Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ: Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Iaşi


Disciplina de învăţământ:Istorie
Profesor: Chirica Anca
Clasa: a XI-a D
Data: 01.03.2019
Unitatea de învăţare: Oamenii, societatea și lumea ideilor.
Lecţie: Știința contemporană. Contribuții românești la dezvoltarea științei și tehnicii.
Tipul de lecţie: mixtă
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Aptituedini şi valori utilizate în lecţie:
 coerență și rigoare în gândire și acțiune;
 gândire critică și flexibilă;
 relaţionarea pozitivă cu ceilalţi
Competenţe generale:
1. Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate.
4. Folosirea resurselor care susţin învăţarea permanentă.
Competenţe specifice:
1.3. Compararea unor opinii şi argumente diferite referitoare la o temă de istorie

1
Competenţe operaţionale la sfârșitul lecției:
 C1: Să prezinte principalele descoperiri ştiinţifice şi tehnice din secolul al XX-lea.
 C2: Să identifice argumentele care au determinat dezvoltarea unor noi direcții în filosofia științei.
 C3:Să identifice cauzele care au facilitat dezvoltarea științei în secolul al XX-lea.
 C4: Să menţioneze personalităţi româneşti care au contribuit la dezvoltarea ştiinţei şi tehnicii.
Resurse:
Timp: 50ʾ
Materiale: manual, fişă de lucru
Strategii didactice:
Metode, procedee, tehnici: explicaţia, conversţia euristică
Modalitaţi de organizare a instruirii: activitate frontala, individuală
Bibliografie: Oane, Sorin, Strat, Cătălin, Istorie, manual pentru clasa a XI-a, Editura Humanitas Educațional, București, 2015.

2
Desfasurarea Lecției

Momentele lecţiei Competenţe Activitatea profesorului Activitatea Strategii didactice Modalităţi de Evaluare
şi durata operaționale elevului resurse resurse organizare a
procedurale materiale instruirii
1.Momentul Notează absenţele Răspund
organizatoric ( 2’) Pregătește mijloacele de cerinţelor Conversaţia Fişe de
învățământ; profesorului; dirijată lucru
Realizează un climat Îşi pregătesc
afectiv. materialele

C3 Pornind de la cunoștințele Formulează Conversația Activitate Orală


2.Reactualizarea acumulate, elevii sunt răspunsuri din examinatorie frontală
cunoştinţelor ( 5’) întrebați despre situaţia cunoştinţele
din Europa postbelică, învăţate anterior
referitoare la tehnologia
de atunci.
3.Anunţarea Notează pe tablă titlul Elevii notează pe Explicația Tabla, Activitate Formativă
lecţiei noi, a lecției noi ( Știința caiete titlul creta, frontală
planului de contemporană. Contribuții lecției noi și Conversația
predare învăţare, a românești la dezvoltarea planul de
ceea ce trebuie să științei și tehnicii.) și predare-
ştie şi să facă planul de predare- învățare.
elevul la sfârşitul invățare al acesteia.
lecției (enunţarea
obiectivelor) ( 2’)

3
4. Dobândirea Profesorul explică mai Elevii Explicația Manual Activitate Formativă
noilor cunoștinte întâi domeniile în care s-au completează Fișă frontală
( 30’) relizat cele mai răspunsurile Conversația
spectaculoase descoperiri profesorului și își
cum ar fi în fizică, notează
astronomie, chimei, principalele
descoperiri.
biologie, informatică.
Apoi, citesc de
fișă exemple de
acest tip de
Se amintește despre noile descoperiri.
metode de cercetare și .
rezultatele la care s-a ajuns
În contiunuarea lecției se Elevii oferă Explicația Activitate Formativă
abordează problema răspunsuri și își frontală și
științelor sociale, a notează teoriile Conversația individuală
dezvoltării pe care au istorice care s-au
înregistrat-o. În cea de-a aflat în legătură
doua jumătate a secolului cu știința.
al XX s-a abordat cu mai
multă atenție societatea,
grupurile și
comportamentul uman,
psihologia individului și a
societății.
Elevii sunt întrebați despre Își notează Explicația
teoriile istorice din prima pierderile
jumătate a secolului al XX, teritoriale
teorii care au conferit suferite, și
C1 condițiile puse
istoricului statutul de om

4
de știință pentru că acesta pentru a fi
elabora teorii cu privire la recunoscută
relațiile sociale: marxism, independența la
nazism. nivel
internațional.
În continuare lecției sunt
explicate evoluțiile de la Elevii notează
nivelul științelor umaniste, contribuțiile lui
care au combătut teoriile Karl Raymond
istorice specifice primei Popper, Thomas
jumătăți de secol XX. Li se Kuhn .
explică ce înseamnă
conceptul de paradigmă.
Profesorul trece apoi la
partea finală a acestei Elevii prezintă Activitate
lecții, și întreabă elevii propriile puncte Explicaţia formativă Formativă
despre cauzele care au stat de vedere și își
notează
la baza evoluției științei
răspunsurile
contemporane.
valide
Se trece apoi la studiul de
caz, unde se va discuta Elevii primesc
despre contribuțiile unor fișa de lcru
personalități românești în despre
personalitățile
progresul științei și
românești, o
tehnologiei.
citesc și se
interpretează
împreună cu
restul colegilor.

5
6
5.Fixarea Fixarea cunoștințelor se Elevii își notează Explicația Activitate Orală
cunoştinţelor realizează prin întrebări concluziile Conversaţia formativă
(feedback) (8’) orale adresate elevilor

6.Tema pentru .
acasă ( 1’)

S-ar putea să vă placă și