Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Propunător/ propunătoare: Trifan Elena


Data: 21.11.2018
Şcoala: Școala Gimnazială Bogdan Petriceicu Hașdeu
Clasa: a III-a
Aria curriculară: Matematică și Științe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Înmulțirea numerelor naturale în concentrul 0-10.000
Subiectul: Ordinea efectuării operațiilor
Tipul lecţiei: consolidare
Scopul: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor cu privire la ordinea efectuării operațiilor prin rezolvarea de exerciții și probleme.
Obiectivele operaţionale – pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 să precizeze noțiunile specifice adunării, scăderii, înmulțirii, respectiv împărțirii;
O2 să efectueze corect și rapid exerciții de calcul mintal;
O3 să aplice regulile de calcul a operațiilor ce conțin ordine diferite, cu sau fără paranteze rotunde;
O4 să manifeste interes pentru efectuarea corespunzătoare a sarcinilor .
Metode, procedee, tehnici: conversația, metoda ciorchinelui, exercițiul;
Mijloace de învăţământ: marker, manual, culegere, caiet;
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală;
Resurse:
temporale: 50 min
umane: 32 elevi
Bibliografie:
1. Mihaela-Ada Radu, Rodica Chiran, Matematică-manual pentru clasa a III-a, semestrul I, Ed. Aramis
2. Ion Neacșu – „Metododica predarii matematicii la clasele I-IV”,Editura Didactică și Pedagogică, 2008
Desfăşurarea lecţiei:

Nr. Etapele/ Obiective Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


secvenţele lecţiei operaţio-
Crt. + intervalul de Metode, Mijloace de Forme de
nale
procedee, învățământ organizare a
timp alocat
tehnici activității

1. Moment -Pregătirea materialelor didactice Conversația Frontal


organizatoric necesare;
-Asigurarea ordinii şi disciplinei;
(1 min) -Adoptarea unei poziţii corecte în
bancă.

2. Captarea atenției O1 Se verifică calitativ și cantitativ tema. Conversația Marker Frontal Capacitatea
și verificarea Se realizează pe tablă un chiorchine de redare a
cunoștințelor prin care se verifică cunoștințele Metoda Tabla conținuturilor
privitoare operațiilor matematice și ciorchinelui învățate.
(10 minute) Caietul
terminologia specifică. (Anexa 1) elevului
3. Anunțarea temei Astăzi vom efectua exerciţii şi probleme Conversația Frontal Capacitatea
cu cele patru operaţii respectând de a asculta
(2 min) ordinea efectuării lor, vom crea cu atenție și
probleme după exerciţii date. de a înțelege
obiectivele
Se scrie titlul pe tablă: „Ordinea propuse spre
efectuării operaţiilor și folosirea realizare.
parantezelor rotunde”.

4. Dirijarea O2 Propun elevilor câteva exerciții de Conversația Frontal


învățării calcul mintal:
Exercițiul Capacitatea
 35+7, 56-8, 7x8, 36:9;
(25 min) de a efectua
Găsește numărul:
calculul
 cu 5 mai mare decât 8
mintal.
 de 6 ori mai mare decât 9
 cu 16 mai mic decât 32
Află: - produsul numerelor 4 și 7,
- suma numerelor 156 + 14
- diferența numerelor 180-90
- dublul lui 30.
O3 Elevii vor ieși pe rând la tablă și vor Capacitatea
Manual
rezolva exercițiile 1, 2, din manual de Caietul de a calcula,
la pagina 46 și exercițiile 1 și 2 de la elevului Individual respectând
pagina 47 iar ceilalți vor scrie în caiete cerințele,
Frontal
rezolvarea lor. respectând
Cu ajutorul elevilor se precizează paşii ordinea
care trebuie urmaţi în rezolvarea operațiilor.
exerciţiilor:

Pasul I: Efectuarea operaţiilor de


ordinul II, în ordinea în care sunt
scrise;

Pasul II: Efectuarea operaţiilor de


ordinul I, în ordinea în care sunt scrise.

5. Obținerea O4 Elevii rezolvă individual exercițiile 9, Exercițiul Culegere Individual Capacitatea


performanței 10-15 din culegere de la pagina 72. Se de a rezolva
verifică exercițiile Caietul individual
(10 min) elevului sarcinile date.

6. Încheierea Se fac aprecieri individuale/ frontale cu Conversația Frontal


activității privire la modul de desfășurare a
activității, la participarea elevilor și la Individual
(2min) conduita acestora.
Se comunică tema pentru acasă.
Anexa 1

ADUNARE

OPERAȚII
ÎNMULȚIRE MATEMATICE ÎMPĂRȚIRE

SCĂDERE

S-ar putea să vă placă și