Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 17. I. 2019


Clasa: a III-a a IV-a
Prof. pt. înv. primar: Stepan Emanuela-Denisa
Obiectul: Educație Civică Educație Civică
Subiectul: Cum pot îngriji plantele și animalele ? Drepturi și responsabilități- le cunosc și le aplic
Unitatea de învățare: Relații, atitudini, comportamente Albumul cu drepturi și responsabilități
Unitatea de aplicare: Școala Primară Nr. 2 Girișu Negru
Tipul lecției: Mixtă Mixtă
Durata lecției: 50 minute
Competențe Educație Civică: Educație Civică:
generale:
1. Aplicarea unor norme de conduită în viaţa cotidiană
2. Manifestarea unor deprinderi de comportament 1. Aplicarea unor norme de conduită în viaţa
moral-civic în contexte de viaţă din mediul cunoscut cotidiană
3. Cooperarea cu ceilalţi pentru rezolvarea unor 2. Manifestarea unor deprinderi de comportament
sarcini simple de lucru, manifestând disponibilitate moral-civic în contexte de viaţă din mediul cunoscut
3. Cooperarea cu ceilalţi pentru rezolvarea unor
sarcini simple de lucru, manifestând disponibilitate
Competențe 2.1. Recunoașterea unor atitudini în raport cu lucrurile, 2.1. Explorarea unor valori morale care stau la baza
specifice: cu plantele și animalele relațiilor cu ceilalți oameni
2.2. Manifestarea unor atitudini pozitive în raport cu 2.3. Deosebirea comportamentelor prosociale de
lucrurile, cu plantele și animalele cele antisociale
3.1. Relaționarea pozitivă, în grupuri mici, pentru rezolvarea 3.1. Relaționarea pozitivă cu ceilalți, în rezolvarea
unor sarcini simple de lucru unor sarcini simple de lucru
Obiective O1 - să asocieze acțiunile întreprinse de om cu O1 - sǎ identifice cu ajutorul imaginilor minim 2
operaționale: consecințele acestora; drepturi și 2 responsabilități ale copiilor;
O2 - să alcătuiască enuțuri cu diferite modalități de a O2 - să realizeze o schiță a drepturilor și obligațiilor
salva plantele și animalele; pe care le are un copil
O3 – să coopereze în mod pozitiv pentru rezolvarea O3 - să coopereze în mod pozitiv pentru rezolvarea
sarcinii de grup sarcinii de grup
Strategii didactice: Metode și procedee didactice: conversația, jocul Metode și procedee didactice: conversaţia, jocul
didactic, exercițiul și munca indepedentă și în perechi; didactic, munca individuală și în grup, brain
Mijloace didactice: jetoane cu denumiri plante și storming.
animale/ acțiuni/ consecințe umane/imagini ale Mijloace didactice: caiet, planșă, jetoane cu
acestora, caiete, lipici, hârtie A3/A2 pentru realizarea drepturi/ responsabilități, lipici, plic, coșuleț
unei scurte prezentări plicuri, coșuleț
Forme de organizare a) Frontală, individuală, în perechi. a) Frontală, individuală, în grup.
și tehnici de b) Frontală, observarea sistematică. b) Frontală, observarea sistematică.
evaluare:
Bibliografie și  MECTS - Programa pentru Educație Civică  MECTS - Programa pentru disciplina
linkografie:  Manual de Educație Civică, Educație Civică
clasa a III-a, Editura Art;  Manual de Educație Civică , clasa a IV-a,
Editura Cd Press;

Desfășurarea lecției

Clasa a III-a Clasa a IV-a


ETAPELE LECŢIEI CONȚINUT CONȚINUT
INSTRUCTIV-EDUCATIV INSTRUCTIV-EDUCATIV
Asigurarea unui climat educațional 1. Moment Asigurarea unui climat educațional
1. Moment favorabil bunei desfășurări a lecției, organizatoric favorabil bunei desfășurări a lecției,
organizatoric pregătirea materialelor didactice necesare. pregătirea materialelor didactice
Aranjez colectivul clasei în grupe de 3-4 necesare.
elevi. Aranjez colectivul clasei în grupe de
3-4 elevi.
2. Captarea Activitate directă:
atenției Le prezint elevilor 2 plicuri, ambele având inscripția TOP SECRET. Fiecare plic este adresat uneia dintre
clase. Solicit ajutorul unui reprezentant din fiecare clasă pentru a desface plicul și a descoperi ce e inăuntru.
(Anexa 1)
3. Anunțarea Activitate directă: 3. Anunțarea Activitate directă:
temei și a Astăzi, așa cum ni s-a cerut în scrisoare temei și a Astăzi, așa cum ni s-a cerut în
obiectivelor vom vorbi despre ceea ce putem face noi obiectivelor scrisoare vom vorbi despre
pentru plantele și animalele ce sunt pe cale drepturile și responsabilitățile
de dispariție. Vom nota titlu: Cum pot copiilor și mai exact, despre modul
îngriji plantele și animalele? în care le aplicăm. Vom nota titlul:
Drepturi și responsabilități- le
cunosc și le aplic
4. Dirijarea Activitate indirectă: 4. Dirijarea Activitate directă:
activităţii Sarcina 1: Asociază 2 câte 2 jetoanele din activităţii Sarcina 1: Numește un drept și o
coșuleț, aranjându-le pe planșă. (Anexa 2) obligație. ( Această sarcină se va
rezolva prin brainstorming. Pe tablă
voi face 2 cercuri mari: drepturi și
responsabilități în jurul cărora voi
scrie răspunsurile copiilor, apoi vor
transcrie și ei în caiete)

Activitate directă: Activitate indirectă:


Sarcina 2: Prezintă în fața colegilor planșa Sarcina 2 : Realizează planșa în așa
realizată. mod încât să fi mândru de ea! Scrie
: pe fiecare treaptă a scării o
responsabilitate și pe fiecare măr un
drept.

Activitate indirectă: Activitate indirectă:


Sarcina 3 : Alege din coșuleț 2
Sarcina 3: Notați în caiete: situații ipotetice și discută în șoaptă
Omul trebuie să ocrotească animalele și cu grupul tău ce anume trebuie făcut.
plantele pentru că ele locuiesc în mediul
înconjurător. Unele plante și animale sunt
pe cale de dispariție. Acestea au nevoie de
condiții speciale de viață asigurate de om
în rezervațiile naturale. În ultimii 900 de
ani au dispărt aproape 900 de specii de
plante și animale.
Sarcina 4: Citiți în gând, cu atenție textul
și discută în șoaptă cu cei din grupa ta ce
anume ai înțeles. ( Anexa 3)
Activitate directă:
Sarcina 4 : Un reprezentant al
fiecărei grupe va spune în fața
colegilor situația și măsura care s-a
luat.
5. Evaluarea Activitate directă: 5. Evaluarea Activitate indirectă:
Sarcina 5: Un reprezentat al fiecărei grupe Sarcina 5 : Alege 3 obligații apoi
va prezenta pe scurt mesajul transmis de gândește-te ce modalități există
text ( protejarea plantelor și animalelor). pentru a le îndeplini.

6. Tema pentru Activitate directă: 6. Tema pentru Activitate directă:


acasă Se va anunța tema pentru acasă: scrie în 5- acasă Se va anunța tema pentru acasă: Într-
10 rânduri ce vei face tu pentru a proteja o scurtă compunere scrie despre 2
plantele și animalele. drepturi care ți-au fost încălcate.
7. Încheierea Voi face aprecieri verbale asupra modului de desfășurarea a orei.
lecției Se anunță elevii că lecția s-a încheiat.

S-ar putea să vă placă și