Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Tema anuală: „Ce şi cum vreau să fiu”


Tema săptămânii: „Meserii îndrăgite de copii!”
Tema zilei: „Astăzi suntem detectivi”

Profesor îînvăă țțămăî nț presț colăr: Sțăn Sțeliănă Horțensiă


Grăă dinițță P.N. „Fluțurăsț ii” Sinăiă
Grupă măre, Nivel II
Data: 17 mai 2018

Grupa: Mare

Grădiniţa: Grădiniţa cu P.N. „Fluturașii” Sinaia

Educatoare: prof. Stan(Ionescu) Steliana Hortensia

Tema anuală: „Ce şi cum vreau să fiu”

Tema săptămânii: „Meserii îndrăgite de copii!”

Tema zilei: „Astăzi suntem detectivi”

Denumirea activităţii: „Detectivi în Țara meseriilor”

Tipul activităţii: Consolidare priceperi şi deprinderi

Forma de realizare: Activitate integrată ADE (DPM+ DȘ)

Forma de organizare: frontal, pe echipe, individual.

Scopul:

 Consolidarea priceperilor şi deprinderilor motrice, verificarea cunoștințelor despre meserii;

Obiective operaționale:
a) cognitive:
- sǎ respecte, pe baza indicațiilor educatoarei, regulile şi indicaţiile date ;
-sǎ execute corect tipurile de exerciţii date, conform comenzilor şi în sincronizare cu ceilalţi copii în limita posibilitǎţilor individuale ;
-să descoperecu ajutorul colegilor și educatoarei, cel puțin 3 din elementele ascunse pe traseu;
-să descrie materialele găsite pe traseu, specificând cine le folosește, pe baza explicațiilor educatoarei;
b) afectiv-atitudinale:
-sǎ-şi educe spiritul de echipǎ prin participarea cât mai activǎ în cadrul echipei;
-sǎ manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipă, de competiție, fair-play;
-sǎ-şi dezvolte autocontrolul de lucru şi al emoţiilor.
c) psiho-motorii :
-să se raporteze la reperul dat;
-să-și coordoneze mișcările cu ritmul solicitat de educatoare;
-sǎ execute cu deplin control mişcǎrile simple şi complexe: sǎriturǎ peste un obstacol, alergare printre obstacole, mers în echilibru,
târâre.

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul, lucrul în echipă, învăţare prin descoperire, învăţare
prin cooperare, „Mâna oarbă”, aprecierea verbală.
b) Sarcină didactică: să parcurgă traseul aplicativ, să descopere elementele ascunse.

c) Elemente de joc: mişcarea, surpriza, mânuirea materialelor, asumarea rolului, interpretarea rolului, aplauze, încurajări, recompense:

insigne de detectiv.

d) Resurse materiale:
 sala de grupǎ amenajatǎ pentru Parcurs aplicativ ;
 2 mese, una -obstacol pentru săritură, cealaltă pentru târâre (trecere pe sub masă);
 bancă sportivă, tunel;
 elemente pentru aruncare la ţintǎ;
 echipament sportiv adecvat, eșarfe colorate( roșii și albastre).
 Obiecte, instrumente, unelte folosite în practicarea unor meserii (material textil, foafecă, centimetru, tel, lingurițe de măsurare,
șorț, polonic, ciocan, stropitoare, fluier, undiță, peşti, ac și ață, trafalet etc.);
 Insigne de detectiv.
e) Resurse umane: copii, educatoare.

f) Resurse temporale: 40 - 45 minute

Bibliografie:
1. Tăiban, M. și colaboratorii ( 1979)- „Cunoştinţe despre natură şi om” , Bucureşti, Editura didactică şi pedagogică;

2. Tăiban, M. și colaboratorii (1976) - „Jocuri didactice pentru grădiniţa de copii”, Bucureşti, Editura didactică şi pedagogică;

3. Popa, C. (2007) - „Elemente de pedagogie preşcolară aplicată”, Oradea, Editura Universităţii din Oradea;

4. Preda, V. și colaboratorii (2009)- „Metodica Activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Craiova, Editura
„Gheorghe Cârţu Alexandru”;

5. Hansen, K./ Kaufmann, R./ Burke, K./ Walsh (1999)- „Crearea claselor orientate după necesităţile copilului”, Iaşi, C.E.D.P.
Step by Step România;

6. Culea, L. și colaboratorii(2008)- „Activitatea integrată din grădiniţă”, Bucureşti, Editura Didactica Publishing House;

7. xxx „Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani)” (2008)- Bucureşti, M.E.C.T.

SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Ziua debutează cu “Întâlnirea de dimineaţă”:

Salutul se realizează prin poezia “Înviorarea de dimineaţă”:

Haideţi să ne adunăm,

Un semicerc să formăm.

Oaspeţii să-i salutăm: „Bună dimineaţa!”

Un gând bun noi le urăm: “Bine aţi venit!”

Prezența: Strig catalogul și copiii răspund: “Prezent”. Se fac modificările la panoul de prezență.

Calendarul naturii: Se discută despre ziua de astăzi, despre cum este vremea, pentru a actualiza Panoul ,,Calendarul naturii” .

Discuţii despre tema săptămânii: „Meserii îndrăgite de copii!”

„În orice loc mergem, în oraș, vom întâlni oameni care au diferite meserii: la magazin, întâlnim vânzătorul, la brutărie-
brutarul, la cofetarie- cofetarul, îngrijitoarea face curățenie, șoferul conduce autobuzul, gunoierul duce gunoiul....Toate meseriile sunt
importante și nu e rușine să muncești!

Știrea zilei: „Astăzi este o zi specială pentru noi, căci este ziua în care ne vom juca „de-a detectivii”. În această săptămână
am învăţat despre diferite meserii și astăzi vom fi detectivi în Țara meseriilor, dar oare suntem pregătiţi să devenim detectivi? Ce este
un detectiv?”

Activitatea debutează cu prezentarea traseului de urmat, cu cele 6 zone: pădurea, izvorul, tunelul, munții, lacul cu podul, poiana.
La fiecare sarcină îndeplinită, copiii vor descoperi obiecte (care aparțin unor meseriași), pe care le vor lua cu ei în rucsac. La
finalizarea traseului, copiii, așezați în poiană, vor descoperi prin metoda „Mâna oarbă”, „comorile” găsite de ei la fiecare probă, le vor
recunoaște și vor stabili ce meserie folosește fiecare obiect găsit de ei.

D.P.M.( Educație fizică)

Înainte de a porni la drum se stabilesc echipele (după eșarfe) roşie şi albastră, se reamintesc regulile detectivilor, se împart
sarcinile în cadrul echipei (se stabileşte liderul, responsabilul cu colectarea obiectelor pe traseu); se verifică echipamentele (lupă, sac,
binoclu etc.); se împart şi se observă harta traseului prin Țara meseriilor ;

„Să facem câteva exerciții de încălzire a corpului!” (Pregătirea organismului pentru efort)
Tranziție: “Luați seama bine”/ “O coroană noi formăm”

Copiii vor porni pe traseu, în şir indian, conduşi de educatoare.

Zona 1 –Este zona cu copaci, un colţişor de pădure. Copiii vor merge șerpuit printre copaci, se vor uita după elemente
deosebite, care de obicei nu se găsesc în pădure, obiecte pe care trebuie să le colecteze și să le pună în sacul echipei.

Zona 2 - Este un izvor, copiii vor putea trece de el sărind cu ambele picioare pe 3 pietre . De asemenea, vor fi atenți să
descopere noi obiecte neobișnuite în împrejurimile unui râu, pe care le vor colecta în sacul echipei.

Zona 3 – Tunelul: Copiii vor merge în „patru labe” prin tunel.

Zona 4 – Este zona de munte, copiii vor putea trece pe deasupra „muntelui”( pe deasupra mesei, prin tracțiunea brațelor) și
apoi prin Peșteră (pe sub masă), căutând elementele de colectat.

Zona 5 –Este puntea peste lac, (mers în echilibru pe bancă), copiii vor colecta ultimele elemente.

Zona 6 - Este o poiană cu flori, ciupercuțe;

După ce vom admira poiana, ne vom așeza pe iarbă (revenirea organismului după efort), vom intona o strofă din cântecelul ”În
poiana verde”.

D.Ș. ( Cunoașterea mediului- Joc didactic: ”Cui aparține?”)

Se descoperă elementele găsite de către ambele echipe prin metoda „Mâna oarbă” și se stabilește meseria care folosește fiecare
obiect. Se numără obiectele fiecărei echipe. Echipa care a adunat mai multe „comori” e declarată câștigătoare; Toți copiii primesc
insigne de detectiv . Se intonează refrenul: „Sunt atâtea meserii

Îndrăgite de copii (x2)

Nicio muncă (x3), nu e grea,

Dacă vesel știi lucra”

Apreciez verbal modul de implicare şi colaborare a fiecărui copil în cadrul echipei, a atenţiei acordate fiecărei sarcini, cât şi a
modului exemplar de realizare a sarcinilor.
Se vor aprecia copiii, că au respectat regulamentul detectivilor. Acum sunteţi pregătiţi să deveniţi detectivi, iar săptămâna
viitoare vom merge într-o misiune adevărată, prima expediție, ca detectivi.

Copiii sunt premiaţi de educatoare cu bobițe de strugure dăruiți de viticultor și bombonele oferite de cofetar.

Strategii didactice
Evenimente Conţinutul ştiinţific Evaluarea
didactice Metode şi Mijloace Forme de
procedee didactice organizar
e
Organizarea traseului detectivilor în sala de grupă cu cele 6 Traseul
zone de cercetat. detectivilor
Pregătirea materialelor necesare pentru desfăşurarea cu cele 6
1. Moment activităţilor propuse. zone cu
organizatoric Echiparea copiilor cu eşarfe de două culori, grupând astfel probe
copiii în două echipe: roşu şi albastru. Echipament
Asigurarea unui climat educaţional favorabil. sport

Ziua debutează cu “Întâlnirea de dimineaţă”:


Salutul se realizează prin poezia “Înviorarea de dimineaţă”:
Haideţi să ne adunăm, Conversaţia Frontal
Un semicerc să formăm. Exercițiul
Oaspeţii să-i salutăm: „Bună dimineaţa!” Explicaţia Observarea
Un gând bun noi le urăm: “Bine aţi venit!” comportamentului
copiilor
Prezența: Strig catalogul și copiii răspund: “Prezent”. Se fac
modificările la panoul de prezență. -Catalogul
-Panoul de
Calendarul naturii:Se discută despre ziua de astăzi, despre prezență
cum este vremea, pentru a actualiza Panoul ,,Calendarul -Calendarul
naturii” . naturii Aprecieri verbale
Discuţii despre tema săptămânii:
În orice loc mergem, în oraș, vom întâlni oameni care au
diferite meserii: la magazin, întâlnim vânzătorul, la brutărie- -Panou
brutarul, la cofetarie- cofetarul, îngrijitoarea face curățenie, tematic
șoferul conduce autobuzul, gunoierul duce gunoiul....Toate
meseriile sunt importante și nu e rușine să muncești!
2. Captarea şi - Astăzi este o zi specială pentru noi: este ziua în care ne vom Conversaţia
orientarea juca „de-a detectivii” în Țara meseriilor...., dar oare suntem Explicaţia
atenţiei pregătiţi să devenim detectivi?? (DA!!) Ce este un detectiv? Frontal
(Este un fel de polițist care găsește indicii și rezolvă mistere.)

3. Anunţarea Pentru misiunea noastră, vom trece peste râuri, ne vom cocoța Conversaţia Observarea
temei şi a pe munți, vom intra în peșteră și prin tunel, vom merge peste o Explicaţia Frontal comportamentului
obiectivelor punte îngustă și ne vom odihni într-o poieniță minunată. În copiilor
expediția noastră, trebuie să găsim unelte, instrumente, obiecte
ce aparțin unor meserași, care le-au pierdut și care ne-au rugat
să-i ajutăm să le recupereze. Dacă vom parcurge cu succes
traseul, vom demonstra că putem fi detectivi. La terminarea
traseului vom descoperi cui aparține fiecare obiect găsit în Țara
meseriilor.
4. -Am învăţat că, atunci când detectivii pornesc într-o misiune, Conversaţia Regulamentu Observarea
Reactualizarea trebuie să respecte câteva reguli, se pregătesc mult şi au nevoie l detectivilor comportamentului
cunoştinţelor de câteva lucruri. Haideţi să ni le reamintim şi noi pentru a ne Rucsac Frontal copiilor
anterior pregăti de expediţia în care urmează să pornim. Care sunt
dobândite regulile detectivilor? (Anexa 1) Explicaţia Esarfele
-Care sunt obiectele necesare unui detectiv ce porneşte într-o Observaţia
misiune? (rucsac echipat) Învăţare prin Harta
Se formează cele două grupe după culoarea eșarfei (roşu şi descoperire misiunii
albastru), prin jocul „Schimbă locul!”, stabilind apoi, Joc
responsabilităţile fiecărui membru din echipă.
-Le arăt harta şi traseul de urmat. (Anexa 2)
5. Prezentarea „Copiii, vom porni pe traseu, în şir indian. Conversaţia Frontal Observarea
materialului Vom descoperi cele 6 zone dinȚara meseriilor: Explicaţia comportamentului
stimul şi a Zona 1 –zona de pădure. Vom merge șerpuit printre copiilor
noului conţinut copaci, ne vom uita după elemente deosebite, care de obicei nu
se găsesc în pădure, obiecte pe care trebuie să le colectați și să
le puneți în rucsacul echipei.
Zona 2 - un izvor. Veți putea trece de el sărind cu ambele
picioare pe cele 3 pietre . De asemenea, veți fi atenți să
descoperiți noi obiecte neobișnuite în împrejurimile izvorașului,
pe care le veți colecta în rucsac.
Zona 3 – Tunelul: Vom merge în „patru labe” prin tunel,
căutând noi „comori”.
Zona 4 –zona de munte; veți putea trece pe deasupra
„muntelui” (pe deasupra mesei, prin tracțiunea brațelor) și apoi
prin Peșteră (pe sub masă), căutând elementele de colectat.
Zona 5 – puntea peste lac, Veți merge în echilibru peste bancă
si veți colecta ultimele obiecte.
Zona 6 -o poiană cu flori, ciupercuțe, ne așezăm pe
iarbă, să ne odihnim. Vom descoperi „comorile” găsite de cele
două echipe, stabilind meseria care folosește fiecare obiect.
De aceea, este foarte important să găsiţi elementele şi să le luaţi
cu voi, în rucsac. La sfârșit vom vedea care echipă a găsit mai
multe !
-Sunteţi gata să pornim în misiune??
„Să ne încălzim a organismului!”
Tranziție: “Luati seama bine”

6. Dirijarea DPM (Educație fizică) Copiii pornesc pe traseu însoţiţi de Conversaţia obiecte , Frontal Observarea
învăţării educatoare, urmărind drumul pe hartă, iar copiii vor realiza Explicaţia unelte, Individual comportamentului
sarcina de colectare a obiectelor, uneltelor, instrumentelor Demonstrați instrumente Pe echipe copiilor
pentru a trece la următorul punct din traseu. a
Parcurs aplicativ : Exerciţiul
A. Variante de mers și alergare; stâlpii clasei
B. Săritura de pe loc, pe ambele picioare – din “piatră în învăţare prin deveniți
piatră” (3 “pietre” așezate la 30cm distanță ) descoperire copaci în
C. Târâre pe antebrațe cu împingere pe vârfuri -pe distanța pădure;
de 3m (tunelul) „Pietre”;
D. Săritură peste prima masă, devenită “munte”, trecere pe Tunel;
sub următoarea masă, devenită ”Peștera Urșilor”; Mese;
E. Mers în echilibru pe “punte” ( 3m ) Bancă de
F. Revenirea organismului după efort, în poieniță. sport;
Tranziție:” În poiana verde”
Conversaţia Rucsacul Frontal Observarea
7. Obţinerea DȘ ( Cunoașterea mediului- Joc didactic: ”Cui aparține?”) Explicaţia celor 2 Pe echipe, comportamentului
performanţei După ce am admirat poiana, ne așezăm pe iarbă. Se descoperă Exerciţiul echipe, individual copiilor
elementele găsite de către ambele echipe prin metoda „Mâna „Mâna Covor=iarba Aprecierea
oarbă” și se stabilește meseria care folosește fiecare obiect. oarbă” unelte, verbala a
Învățare prin instrumente raspunsurilor
cooperare găsite pe corecte
traseu
Conversaţia Frontal Observarea
8. Asigurarea Toate meseriile sunt importante pentru noi, oamenii! Explicaţia Pe echipe, comportamentului
retenţiei şi a Despre ce meserii am vorbit astăzi? (Copiii răspund) Exerciţiul individual copiilor
transferului Aprecierea
Se intonează refrenul: „Sunt atâtea meserii verbala a
Îndrăgite de copii( x2) raspunsurilor
Nicio muncă (x3), nu e grea corecte
Dacă vesel știi lucra!”

9. Evaluarea Se realizează o apreciere verbală asupra modului de implicare Recompense: Frontal Aprecieri verbale
activităţii şi colaborare a fiecărui copil în cadrul echipei, a atenţiei insigne de Individual individuale si
acordate fiecărei sarcini, cât şi a modului exemplar de realizare detectiv colective.
a sarcinilor. Echipa care a adunat mai multe „comori” e
declarată câștigătoare. Toți copiii primesc insigne de detectiv.
Se apreciază copiii, că au respectat regulamentul detectivilor Frontal Aprecieri verbale
10. Încheierea și niciunul nu s-a rătăcit sau s-a pierdut de grup. individuale si
activităţii -Acum sunteţi pregătiţi să deveniţi detectivi, iar săptămâna colective.
viitoare vom merge într-o misiune adevărată, prima expediție,
ca detectivi.
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și