Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECTUL DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ

1. Disciplina de studiu:Istoria Românilor și Universală


2. Profesorul:Macaru Vadim
3. Data:
4. Clasa:VI
5. Tipul lecţiei: de comunicare a noilor cunoștiințe
6. Timpul:45 minute
7. Subiectul (unitatea de conţinut): Statele din Europa Centrală și de Sud –
Est, secolele XI – XV-lea.

8. Obiectivele lecției:
O1 – Să reproducă principalele evenimente din Cehia sec. XI – XV –lea, în

baza sursei din manual

O2 – Să compare aspectele vieții politice din Ungaria și Polonia, lecturând

un fragment de text

O3 – Să distingă etapele de formare Lituaniei, cercetând sursa informativă

O4 – Să descrie etapele de formare a astatului sîrb și a celui bulgar,

cerectând documentul și informația tematică

9. Strategii didactice:

I. Metode/procedeie: cadranele, tehnica Roată, lotus istoric,


problematizarea, lucru cu manualul, lectura ghidată, tabel, tehnica RAI,
Ciorichenele

II. Forme de Organizare: frontal, de grup, individual

III. Mijloace Didactice: calculator, proiector, manual, hartă, fișe


DESFĂŞURAREA ACTULUI DIDACTIC

Etapele Ob. Dur Activitatea profesorului/elevului Evaluare


lecţiei ata a
 Momentul Organizatoric
Evocarea  Salutul Profesorului
 Verificare reușitei școlare

 Conversația de verificare: ,, Imperiul German si


republicile italiene.”
 Discuția dirijată asupra subiectului în cauză
 Concluzii

Predarea – Învățarea
Anunțarea Obiectivelor lecției

Discuții introductive, profesorul inițiază un scurt reper


Realizarea O1 referitor la subiect, demonstrează la hartă țările despre
sensului care se va discuta la temă.

O2

O3
O4
Reflecţia Fedd – Backul Didactic:

Sarcină pentru acasă

Extinderea

S-ar putea să vă placă și