bucătar priceput”
3. Reactualizarea Le voi adresa copiilor următoarele întrebări: Conversația Aprecieri verbale
cunoștințelor „Vouă vă plac legumele?”
„Ce legume cunoașteți?”
„Cum le consumăm?”
„Ce beneficii ne aduc nouă legumele?”
„Dar fructele vă plac?”
„Ce fructe cunoașteți?”
„Cum le consumăm?”
„Ce beneficii ne aduc nouă fructele?”
4. Anunțarea Voi anunța tema activității și obiectivele Explicația
temei și a propuse.
obiectivelor Azi ne vom aminti despre alimentele sănătoase
și cele nesănătoase și vom realiza Piramida
alimentelor. Astfel, veți învăța să vă hrăniți
sănătos, să evitați acele alimente care pot dăuna
sănătății voastre. Vom avea și un joc de rol în
care voi veți fi mici bucătari și veți pregăti un
meniu sănătos.
5.Dirijarea Voi prezenta copiilor planșa cu Piramida Piramida
învățării alimetelor. alimentelor

Observarea

Copiii vor observa planșa, apoi împreună vom


identifica fiecare grupă de alimente.
Explicația
Voi face precizarea că La baza piramidei se află
alimentele recomandate în cea mai mare
cantitate. Cu cât un aliment este mai sus plasat
în piramidă, cu atât mai rar trebuie consumat în
alimentaţie.
Sunt identificate alimentele de pe fiecare
treaptă:
„Ce alimente observați pe treapta de jos?”
Conversația Aprecieri verbale
„Pe cea de-a doua treaptă ce alimente
întâlnim?”
„Ce fructe sunt reprezentate? Dar legume?”
„Ce alimente întâlnim pe a treia treaptă?”
„Care sunt alimentele pe care trebuie să le
Problematizarea
consumăm cel mai puțin?”
„De ce nu trebuie să consumăm dulciuri în
cantități mari?”
Voi prezenta copiilor diferite produse
Observarea
alimentare, prin care sunt strecurate și alimente
nesănătoase (suc acidulat, snacks-uri). Copiii
sunt lăsați să observe alimentele. Le voi cere să
Conversația
identifice acele alimente care nu sunt ilustrate
Dezbaterea
în Piramida alimentelor.
„De ce sucurile cu acid sau snacks-urile nu sunt
ilustrate în Piramida alimentelor?”
„Cât de des ar trebui să le consumăm?”
„Care credeți că sunt efectele acestora asupra
sănătății?”
6. Obținerea Voi anunța copiii că vom juca jocul „Știu să Jocul didactic
performanței mănânc sănătos”.
Explicarea jocului: Explicația
Copiii vor primi jetoane cu diferite tipuri de
alimente. Fiecare copil va preciza ce tip de
aliment este pe jetonul său și care sunt
beneficiile sale. Apoi va trebui să îl plaseze Proba orală – se
corect pe Piramida alimentelor sau în afara ei. evaluează
Executarea jocului de probă: răspunsurile
După ce copiii au înțeles regulile jocului se Exercițiul copiilor
trece la desfășurarea jocului propriu-zis.
Răspunsurile corecte ale copiilor vor fi
aplaudate și recompensate cu aplauze. Pe tot Conversația Aprecieri verbale
parcursul jocului sunt antrenați să răspundă Aplauze
corect și în propoziții.
Desfășurarea jocului propriu-zis:
Câte un copil, pe rând, vine în față, descrie
jetonul primit, precizează tipul de aliment, Piramida
beneficiile sale. Apoi așază jetonul pe Piramidă
sau în afara ei.
Complicarea jocului: Problematizarea
Copiii se vor întoarce cu spatele la Piramida Conversația
alimentelor. Voi strecura mici intruși pe fiecare
treaptă a piramidei. Voi cere apoi să identifice
intrușii și să îi elimine. Răspunsurile corecte vor
fi apreciate cu aplauze.
6. Asigurarea Copiilor li se propune un joc de rol „Micul Explicația
retenției și a bucătar”. Ei vor fi împărțiți în echipe de câte Joc de rol
transferului doi.
Explicarea jocului:
Echipele vor primi imagini cu alimente și o fișă
cu mesele zilei. Fiecărei echipe i se va cere să Exercițiul
facă un meniu în care să cuprindă alimente
sănătoase, conform piramidei. Munca în echipă
Executarea jocului de probă:
După ce copiii au înțeles regulile jocului se
trece la desfășurarea jocului propriu-zis. Copiii
vor fi încurajați să lucreze în echipă.
Desfășurarea jocului propriu-zis:
Copiii vor completa fișele cu Meniul zilnic.
Apoi fiecare echipă va prezenta colegilor
meniul gândit de ei. Turul galeriei
6. Evaluarea Apreciez modul cum au participat la activitate Conversația Aprecieri verbale
performanței și îi felicit că s-au dovedit a fi bucătari
pricepuți.
7. Încheierea Le reamintesc copiilor, că pentru a fi sănătoși și Explicația
activității isteți, trebuie să consume alimente pline de
vitamine.
MENIU

MICUL DEJUN

PRÂNZ

CINĂ