Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

- MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI –


-

CLASA A I I-A

PROF. MESAROȘ MARUSIA-ANGELA


DATA: 03.06.2018
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială ,,LAURENȚIU ULICI”RONA DE JOS
CLASA:A II-A
ÎNVĂŢĂTOR: prof. Mesaroș Marusia-Angela
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
UNITATEA TEMATICĂ: IATĂ,CE MAI ȘTIM!
DISCIPLINA ŞCOLARĂ: Matematică și explorarea mediului
SUBIECTUL: Ne jucăm ,matematica repetăm!
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
DEZVOLTARE PERSONALĂ
TIPUL LECŢIEI: recapitulare
COMPETENŢE SPECIFICE:

MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI


1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000,recurgând la
numărare şi grupar ori de câte ori este necesar
1.5 . Utilizarea următoarelor denumiri şi simboluri în contexte adecvate: <, >, =, plus (+),
minus (-), înmulţit (•), împărţit (:), sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest, descăzut,
scăzător, produs, factorii unui produs, cât, deîmpărţit, împărţitor
4.2. Formularea unor consecinţe rezultate în urma observării unor relaţii, fenomene, procese
simple
5.2. Rezolvarea de probleme de tipul a±b=x; a±b±c=x; a•b=x; a:b=x, în concentrul 0- 100, cu
sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice
5.2.Găsirea corespondenței dintre un eveniment si anotimpul in care are loc acesta.

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ


1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate
2.2. Oferirea de informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat;

DEZVOLTARE PERSONALĂ
3.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară; respectarea regulilor de
colaborare în cadrul activităților de grup.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: să rezolve corect exerciții, respectând ordinea efectuării operațiilor;


O2: să găsească numărul necunoscut dintr-un exercițiu ;
O3: să construiască enunțuri corecte cu privire la anotimpul vara;
O4: să elaboreze planul logic de rezolvare a problemelor, efectuând operaţiile
corespunzătoare;
O5: să compună corect o problemă după un exerciţiu dat.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE:exercițiul ,conversaţia , explicaţia, ciorchinele, munca
independentă, jocul didactic, Știu/Vreau să știu/ Am învățaț, problematizarea , discuția.
MIJLOACE DIDACTICE:
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
DURATA: 45 min
Metode și procedee didactice: exercițiul, conversația, explicația, ciorchinele, jocul didactic,.

BIBLIOGRAFIE:
„Programa școlară pentru clasa a II-a” , 2012; „Matematică și explorarea mediului, Manual
pentru clasa a II-a – partea a II-a”, Birta, A.; Ciobanu, N.; Dumitrescu, I., Editura CD PRESS,
2014, București.
Ghidul cadrului didcatic ,ed.Ars Libri
Matematica și explorarea mediului pentru clasa a II –a,caiet de lucru,ed.Ars Libri
SCENARIUL DIDACTIC

STRATEGII DIDACTICE
O.
B.
MOMENTE O. Forme Evaluar
P Mijloac
LE de e
CONŢINUTURI Metode şi e
LECŢIEI organiz
procedee didactic
are
e
C.
S

Moment Pregătirea materialelor Toate


organizato necesare desfășurării lecției. material
ric Asigurarea cadrului ele
organizatoric necesar didactic
desfășurării în condiții optime a e trecute
lecției. la
mijloace
de
învățăm
ânt
Reactualiza Elevii vor trebui să rezolve Exercițiul
rea cunoștințe rebusul cu ajutorul întrebărilor. Planșă
lor Dacă vor rezolva corect cerinţele Frontal cu Scrisă
O2 vor găsi pe verticală răspunsul la rebusul
întrebarea „În ce lună suntem?”. marker
Anexa 1
Câte un elev va ieși în fața clasei
și va completa căsuțele libere cu
răspunsul corect.
Le propun elevilor rezolvarea
unor exerciții de calcul mintal:
12 + 5 = 48 - 20 = 8x Orală
9= 56 : 7 =
4x7= 42 : 6 =
Elevii vor veni în față și vor Jetoane
CL alege jetonul cu rezultatul cu flori,
R corect. Pe spatele jetonului se va insecte,
afla scris câte o literă. Le vom fructe de
afisa la panou aceste jetoane și vară
astfel vom construi cuvintele I
IUNIE.
Captarea Port o discuție despre luna Conversația Frontal baloane Orală
atenției Iunie și ce evenimente ă
importante sunt în această lună.
„Ziua Copilului este un prilej de
bucurie pentru toți copiii. Așa că
astăzi v-am pregătit o surpriză,
dragii mei”. Aduc în fața
copiilor trei baloane. Câte un
jetoane
elev va veni în față și va sparge
câte un balon. În interiorul
balonului se află o hărtie cu câte
un cuvânt: ordinea, efectuării,
operațiilor. Astfel elevii vor afla
titlul lecției de astăzi.
Anunțarea Copii, cu prilejul zilei de I Iunie,
CL vă invit să participați la un
temei și a Conversația
obiectivelor concurs. Concursul se numește
R „Cine știe, câștigă!” Elevii se
împart în patru grupe: Grupa
„Cireșelor”, Grupa
„Căpșiunilor”, Grupa
„Fluturașilor”, Grupa
„Albinuțelor”.
Fiind vorba de activitate de grup
și concurs, avem reguli bine
stabilite:
1.Elevii din fiecare echipă Explicația
participă împreună la formularea
răspunsurilor, consultându-se în
șoaptă.
2.Pentru fiecare răspuns
corect, fiecare echipă primește
câte un jeton cu imaginea grupei
respective.
4.La sfârşitul jocului echipa
care primește cele mai multe
jetoane este desemnată
câştigătoare.
5.Dacă un elev dintr-o echipă
DP răspunde sau vorbeşte
neîntrebat, echipa sa este
depunctată.
ANEXA2
Obținerea O1 Elevii vor primi fișe de lucru pe Exercițiul Frontală Fișe de scrisă
performanței care le vom rezolva la tablă. evaluare
Anexa 3

Asigurarea O5 Elevii vor trebui să rezolve o Exercițiul Fronta Fișe de scrisă


conexiunii problemă utilizând metoda evaluare
„Știu/ Vreau să știu/ Am Știu/ Vreau lă
inverse
învățat”. Anexa 4 să știu/Am
învățat

Evaluarea O1 Elevii primesc fișe de evaluare Indivi Fișe de scrisă


rezultatelor individuale. Anexa 5 Explicația evaluare
O3 Exercițiul duală
învățării
Se discută în clasă modul de Creioan
O6 rezolvare al fișei de evaluare. Problemati- e
zarea colorate

Retenție și Se poartă o conversație cu Conversația - -


transfer privire la ordinea efectuării orală
operațiilor într-un exercițiu.

Se numără jetoanele obținute de


fiecare echipă și se anunță
echipa câștigătoare.

Încheierea Fac unele aprecieri asupra Discuția Fronta Recom


lecției modului în care au răspuns elevii lă pense

Elevii vor primi câte o


bomboană cu prilejul Zilei
Copilului.
Anexa 1

Rebus

Dacă rezolvi corect cerinţele vei găsi pe verticala AB răspunsul la întrebarea „În ce
lună suntem?”

1.Numărul care se împarte se numește..............

2.Rezultatul înmulțirii se numește.....................

3.Numerele care se adună sau care se scad se numesc.......................

4.Rezultatul scăderii se numește..................

5.Proba scăderii se face prin...........................

D E I M P A R T I T

P R O D U S

T E R M E N I

D I F E R E N T A

A D U N A R E

B
ANEXA 2

GRUPA CIREȘILOR
Se verifică terminologia specifică celor două operaţii învăţate prin metoda ciorchinelui.
(Anexa 1)
- Cum se numeşte semnul adunării?
- Cum se numeşte semnul scăderii?
- Cum se numesc numerele care se adună?
- Cum se numeşte numărul din care se scade?
- Cum se numeşte numărul care se scade?
- Cum se numeşte rezultatul adunării?
- Cum se numeşte rezultatul scăderii?
- În ce operaţie se foloseşte „măreşte” ?
- În ce operaţie se foloseşte „micşorează” ?
- În ce operaţie se foloseşte „cu ... mai mult”?
- În ce operaţie se foloseşte „cu... mai puţin”?

GRUPA CĂPȘUNILOR
- Află suma numerelor:
462 şi 504;
- Află diferenţa numerelor
667şi 340;

GRUPA FLUTURASILOR
Aflati numerele necunoscute:
a + 116 = 727
a – 272 = 124

GRUPA ALBINELOR
- Află numărul cu 216 mai mare decȃt suma numerelor 320 şi 148.
- La dublul numarului 7,adaugă jumătatea numarului 18.
ANEXA 3

1.EXERCIŢII DE CALCUL MINTAL:

24+30= 700- 200= Află diferenţa numerelor 85 şi 50.


50+200= 300+ 90= Află numărul cu 300 mai mare decât
70-50= 43
65-20= Află suma numerelor 200 şi 30.

2.Scrie în căsuţă adevărat ( A ) sau fals ( F ):

o Planeta Pământ se mai numeşte Terra sau Planeta Albastră


o Oxigenul este unul dintre gazele care se află în atmosferă şi care ne
afectează sănătatea.
o Suprafaţa de apă pe Pământ este mai mare decât întinderea uscatului.

3. Radu are 800 de lei. El a cumpărat un aparat de fotografiat care costă 350 lei
şi un album de 13 lei. Câţi lei i-au mai rămas lui Radu? (Scrie rezolvarea printr-
un singur exerciţiu).

4.EFECTUEAZĂ:

a) 7 x 3 + 45 : 9 =

b) 66 + 32 : 4 + 7 x 8 =

c) 198- ( 35 : 5 + 41) =
ANEXA 4

Trei lăzi cu cireșe cântăresc 24 de kg. Știind că o ladă goală cântărește 2 kg, află câte kg de
cireșe sunt în fiecare ladă?

Rezolvă problema!

Ştiu! Vreau să ştiu! Am aflat!


ANEXA 5

Numele elevului.................... Data.................

Fișă de evaluare

1. Colorează răspunsul corect:

(23 + 17) : 5 = 8 18

(70 - 64) x 4 = 32 24

(25 + 15) : 5 = 8 7

(40-37) x 6 = 18 24

3. Compune o problemă care să se rezolve după următorul exercițiu:

7 x 2 + 18: 2 =

S-ar putea să vă placă și